Jezioro Bajkał jest zagrożone katastrofą ekologiczną ze względu na ekspansję glonów

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Najstarsze i najgłębsze jezioro świata, Jezioro Bajkał, które zawiera jedną piątą światowych zasobów wody powoli zmienia się w pełne glonów bagno.

 

Ekosystem Bajkału jest zagrożony ze względu na emisje zanieczyszczeń, które mogą wywołać wyginięcie wielu endemicznych gatunków zwierząt. Jezioro Bajkał, zwane również syberyjskim morzem, wymaga pilnych działań ratunkowych. Niedawno w Irkucku odbyło się spotkanie ekologów omawiających sposoby radzenia sobie z kryzysem.

 

Cały czas trwa też szacowanie skali zanieczyszczenia. Ustalono dotychczas, że w produkcji glonów duży wkład ma 160 ton odpadów płynnych. Najczęściej spotyka się glony zwane skrętnicami (Spirogyra) i moczarka kanadyjska (Elodea canadensis). Znaczące nagromadzenie martwych glonów, muszli i mięczaków, inspektorzy znaleźli podczas eksploracji północnego brzegu jeziora Bajkał. Szczególnie dużo zanieczyszczeń zanotowano w obrębie dopływów rzek.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Te zdjecie mozna zrobic na

Te zdjecie mozna zrobic na kazdym jezoiorku lub stawiku a nawet w glebokiej kaluzy w ktorej zamieszkaja zaby.
Nie lubie jak mi sie wpaja ,ze to zdjecie jest z Bajkalu.
Nie popadajmy w paranoje,Fakt klimat jest nieco cieplejszy i z tego powodu wszystko sie zmienia,ale co nie oznacza ze to jest nienormalne.Ludzie chca tak wiec maja.A mozna byloby o wiele prosciej latwiej i mniej zgubnie.Poprostu z glowa.A nie z marchewka zawieszona na sznurku.Mozna by swiat zmienic i zmienic wszystko.To od nas zalezy jak dlugo czlowiek bedzie na ziemi,kazde poko0lenie ma wiele do powiedzenia.Troche glupio sie to konczy mowia wszyscy ze nic sie nie da zrobic i ze czlowiek skazany jest na zaglade jakby mialby to byc cel.
Pieniadze niszcza zycie nienawisc zazdrosc itd.Czlowiek potrafi nawet wlac do wody trucizne wiec darujmy sobie ta propagande CO 2     
Zmienmy swiat a zapanujemy nad tym co robimy

Skomentuj