Jowisz zbliży się do Ziemi najbardziej od 70 lat. Czy grożą nam trzęsienia ziemi?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Podczas opozycji Jowisza, która ma miejsce co 13 miesięcy, planeta wydaje się jaśniejsza i większa. Jednak tym razem obserwacja Jowisza będzie jeszcze bardziej ekscytująca. NASA wyjaśnia, że ​​gazowy gigant zbliży się do Ziemi najbardziej od 70 lat! W ostatnich miesiącach Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył nam oszałamiających zdjęć gazowego giganta. Widzieliśmy bezprecedensowe widoki Jowisza, jego księżyców, przyćmionych niewidzialnych pierścieni i oszałamiającej zorzy polarnej. Na szczęście dla nas nie musimy polegać na Webbie, aby doświadczyć magii, jaką ma do zaoferowania Jowisz. W rzeczywistości potrzebujemy tylko lornetki lub teleskopu i czyste niebo.

 

Kiedy Jowisz osiągnie swój punkt największego zbliżenia (opozycji) w poniedziałek 26 września, entuzjaści astronomii mogą spodziewać się doskonałych widoków gigantycznej planety. Widziana z powierzchni Ziemi, opozycja występuje, gdy obiekt wschodzi na wschodzie, powodując, że obiekt i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach planety.

 

W ciągu roku Ziemia i Jowisz mijają się w różnych odległościach, ponieważ planety nie krążą wokół Słońca po idealnych kręgach. Zwykle najbliższe podejście Jowisza do Ziemi rzadko pokrywa się z opozycją, więc w tym roku zobaczymy spektakularne widoki. Najbliższe zbliżenie Jowisza do Ziemi wyniesie około 587 mln km. Kiedy znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi, masywna planeta znajduje się w odległości około 900 milionów km.

 

Według Adama Kobelskiego, astrofizyka badawczego z Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w NASA w Huntsville w stanie Alabama, „Dzięki dobrej lornetce powinieneś być w stanie zobaczyć pasy (przynajmniej pas centralny) i trzy lub cztery księżyce galilejskie (księżyce). ważne, aby pamiętać, że Galileusz obserwował te księżyce za pomocą siedemnastowiecznej optyki”. Jednym z kluczowych wymagań będzie stabilna instalacja niezależnie od używanego systemu.Wielką Czerwoną Plamę i wstęgi Jowisza można zobaczyć bardziej szczegółowo za pomocą większego teleskopu; Teleskop 4" oraz kilka zielonych i niebieskich filtrów poprawią widoczność. Według Kobelevsky'ego najlepszymi miejscami do obserwacji są wyżyny, ciemny i suchy teren. Kilka dni przed i po 26 września powinno być idealne do oglądania, powiedział Kobelski. Najlepszy czas na obejrzenie tego spektaklu przypada po obu stronach daty, więc warto skorzystać z dobrej pogody. Oprócz Księżyca gazowy gigant powinien być jednym z (jeśli nie najjaśniejszym) obiektem na nocnym niebie.

 

Pomimo faktu, że Jowisz ma 53 nazwane księżyce, naukowcy odkryli łącznie 79 księżyców. Znane jako księżyce galilejskie to Io, Europa, Ganimedes i Callisto. Są to cztery największe księżyce krążące wokół gazowego giganta. Po raz pierwszy zaobserwował je Galileusz w 1610 r., dlatego nazwano je jego imieniem. Za pomocą teleskopu lub lornetki satelity Galileusza będą widoczne jako jasne kropki.Przez sześć lat sonda kosmiczna NASA Juno krążyła wokół Jowisza i badała jego powierzchnię i księżyce. Po rozpoczęciu podróży w 2011 roku Juno dotarcie do Jowisza zajęło pięć lat. Podczas lotu do Jowisza od 2016 roku statek kosmiczny dostarczał dane i obrazy o energetycznej atmosferze Jowisza, jego strukturach wewnętrznych, wewnętrznym polu magnetycznym i magnetosferze. Naukowcy twierdzą, że badanie Jowisza może doprowadzić do przełomowych odkryć dotyczących powstawania naszego Układu Słonecznego. Misja Juno została przedłużona do 2025 roku, czyli do końca życia statku kosmicznego.Kolejnym dużym projektem do zbadania Jowisza będzie Europa Clipper. Znany z lodowej powłoki, kultowy księżyc Jowisza Europa, zostanie zbadany przez ten statek kosmiczny. Naukowcy z NASA uważają, że pod powierzchnią Europy znajduje się ogromny ocean i próbują ustalić, czy możliwe jest tam życie. Oczekuje się, że statek kosmiczny uda się do układu Jowisza w 2024 roku.

