Jutro przesilenie zimowe i rocznica słynnego 21 grudnia 2012

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W sobotę 21 grudnia dojdzie do przesilenia zimowego. Oznacza to, że nadejdzie kalendarzowa zima. Jest to też dzień, który dokładnie rok temu wzbudził ogólnoświatową histerię w związku z rzekomo przewidzianym przez Majów "końcem świata".

 

Przesilenie zimowe oznacza czas kiedy na naszym widnokręgu będziemy widzieli teoretycznie więcej Słońca niż do tej pory, kiedy długość dnia ulegała skróceniu. Jutro nastąpi odwrócenie tej tendencji. Samo Słońce tego dnia znajdzie się nad zenitem na szerokości geograficznej, na której znajduje się Zwrotnik Koziorożca.

 

Wiele starożytnych kultur w tym Słowianie, Majowie, Egipcjanie, obchodzili ten dzień, jako swoiste odrodzenie Słońca. Był to ten moment w roku, który tradycyjnie uważany był za najszczęśliwszy dzień w roku. Był to czas nowego początku i symboliczny początek triumfalnego powrotu Słońca na pełną wysokość nieboskłonu.

Foto: NASA

Majowie, którzy są uznawani za głównych winowajców zeszłorocznego zamieszania prowadzili tak zaawansowane obliczenia astronomiczne, że byli w stanie z niebywałą dokładnością wyznaczać terminy przewidywalnych wydarzeń astronomicznych, na przykład zaćmień Słońca. Trudno się zatem dziwić, że mieli dokładnie wyliczone kiedy następuje przesilenie powodujące, że przynajmniej teoretycznie każdego dnia docierać będzie do nas więcej światła.

 

Specyfika kalendarza Majów zakładała jego cykliczność a akurat 21 grudnia 2012 roku kończył się jeden z okresów tak zwanego kalendarza Długiej Rachuby. Całe zamieszanie wzięło się z tego, że Majowie posiadali pojęcie tak zwanej daty początkowej. Przypadało to 11 sierpnia 3114 p.n.e. i od tego momentu zaplanowano 13 baktunów, liczących po 144 tysiące dni. Sam fakt, że nie planowano 14 baktuna wywołał serię apokaliptycznych spekulacji.

Kalendarz Majów - foto: public domain

Atmosfera fin de siecle udzieliła się globalnie i ruchy prepersów przygotowujących się na kataklizm nigdy nie były tak silne jak wtedy. Niektórzy na sam moment nastania tej daty udawali się do specjalnych schronów lub kapsuł, które miały zapewnić ich przeżycie gdyby doszło do czegoś nieoczekiwanego, na przykład przebiegunowania Ziemi. Ostatecznie jednak nic szczególnego się nie stało i rozpoczął się 14 baktun.

 

Gdy porówna się rok 2012 do 2013 można bez cienia przesady stwierdzić, że ów apokaliptyczny rok był dużo spokojniejszy, jeśli chodzi o występowanie ekstremalnych zjawisk niż kończący się wkrótce rok 2013. Dość wspomnieć o upadku asteroidy na Rosję czy o największym w dziejach cyklonie, który zniszczył dużą część Filipin. Rok 2012 pozostaje jednak niedoścignionym fenomenem, który zdoła rozbudzić emocje u tak wielu osób.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kalendarz się kłania!

Przepraszam bardzo, ale ja

Przepraszam bardzo, ale ja się nie dam zbajerować. Chodziłem do szkoły podstawowej od 2003 roku, do gimnazjum od 2009 roku a do liceum od 2012 roku, i jeszcze nigdy ale to nigdy nie uczono mnie ani moich kolegów że przesilenie zimowe jak i kalendarzowa zima wypada 21 tylko 22 grudnia! Więc albo autor artykułu to nieuk, albo próbuje cisnąć kit innym. Ja się nie dam wrobić!

Portret użytkownika adept

cytuję : 21 grudnia o godz.

cytuję :
21 grudnia o godz. 17:57 łódzkiego czasu Słońce górować będzie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli w zenicie będzie nad najbardziej wysuniętym na południe miejscem ziemi. To moment tzw. przesilenia zimowego i początku zimy. 

Przesilenie następuje zwykle 21 albo 22 grudnia. 

- Różnica jednego dnia wynika z niedoskonałości naszego kalendarza. Nie odzwierciedla on dokładnie ruchu Ziemi. Dlatego co jakiś czas mamy rok przestępny - mówi Łukasz Wieteska, jeden z opiekunów obserwatorium astronomicznego w podłódzkim Bukowcu. 

Przesilenie zimowe to także czas najkrótszego dnia i najdłuższej nocy na półkuli północnej. 21 grudnia słońce wstało o 7:47, a zajdzie o 15:34. Najbliższe dni trwać będą w Łodzi 7 godzin 47 minut, a noce 16 godzin i 13 minut. Taki stan utrzyma się do poniedziałku. W Wigilię dzień będzie już o minutę dłuższy!  
czyli masz nosa ! gratuluję .. 

Portret użytkownika Astrofizyk

Zaledwie przed kilkunastoma

Zaledwie przed kilkunastoma miesiącami wielu z nas żyło w strachu przed ziszczeniem się wreszcie mitycznej przepowiedni Majów o końcu świata, który miał nastąpić w roku 2012. Sceptycy przekonywali wówczas, że Majowie postanowili zakończyć swój kalendarz na 21.12.2012 tylko z powodów technicznych, a nie przewidywanego upadku cywilizacji. Inni wciąż wierzyli jednak, iż koniec jest bliski, a Majowie po prostu mogli się nieco pomylić...Dowody na racjonalność tego przekonania przynosi im dziś dr Albert Szerwiński. Astrofizyk pracujący na Uniwersytecie w Cambridge i współpracownik NASA. Z jego ustaleń wynika, że koniec świata jest bliższy niż wszyscy dotąd sądziliśmy. I spowoduje go bagatelizowane dotąd zagrożenie z kosmosu.W czerwcu przyszłego roku wielka katastrofa czeka nie tylko Ziemię. Zagrożeniem nie jest wcale asteroida, która może uderzyć w naszą planetę. W niebezpieczeństwie, którego praktycznie nie można uniknąć jest podobno cały Układ Słoneczny. Astrofizyk z Cambridge zapowiada, że za kilka miesięcy nasz układ planetarny zostaniewyniszczony przez chmurę kwasową.Przetrwają planety, ale nie istniejące na nich życie. W ocenie  analizy potwierdzają inne "kontrowersyjne idee fizyki teoretycznej". Ostrzeżeń  nie potrafi jednak potwierdzić NASA. Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, iż nie posiada informacji o wspomnianej chmurze kwasowej. Zdaniem rosyjskich mediów, może być to jednak celowe kłamstwo ze strony Amerykanów, którzy nie chcą przedwcześnie wywoływać paniki.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał

Niezupełnie. Po prostu w

Niezupełnie. Po prostu w naszym kalendarzu rok jest zafałszowany. Obecnie mamy zupełnie inny niż nam wciskają od urodzenia. I tak jest jeszcze z bardzo wieloma rzeczami. Żyjemy w kompletnym matrixie...

Portret użytkownika agentka FBA

WITAM CIE UCZNIU,a teraz do

WITAM CIE UCZNIU,a teraz do ZMIANY NA ZIEMI,DO MODERATOROW I ADMINISTRATORA.WY NIEZDAJECIE SOBIE CHYBA SPRAWY Z KONSEKWENCJI SWOICH CZYNÓW,PRZYTOCZE PRZYKLAD GDZIE W POLSCE BYLY ZOLNIERZ OSKARZYL TAKICH LUDZI JAK KOSZER OMYSLOW O TO ZE NAPISAL NA TEMAT POLSKICH ZOLNIERZY W IRAKU ZE  CYTUJE (A NIECH GINA PO CO TAM JECHALI) sprawe wygrał ,i to nie bedzie cywilny proces .POSTANOWILEM DZIS ZGŁOSIC DO PROKURATURY ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE,zobaczymy jak bedziecie spiewac,sprawa dotyczy rasizmu wypowiedzi koszera i obrazaniu zydów to tylko kilka zarzytów,dzieki ZMIANOM NA ZIEMI niemusze zbierac materiału ,zwyczajnie wejde na wasza strone i przekaze to organom scigania by wyciagnely konsekwencje.dozobaczenia w sądzie.

Portret użytkownika koszer umysłów oryginał

Masz coś trollu do mojego

Masz coś trollu do mojego nicka? To proponuję przede wszystkim zgłosić się do szpitala psychiatrycznego zamiast do prokuratury. A konsekwencje to ty sobie wyciągnij ze swoich śmierdzących butów i wypierz bo warto raz do roku.

Strony

Skomentuj