Jowisz zdewastował w naszym Układzie Słonecznym kilka planet, na których mogło być życie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nadal bardzo niewiele wiemy nie tylko na temat historii rozwoju Uniwersum, ale także jego mikroskopijnie małej części, jaką jest nasz Układ Słoneczny. Najnowsze badania pokazują, że Ziemia wcale nie musiała być jedyną „żyjącą” planetą.

Pomiędzy Marsem a Jowiszem, leży olbrzymi pas planetoid, które potencjalnie mogą być kiedyś obiektami do eksploatacji, w ramach kosmicznego górnictwa. Wiele z nich mogło stać się planetami z kwitnącym życiem, ale Jowisz pokrzyżował ich losy.

Miliardy lat temu, gdy znajdował się w fazie formowania, nie posiadał stałej orbity, lecz przemierzał przestrzeń kosmiczną w nieprzewidywalny sposób. Działo się to w pobliżu nowych, także dopiero formujących się obiektów, które w przyszłości, mogły stać się planetami podobnymi do Ziemi.

Zawierały bowiem wodę, a więc podstawowy czynnik, prowadzący do rozkwitu biologicznego życia. Jowisz zabrał im materiał skalny, dzięki któremu mogły się uformować w „pełnoprawne” planety. Reliktami tych zdarzeń, są planeta karłowata Ceres czy planetoidy Pallas i Hygiea.

Jak na ironię, nieprzewidywalna trasa wędrówek młodego Jowisza sprawiła, że swoją grawitacją przyciągał on miliony komet z rubieży naszego Układu. One zaś przyniosły wodę na Merkurego, Wenus, Ziemię i Marsa. Warto odnotować, że według najnowszych badań miliardy lat temu zarówno na Wenus, jak i na Marsie, panowały idealne warunki do rozkwitu życia.

Zdaniem astronomów, pewne jego formy, mogą występować też na lodowych księżycach Jowisza czy Saturna, Księżyce te uformowały się kosztem wspomnianej planety karłowatej Ceres czy planetoid Pallas i Hygiea.

Zaplanowane na najbliższe lata misje kosmiczne, z pewnością poszerzą naszą wiedzę na ten temat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tak i to jest wiadomość

Tak i to jest wiadomość odkrywcza, która mnię, mną ? Wzruszyła do łez !!!! Ale """",,,,"""""  Nie wiem doprawdy, co dalej z nią zrobić ? Obecnie tak właśnie wygląda ten "powszechny" nurt informacji XXI w.  rzetelnych a jeszcze bardziej rzetelno-odkrywczych. Powiedziałbym, że Jowisz to drań.Ale co zrobić z całą naszą rzeczywistościa kłamstw na świcie ????

Skomentuj