 

Warto też nadmienić, że Jowisz ze względu na ogromną masę, wpływa też grawitacyjnie na planety wewnętrzne, takie jak Ziemia. W związku z tym w najbliższych tygodniach można się spodziewać znaczącego wzrostu aktywności sejsmicznej. Można powiedzieć, że ma to już miejsce, ponieważ w ciągu ostatnich dni niemal na całej planecie notuje się dość silne wstrząsy sejsmiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Nic nam nie grozi, bo nic

Nic nam nie grozi, bo nic wcześniej się w takiej sytuacji/sytuacjach nie wydarzyło.

O wiele "niebezpieczniejsze" jest ustawienie się wszystkich planet Układu Słonecznego (8 lub 9 w zależności jak potraktujemy Plutona) w jednej linii.

Zdarza sie to raz na 170 lat, ostatnie było około 35 lat temu
i zawsze się obudzą jakieś oszołomy zwiastujące kataklizmy na miarę tych z filmu "2012" - oczywiście nic się nie zdarzyło 35 lat temu, to i tym bardziej nie zdarzy się nic teraz, bo co może jedna planeta jak wszystkie nie dają rady wpłynąć na Ziemię poruszając się, oczywiście  normalnym swoim ruchem a taki jest przecież i Jowisza obecnie.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Trzęsienie gaciami nastąpi,

Trzęsienie gaciami nastąpi, kiedy tzw. opinia publiczna zajarzy, że to nie żarty:

https://www.bitchute.com/video/jC8RypnJGM1g/

Klub "czerwonych butów" najlepiej by dla nich było, gdyby zrobili sobie rytualne sepuku, bo ludzie ich rozszarpią za takie "eltarne" zabawy.

Nawiasem mówiąc jego świętojebliwość JP2 miał kolekcję takich "bucików" typu trofeum.

Brawo katole, brawo !!!

Portret użytkownika ARTUR

Całkowicie nie w temacie ale

Całkowicie nie w temacie ale konieczne dla zdrowia dzieci i wnuków . Dzisiaj w nocy RMF podało informację że 3 letni chłopczyk został zmiażdżony przez bramę automatyczną , jeśli nie macie pieniędzy to nie zakładajcie a jeśli je macie to pomimo wszystko załóżcie czujnik , podobny jak w windzie . A dopiero parę dni wcześniej rozmawiałem z młodym małżeństwem któremu automatyczna brama garażowa uszkodziła klapę bagażnika i zapytałem ich co by było gdyby tam stało dziecko Sad

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

Jeżeli brama jest dobrze

Jeżeli brama jest dobrze zaprojektowana i zamontowana (wyważona) to nie potrzeba dużo siły żeby ją otwierać / zamykać. Jeżeli źle to majstry podkręcają i robą z nich gilotyny i łamacze kości. Czujniki jak najbardziej ale to tylko jedno z zabezpieczeń. Bramę powinien montować fachowiec a nie wujek elektryk.

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Portret użytkownika Endymion

Masz pojęcie.. do rana

Masz pojęcie.. do rana dykskutuj z takim jak ty dyletantem w tej kwestii jak Q. Dwa litry wódki nie starczą abyści odkryli, że od 20 lat (od tylu użytkuję Somfy i Hormana) są tam czujniki oporowe, głupi patyk rzucony przez psa potrafił odbijać bramę garażową jak i bramę wjazdową. Co nie zmienia faktu, że technika niemiecka jest lepsza od francuskiej, bo Somfy psuje się, ale nie w kwestii bezpieczeństwa, tylko działania.

Minęło 20 lat, koledzy mają w garażach chińskie napędy, lekki opór poczuje brama garażowa i odbija. Jakie czujki? Czujki to w windzie i szlabanie! Brama garażowa zadziała jak gilotyna, jak jest ciężka i nie ma napędu, czyli oporu. Wy o wszystkim piszecie, a nic nie wiecie.. płacą wam za literówkę, a nie za merytoryczność! takie czasy Sad

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Q.

On napisał o bramach

On napisał o bramach elektrycznie sterowanych a nie ręcznych co do których ma również zastosowanie powiedzonko - a żeby cie drzwi ścisły ! Taka brama przesuwna czy rozchylna to przecież żaden "cud techniki" i jak ktoś ma pojęcie to sobie sam zamontuje -  w czym problem ? Na dzieciaka czy zwierzaka to tylko czujnik "fotokomórka" zadziała - bo żaden oporowy "wykrywacz" przeszkody, nie ma wyczucia czy stoi mu na drodze coś ciężkiego jak samochód czy delikatnego jak pies - czy bobas.

Portret użytkownika syriues

Te artykuły sa po to by

Te artykuły sa po to by odciągnąć naszą uwagę na to co się dzieje tutaj. Odra juz zdrowa,są badania?Czy moze nam to obojętne skoro saturn jowisz czy inny wytwór wyobrazni jest pomalowany od dziś na inny kolor.Moze jest to qtwa naprawdę najważniejsze.

dziennikarstwo nie polega panowie na tym,by kopiować czyjeś teksty. 

