Jutro Wenus prawie przestanie być widoczna z Ziemi, bo wejdzie w gorszą koniunkcję ze Słońcem

Kategorie: 

Źródło: NASA

Status Wenus jako jasnej gwiazdy wieczornej w 2023 roku wyczerpał się, bo zbliża się jej gorsza koniunkcja ze Słońcem, podczas której planeta stanie się prawie niewidoczna z Ziemi. Przejście planety przez dysk słoneczny musi poczekać kolejne 94 lata.

 

 

Jutro, 13 sierpnia 2023 roku, Wenus znajdzie się między Ziemią a Słońcem, a to tak zwana koniunkcja dolna. Podobne zjawisko z Ziemi można zaobserwować tylko dla Wenus i Merkurego, które znajdują się bliżej gwiazdy niż nasza planeta. Niższa koniunkcja to „nowa faza” Wenus, coś w rodzaju nowiu. Jutro prawie całkowicie zniknie w świetle słonecznym i obserwacja planety stanie się trudna. Zjawisko to występuje co 19 miesięcy, ponieważ Wenus wykonuje pełny obrót wokół Słońca w 225 dni, a Ziemia w 365.

 

Zbliżając się do dolnego koniunkcji, Wenus pociemniała, zmniejszając się do cienkiego półksiężyca i znalazła się bliżej horyzontu po zachodzie słońca. Kąt między nią a Słońcem zmniejszył się, a odbite od niej światło słoneczne było widoczne z Ziemi coraz mniej. Orbity Wenus i Ziemi znajdują się w różnych płaszczyznach, a kąt między nimi wynosi 3,4 °. Podczas niższej koniunkcji planeta przejdzie nie wzdłuż dysku słonecznego, ale 7,7 ° na południe od niego. Ostatnie przejście zaobserwowano w dniach 5-6 czerwca 2012 r., a następne będzie dopiero 11-12 grudnia 2117 r.

 

Podróż Wenus przez Słońce będzie stosunkowo krótka. Ziemia i Wenus znajdują się w rezonansie 8:13, co oznacza, że ​​na każde 8 ziemskich lat Wenus wykonuje 13 obrotów wokół Słońca. Za tydzień lub dwa będzie wystarczająco daleko od dysku słonecznego, aby wejść na niebo o świcie, czyli stanie się już gwiazdą poranną. W największej odległości od Słońca na 46,4° na zachód będzie to 23 października. Zaś 4 czerwca 2024 nastąpi górna koniunkcja, w której wyjdzie poza tarczę słoneczną, a przede wszystkim oddali się od niej na wschód już 10 stycznia 2025 roku.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj