Jezioru Bajkał grozi katastrofa ekologiczna

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Bajkał to najstarsze i najgłębsze słodkowodne jezioro świata. Niewiele osób wie, że znajduje się tam również aż jedna piątą całych światowych zasobów wody pitnej. Ostatnio jednak poziom wody Bajkału drastycznie spada i jest już blisko wartości krytycznej. Może to spowodować katastrofalne zmiany unikalnych ekosystemów.

 

Według rosyjskich specjalistów minimalny dopuszczalny poziom wody w jeziorze to 456 m. W tej chwili brakuje do niego zaledwie 9 cm. Obniżenie poziomu wody obserwowane ostatnio to aż 40 cm rocznie. Ze względu na spłycenie jeziora znikają małe płytkie zatoki, gdzie mogą znaleźć pożywienie endemiczne gatunki zwierząt, żyjące tylko tam.

 

Najsilniejszy spadek wysokości tafli wody obserwuje się w pobliżu ujścia rzeki Selengi, czyli ulubionego miejsce tarła ryb. Do naturalnej odbudowy poziomu wody w jeziorze ze względu na pojawienie się wód roztopowych potrzebne są jeszcze trzy miesiące.

 

Spadek wody w jeziorze jest wynikiem kumulacji kilku czynników. Wskazuje się na działalność lokalnych przedsiębiorstw energetycznych oraz przede wszystkim małą ilość wody w rzece Selenga, która zwykle dostarcza do jeziora aż 50% wody. Naukowcy twierdzą, że już w 2014 roku Bajkał otrzymał o 60% wody mniej niż zwykle. Pozostałe źródła wody nie były w stanie zrekompensować braków.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Krystian

W dzisiejszych czaasach nawet

W dzisiejszych czaasach nawet naukowcom nie mozna ufac bo wszyscy sa kupieni... glosza teorie takie ze sie w glowie nie miesci. Dzisiaj mozna chyba zaufac jeszcze najbardziej tylko Rosyjskim naukowcom. i Rosji. Osobiscie uwazam ze to mniejsze złooo.

Portret użytkownika Miras

Sowieccy naukowcy zalatwili

Sowieccy naukowcy zalatwili juz morze Aralskie, teraz rosjanie zalatwia Bajkal. Nikt tak nie dewastuje srodowiska naturalnego jak rosjanie, moze to jest spowodowane tym jak ogromna powierzchnie ma ten kraj, zawsze jak zdewastuja jedne miejsce to moga przeniesc sie gdzie indziej.

Portret użytkownika JAM jest

Nie ważne co jak się pisze ,

Nie ważne co jak się pisze , ważne to żeby człowiek człowieka zrozumiał a cała ta ortografia jest wymyślona po to by tak małe umysły jak twój miały zajęcie i miały na kogo szczekać . Bo co komu i po co ta ortografia no i do czego ...do grobu mam ja zabrać ...a wiem kultura itp ...żałosne. Pozdrawiam wszystkie zajadłe i hienowate umysły . Żucajcie się sobie do gardeł aż się pozabijacie i pozdychacie i im szybciej tym lepiej dla tej planety i naszego gatunku....
fshut Smile
 
Bez odbioru !
Pozdro dla Admina

Skomentuj