Portret użytkownika Q.

Odciągnąć uwagę czyjąś można

Odciągnąć uwagę czyjąś można od czegoś. A nie "na to czy na tamto" - tak można ściągnąć czyjąć uwagę co najwyżej. Chodziłeś do szkoły czy pies tornistra w budzie pilnował ? Odra była i jest zdrowa, jedynym problemem była tam "przyducha" czyli brak tlenu co pokazano odratowując ledwo żywe ryby poprzez ich szybkie włożenie do zbiornika z natlenioną wodą - co by nic nie dało gdyby woda w rzece (a więc i te ryby) była czymś zatruta. A dlaczego brakowało w niej tlenu ? Bo może poziom wody był za niski i za ciepła woda była co "uruchomiło" bakterie gnilne przy dnie.. Elektrownie czerpią wodę z Odry i wpuszczają doń już ogrzaną a w takiej ciepłej wodzie tlen się prawie nie rozpuszcza. Dodając do tego wszystkie inne "zrzuty" kopalniane itd. powstał problem.

Portret użytkownika Endymion

"Chodziłeś do szkoły czy pies

"Chodziłeś do szkoły czy pies tornistra w budzie pilnował ?" takiego tekstu nie znałem, dziękuję! Rozumiem, że to z twojej autopsji..

Ściągając uwagę na coś, można odciągać uwagę od czegoś. Proste i logiczne.

Co do ciepłej wody. Masz pod Koninem jezioro Pątnowskie ogrzewane spustami wody z elektrowni. To nie jest rzeka która ma nurt, a jezioro gdzie jest wiele gatunków ryb. https://powiat.konin.pl/lowiska

Trollem zadaniowanym jesteś.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Wodnik Szuwarek

@ Endymion

@ Endymion

Quark-a z jego paskudnym chrakterem brakiem wiedzy życiowej rozgryzłem wiele miesięcy temu, krótko po tym jak pojawił się na portalu.Ten goś ze swoim podejściem do innych na pewno nie ma przyjaciół, w bliskich znajomych też wątpie dla tego z nadmiaru czasu pisze tutaj pod każdym postem często bez pojęca. Lubi czepiać się jeśli ktoś mu wypomni nie wiedze.
Pójdę dalej w swoim wpisie. Uważam że już jak był mały to nikt nie chciał się z nim bawić przez jego charakter i dla tego gdy rodzice wypuszczali go na podwórko to wieszali mu na sznurku , na szyi kiełbasę by chociaż psy chciały się z nim bawić.

Pozdro.

 

Portret użytkownika Q.

Właśnie zastanawiałem się

Właśnie zastanawiałem się gdzie żeś się podział "szkudniku" ? Dałeś nura do bajorka i ani widu ani słychu.. Jedyne co mogłeś rozgryźć to dropsa.. A teraz powiedz co ma na celu Twoja wypowiedź poza zdyskredytowniem mnie tutaj ? Jaką to wartość wniosłeś do tej dyskusji co ? 

PS. Mylisz się rodzice kupili mi piłkę, żebym to ja chciał się bawić z innymi.. Wielcy ludzie nie potrzebują towarzystwa to towarzystwo potrzebuje wielkich ludzi..

A co Ty masz gdziekolwiek o czymkolwiek do powiedzenia oprócz tej zaczepki ? Czy taka wypowiedź nie świadczy przypadkiem o twoim zakompleksieniu ? Bo o kompletnym braku kultury i taktu to z całą pewnością. Wracaj więc do swoim mokradeł szuwarku i niech Ci bagna słodko pachną.  Lol

Do "zobaczenia" znów za parę miesięcy.

Portret użytkownika Q.

No jak dla Ciebie wyrażanie

No jak dla Ciebie wyrażanie swojej opinni a nie powtarzanej po kimś jest "trollowaniem" - no to nic na to nie poradzę. Proste i logiczne to jest jasne wyrażanie się a nie bezładne mieszanie stylów mowy na które mu zwróciłem uwagę. A jak Ty zamiast polemiki uprawiasz osobiste rozgrywki, no to też nie mój problem. 

Ps. Nie, to nie z mojego doświadczenia... po pierwsze psy mnie nie lubiły, bo jestem "kociarzem" a po drugie chodziłem do szkoły by się uczyć a nie odbębniać zajęcia. I tym się też różnimy co widać przecież chyba jasno ? Mówi się też do kogoś: "Ty psie !" a nigdy nikt nie powiedział: ty kocie ! Rozumiesz różnicę i powód dla którego pies jest tym "złym" ?

Strony

Skomentuj