Jezioro Eiseh na Alasce zaczęło wypuszczać na powierzchnię pęcherzyki metanu

Kategorie: 

Źródło: Twitter/Chris Mooney, pixabay.com

Globalne ocieplenie radykalnie zmienia środowisko na najbardziej wysuniętych na północ szerokościach geograficznych. Ziemia była tam pokryta wieczną zmarzliną, jednak ze względu na rosnące temperatury zaczęła ona rozmarzać. Obecnie zaobserwowano nowe, niepokojące zjawisko, jezioro Eiseh na Alasce zaczęło puszczać pęcherzyki metanu.

Gazy w jeziorze mają pochodzenie geologiczne. Według naukowców istnieją jakieś kopalne paliwa ukryte głęboko pod powierzchnią jeziora. Wieczna zmarzlina pokrywa 24 procent ziemi na półkuli północnej, a pod nią zmagazynowane są imponujące ilości węgla i gazów, głównie metanu.

 

Profesor Walter Anthony z University of Alaska Fairbanks rozpoczął badania jeziora Eseih. W najnowszym artykule, opublikowanym w czasopiśmie „Nature Communications”, pokazuje, że większość modeli geologicznych nie bierze pod uwagę uwalniania głębszych zasobów gazów, szczególnie w przypadku jezior. Jeśli odmarzanie nastąpiłoby szybciej, ogromne ilości gazów mogłyby zacząć uciekać na powierzchnię.

Już teraz to jezioro emituje około dwóch ton metanu dziennie. Obecnie ilość ta utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak trzeba wziąć pod uwagę postęp rozmrażania zmarzliny. Jezioro Esieh może być wyjątkiem o szczególnych cechach geologicznych bądź przykładem postępujących ogólnych zmian w północnej części naszej planety. Oznacza to, że ocieplenie przyspieszy, bo metan jest gazem znacznie bardziej skutecznym gazem cieplarnianym niż osławiony dwutlenek węgla.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika mirmił

Nie ma się z czego śmiać ..

Nie ma się z czego śmiać .. koniec jest bliski , a otchłań czeka .. na człowieka. Radykalne zmiany pogodowe to zawalenie się obecnego systemu gospodarczego co pociagnie za sobą głód , wojny o zasoby  i globalne wymieranie połączone ze zmianą obrysu kontynentów ,wysp i upadkiem cywilizacji. Tako rzekłem.

A zatem strzeż się albo ZGINIESZ MARNIE !

Skomentuj