Jutro Katalonia może ogłosić niepodległość! Czy szykuje się kolejna bijatyka w Hiszpanii?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Konsekwencje pacyfikacji katalońskiego referendum mogą być bardzo poważne. Wszystko wskazuje na to, że już w ten poniedziałek Katalonia zamierza jednostronnie ogłosić swoją niepodległość. Aby tego nie robić wzywał zarówno Król Hiszpanii, Filip VI Burbon jak i premier Mariano Rajoy. 

 

Dążenia niepodległościowe Katalończyków nabrały nieoczekiwanego przyspieszenia. Winne są temu władze z Madrytu, które w wyjątkowo brutalny sposób spacyfikowały referendum niepodległościowe w Katalonii. Najpierw przeprowadzenia go zakazał hiszpański Trybunał Konstytucyjny, a potem doszło do rękoczynów i czegoś co niestety można nazwać tylko parodią referendum. Mimo to rząd autonomii katalońskiej zamierza reagować jakby rozstrzygnięcie wyborcze było prawidłowe.

 

Ostatecznie, pomimo trudności, w głosowaniu wzięło udział 43% Katalończyków i aż 90% z nich opowiedziało się  za niepodległością. Akt wyborczy tej mniejszości narodowej przebiegał przy jednoczesnych brutalnych atakach Gwardii Cywilnej, zmobilizowanej przez madrycki rząd z innych niż Katalonia, regionów kraju.

 

Tępi osiłkowie musieli dostać wolną rękę do działania i nie patrząc kogo, pałowali jak leci, każdego wchodzącego i wychodzącego z komisji wyborczych. Często dochodziło do konfiskaty urn wyborczych. Reakcję hiszpańskiego rządu poparła Komisja Europejska, a znany z ataków na Polskę Franz Timmermans, który w naszym przypadku oburza się o zamiary, w przypadku Hiszpanii wprost poparł pałowanie Katalończyków, nazywając to dbałością o praworządność!!

 

Premier autonomii katalońskiej, Carles Puigdemont, ma ciężki orzech do zgryzienia, bo w społeczeństwie katalońskim zapanował podział. Dzisiaj w Barcelonie zmobilizowali się przeciwnicy secesji. Przywiązanie do Hiszpanii deklarowało od 350 tysięcy do miliona Katalończyków. Nie wiadomo co z tym zrobi premier Puigdemont. Publicznie zapowiadał on już ogłoszenie niepodległości, bez względu na okoliczności, ale dzisiejsza wielka demonstracja może być odebrane jako poważna presja na niego, sugerująca aby zaprzestać jednak procesu oddzielenia się od Hiszpanii.

 

Trzeba pamiętać, że są referenda słuszne i niesłuszne, oraz secesje słuszne i niesłuszne. Z punktu widzenia tak zwanego "zachodu", słuszne było oddanie części Serbii mafiozom z Kosowa. Słuszna była też porażka w referendum niepodległościowym w Szkocji, ale niekorzystny dla nich wynik referendum w Katalonii jest głęboko niesłuszny, bo nie jest po myśli władców UE. To samo można powiedzieć o referendum na Krymie, głęboko niesłusznym i niesprawiedliwym z punktu widzenia "zachodu".

 

Po prostu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Precedens Kosowa, które zostało uznane jako pierwsze przez bezsensownie wychodzącą przed szereg Polskę, otworzyło wrota separatyzmów i spowodowało reakcję łańcuchową. Rosjanie uznali, że mogą zająć Abchazję, Naddniestrze i Krym, a Katalończycy, Baskowie, Szkoci, Flamandowie, Walończycy czy Ślązacy, poczuli się ośmieleni do animowania swoich własnych ruchów niepodległościowych.

 

 

 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hyh

Hiszpania i Portugalia

Hiszpania i Portugalia

Mają jeszcze wielką winę krwi do zmycia, częściowo z powodu okrucieństwa, z jakim zdobywały Amerykę. Za to, że dla próżnego blasku złota w tak okrutny sposób wymordowały tylu ludzi. Częściowo również dlatego, że w Afryce niewinnych ludzi zamieniały w niewolników i sprzedawały jak bydło. Możni zostaną wymordowani. Następnie oba te kraje zjednoczą się i utworzą wspólną republikę. Zapanuje pokój i porządek, a religia katolicka rozkwitnie w całej pełni".

Rocco Lodovic

 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika xes23

" Przywiązanie do Hiszpanii

" Przywiązanie do Hiszpanii deklarowało od 350 tysięcy do miliona Katalończyków"

No nie tak do końca Katalończyków Panie Admin. To byli ludzie zwiezieni autokarami z całej Hiszpanii, co potwierdzają oraganizatorzy manifestacji. Tak się zastanawiam ile kasy wpakował hiszpański rząd w tą niedzielną "imprezę". Ile by nie było i tak się opłaci 1000-krotnie co najmniej mając w perspektywie secesję.

Portret użytkownika semperparatus

Hiszpanie to naród katolicki.

Hiszpanie to naród katolicki...przyjazny Polsce i Polakom...chociaż dzisiaj już bardzo zdemoralizowany przez demoliberalizm...Ale żeby oczyszczać Hiszpanię z lewackiej trucizny...to powinna  być ona jednym krajem.Pamiętajmy,że Katalonia jest najbardziej lewackim rejonem Hiszpanii...a separatyści są finansowani przez Sorosa i popierani przez antypolski RAŚ...Szkoda że nie żyje już gen.Franco...on by szybko wybił lewackim Katalończykom marzenia o niepodległości...Katalonia zawsze hiszpańska!

Portret użytkownika rocafella

Pomieszanie z poplątaniem.

Pomieszanie z poplątaniem. Katalończycy są lewakami bo nie chcą się składać na Madryt i ich zachcianki nakręcane przez komisję europejską?

Wyjście z Hiszpanii to też wyjście z UE a objawił nam się nielewak co chce się składać na uchodźców i Brukselę do tego miesza w to generała Franco co też pewnie chciałby aby Hiszpania była w UE.

Jeżeli jesteś takim wolnościowcem to wyznawaj raczej zasadę że jeżeli coś jest dla ciebie dobre to niekoniecznie musi być dobre dla innego człowieka na drugim końcu europy.

Nie wyznawaj generała Franco ani podatków na centralę.

Portret użytkownika semperparatus

Są lewakami już od prawie 100

Są lewakami już od prawie 100 lat...kiedy to poparli marksistowskie porządki po wyborczym zwycięstwie tzw."Frontu Ludowego"(1936)...A ostatnio przeprowadzili u siebie(Barcelona)ogromną manifestację popierającą przyjmowanie muzułmańskich nachodzców...Poza tym-jak pisałem-popierał i popiera ich Soros i RAŚ...to chyba wystarczający powód żeby zwalczać ten ruch?Franco zrobił to skutecznie(w latach 1936-39)...dlatego go podziwiam i popieram...

Skomentuj