Jezioro w Turcji zmieniło kolor na czerwony

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Jezioro Tuz, drugie co do wielkości jezioro w Turcji zmieniło nagle kolor na czerwony. Naukowcy uspokajają, że może wydawać się to zapowiedzią nadejścia apokalipsy, ale zaczerwienienie wody zachodzi z powodu zmian sezonowych i odbywa się każdego lata.

 

Christopher Gobbler z Uniwersytetu Stony Brook, od lat studiuje zjawiska zachodzące w środowiskach morskim, a jezioro Tuz ze względu na zawartość słonej wody często jest nazywane przez miejscowych morzem. Stwierdził on, że roczna zmiana barwy wody w jeziorze jest spowodowana przez jednokomórkowe algi Dunaliella żyjące w słonej wody. Potem rosną w sposób niekontrolowany wypierając plankton.

Plankton został zresztą zniszczony również ze względu na roczne wahania poziomu wody w zbiorniku. Gdy poziom spada, rośnie procent soli w wodzie. Zdarza się to najczęściej w lipcu lub sierpniu. Wraz z nadejściem mrozów i opadów wzrasta poziom wody i jest odwrotnie - wtedy plankton rośnie ponownie.

Jezioro Tuz nie jest jedynym miejscem na świecie, gdzie woda ma okresowo tak niezwykły kolor. Kolejnym takim miejscem jest na przykład, Laguna Colorada w Boliwii. Tam jednak czerwone zabarwienie jest wywołane przez występowanie czerwonego skał osadowych i podobnej pigmentacji miejscowych wodorostów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj