Jeziora na całym świecie przechodzą niepokojące zmiany, ponieważ słodka woda znika w coraz szybszym tempie

Kategorie: 

Źródło: tg

Autorzy nowego badania stwierdzili, że słodka woda na Ziemi paruje szybciej niż wcześniej sądzono. Ponadto parowanie w jeziorach ma silniejszy wpływ na cykl hydrologiczny niż wcześniej sądzono – tłumaczy ekolog Gan Zhao z Texas A&M University. W rezultacie proces ten ma istotny wpływ na modele pogodowe i klimatyczne.

 

Ze względu na ocieplenie i zwiększające się promieniowanie słoneczne woda paruje coraz szybciej. Pokrywa lodowa topi się i płynna woda staje się odpowiednio większa, zaczyna szybciej parować. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do przyspieszonego obiegu wody, tj. od jej akumulacji na lądzie do dyspersji w atmosferze.

 

Zhao i współpracownicy przeprowadzili symulacje dla 1,42 miliona jezior na całym świecie. Wykorzystali miesięczne informacje satelitarne o utracie wody w latach 1985-2018, a także wzięli pod uwagę szybkość parowania, powierzchnię jezior, czas zalania i zmiany akumulacji ciepła.

 

„Odkryliśmy, że proces parowania wynosi około 1500 km³ rocznie. To o 15,4% więcej niż poprzednie szacunki” - mówi Zhao.

 

Dzięki takiemu zestawowi danych możliwe jest zrozumienie, w jaki sposób te zbiorniki wodne wpływają na systemy Ziemi, twierdzą autorzy. Ułatwia to przewidywanie pogody, symulowanie powodzi, susz lub wszystkich systemów globalnych w zmieniającym się klimacie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Odwazniak

Wszystkiemu winne rabunkowe

Wszystkiemu winne rabunkowe wycinanie Starych Drzew na parkiety. Drzewa takie tworzą swój mikroklimat, magazynują i przyciągają wodę. Tak, jakby komuś zależało na upalestynnianiu świata tymi cholernymi piłami i kosiarkami.

Portret użytkownika Trup

Fukushima Daiichi stopione

Fukushima Daiichi stopione reaktory atomowe i wywalane skażenie nieustannie od 2011 roku - 400 ton codziennie ekstremanie toksycznego i RADIOAKTYWNEGO SYFU idzie prosto do Pacyfiku i to wszystko później się ulatnia i grzeje cały ekosystem ziemi 24h na dobę wiosna lato jesień zima. Deszcze przenoszą to cały czas wszędzie i to wszystko później się powoli ale skutecznie ogrzewa na całym globie - stąd nie ma już prawdziwych zim jak kiedyś, i są drastyczne skoki temperatur np. ostatnio 42'C a następnego dnia ledwie 20'C.  To dopiero początek zmian - stąd zaplanowali wyprzedzającą D E P O P U L A C J Ę ludzi na ziemi jednocześnie wszędzie na raz. Skażenie nie uznaje granic i jest wszędzie bo obieg powietrza na ziemi trwa średnio 40 dni. Ile razy takie powietrze obiegło glob przez 11 lat? Myślenie nie boli... 

Za kilkanaście lat zaczniemy masowo wymierać. Bogusia & dr Marek Roland 2019
Za kilkanaście lat zaczniemy masowo wymierać. Bogusia & dr Marek Roland 2019

Ciekawie złożony prawdziwy film - Zagłada ludzkości 2030

Ciekawie złożony prawdziwy film - Zagłada ludzkości 2030

Ryby skażone 100 krotnie i to tak w tych w nowych zawyżonych normach.Fukushima to koniec świata
Ryby skażone 100 krotnie i to tak w tych w nowych zawyżonych normach.Fukushima to koniec świata

 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika ba

Objawienia 11: 18  Ale narody

Objawienia 11: 18  Ale narody srodze się rozgniewały i nadszedł twój srogi gniew i wyznaczony czas na sądzenie umarłych i danie nagrody+ twym niewolnikom, prorokom,+ i świętym, i bojącym się twego imienia, małym i wielkim,+ oraz na doprowadzenie do ruiny+ tych, którzy rujnują ziemię”.+

Wikipedia podaje :

Ile bomb nuklearnych wybuchło na świecie?

https://polimaty.pl/2015/06/ile-wybuchlo-bomb-nuklearnych/

A zwykłym ludziom sie wmawia ze  zimą nie wolno im palić w piecu weglem  , bo zanieczyszczają planete , ale bogaci mogą latać na wycieczki na orbite rakietami , tak jest w 21 weiku

 

Portret użytkownika Medium

Cyrkulacja wody to teoria -

Cyrkulacja wody to teoria - jak słyszałam - fałszywa. Woda się tworzy w wysokich wartwach atmosfery jak w generatorach. Nie pamiętam teraz przebiegu procesu, bo nie zrobiłam sobie utrwalającej powtórki.

Deszcze padają bardzo nierówno, w jednych regionach ludzie giną w powodziach, a w innych panuje susza.

Strony

Skomentuj