Już 12 października asteroida 2012 TC4 może się zderzyć z Ziemią

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wydłużona orbita asteroidy 2012 TC4 budzi obawy naukowców już od kilku lat. Obiekt odkryty dopiero w 2012 roku może zagrozić Ziemi już 12 października tego roku, kiedy spodziewamy się ekstremalnie bliskiego przelotu tej kosmicznej skały. Obiekt ma około 40 metrów średnicy i po wpadnięciu w ziemską atmosferę może wyrządzić szkody porównywalne do asteroidy w lutym 2013 roku eksplodowała nad Czelabińskiem w Rosji.

 

Alarmistyczna prognoza opiera się na danych zgromadzonych podczas poprzedniego przelotu 2012 TC4 w pobliżu Ziemi, który miał miejsce 12 października 2012 roku. Asteroidę odkryto zaledwie 8 dni wcześniej. W perygeum obiekt wielkości domu znalazł się w odległości zaledwie 0.2 LD od Ziemi, co odpowiada odległości jedynie 94 800 km. W warunkach kosmicznych to dosłownie muśnięcie. 

Nie można wykluczyć, że kolejny przelot tego obiektu, do którego dojdzie za ponad 2 miesiące, może być jego ostatnim, jeśli asteroida trafi w naszą planetę. Skumulowana szansa na to, że do zderzenia dojdzie jest obecnie szacowana na 0,00055%. Wyliczona odległość przelotu wyniesie 0,034 LD do 1,127 LD czyli w zakresie od 13 200 km do 433 200 km od powierzchni naszej planety.

2012 TC4 podczas ostatniego przelotu 12 października 2012 roku

Rozstrzał ten wynika z tego, że trudno jest wyliczyc to jak bardzo zmieniła się trajektoria 2012 TC4 w czasie, ponieważ oddziaływania grawitacyjne jakie spotyka taki obiekt podczas lotu, zwykle wpływają na jego hipotetyczną orbitę. Jednak po zaledwie 7 dniach obserwacji nie ma zbyt wielu danych, co przy obiektach o mocno wydłużonej orbicie powoduje duży zakres niepewności.

Oczywiście zderzenie z tak niewielkim obiektem nie będzie oznaczało rozległej kontynentalnej katastrofy, ale o ile szczątki tej kosmicznej skały spadną z dużą prędkością do oceanu to nie można wykluczyć tsunami, które mogłoby zagrozić kilku wybrzeżom jednocześnie. Zderzenie z lądem skutkować będzie lokalną katastrofą. Nie można też wykluczyć, że 2012 TC4 eksplodowałby w atmosferze dokłądnie tak jak meteor czelabiński.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ten obiekt, o ile jego

Ten obiekt, o ile jego wielkość jest wyliczona poprawnie, a nie jest to "cygaro" skierowane czubem ku Ziemi o średnicy 40 m... to wielkiej katastrofy nie będzie...

... jak trafi w ocean i o ile nie jest "cygarem" o długości kilometra... Smile

 P.s. Skojarzyłem, że jeśli ten obiekt przemknie w zakresie odległości od 12 do 95 km od powierzchni Ziemi, to wywoła swoim pędem potężne zawirowania atmosferyczne i kattstrofy lotnicze wskutek turbulencji

Portret użytkownika beznazwie

Kiedyś składało. Kain i Abel

Kiedyś składało. Kain i Abel złożyli z owieczki czy jakoś tak. Bóg też kazał kiedyś któremuś złożyć ofiarę z własnego syna. Co prawda do tego nie doszło, ale sam fakt że pojawiła się taka myśl już budzi niepokój.

Strony

Skomentuj