Jesteśmy o krok bliżej od komputerów świetlnych dzięki nowemu mikroczipowi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na Uniwersytecie w Sydney skonstruowano specjalny mikroczip, który może odegrać ogromną rolę w pracach nad komputerami świetlnymi. Mikroczip ten pozwala zamieniać fale świetlne, które przenoszą informację cyfrową, w fale dźwiękowe. Naukowcy po raz pierwszy dokonali takiego osiągnęcia.

 

Przyszłe komputery świetlne, jak mówi sama nazwa, będą przesyłać dane z pomocą światła zamiast elektronów. Pozwoli to znacznie przyspieszyć przesył danych cyfrowych, zaś elektronika oparta o światło będzie pobierać mniej energii i generować mniejsze ilości ciepła. Niektóre korporacje, takie jak Intel czy IBM, konstruują obecnie hybrydowe superkomputery - pół świetlne i pół elektroniczne.

 

Niestety wciąż jesteśmy daleko od pierwszego komputera posługującego się wyłącznie światłem, lecz wynalazki takie jak ten, który został właśnie opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, przybliżają nas do nowej technologii. Mowa jest o mikroczipie, który "spowalnia" światło zamieniając je w dźwięk - jest to konieczne, ponieważ dzisiejsze komputery nie nadążają z przetwarzaniem światła.

 

Wewnątrz opracowanego czipu następuje przemiana fal świetlnych w fale dźwiękowe, dzięki czemu informacja przechodzi przez niego o 10 nanosekund dłużej. Takie akustyczne opóźnienie jest wystarczające, aby komputer mógł odczytać dane. Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednich tego typu rozwiązań, mikroczip może przetwarzać dane zapisane na różnych długościach fal świetlnych jednocześnie.

 

Wynalazki tego typu mają istotne znaczenie dla przyszłej elektroniki, która będzie posługiwać się światłem zamiast elektronami. Jednak pierwsze komputery świetlne nie powstaną tak szybko, zaś urządzeń przeznaczonych do użytku domowego nie powinniśmy spodziwać się w najbliższych latach.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

a prąd tą odległośc przebywa

a prąd tą odległośc przebywa w 0.000002 ns czyli jak pisałem porshe do homika .Taki komputer byłby wolniejszy niż typowu 8 bitowiec z 1980r. Znacznie sprawniej,  szybciej , i bezpośrednio działa zwykła dioda fotoelektryczna w tym zastosowaniu. Budowanie takich transformatoró światło/dźwięk jest absolutnie nieprzydatne , nauka dla nauki ale jak sie bierze miliony rocznie na badania to po 10 latach obijania się trzba coś światu zaprezentować.

Portret użytkownika wyzdro

Co za brednie , pryma aprilis

Co za brednie , pryma aprilis czy co ?Ten artykuł to jakby Proshe w swoich najszybszych samochodach wprowadziło silnik napędzany chomikiem.Opisywany chip nie ma absolutnie żadnego zastosowania w komputerach optycznych.

Dla porównania:

Predkości światła 300 000 Km/s

Prędkość impulsów elektrycznych 210 000 Km/s

Prędkość dźwięku 0,3 Km/s

Widzicie różnicę ?

Portret użytkownika ???

Sam czip przy obecnych

Sam czip przy obecnych technikach, podejściu analiza-pamięć-odczyt to za mało.

Cały układ powinien opierać się na świetle, ale znacząco poprawić organizację szybkości światła i czynności które będzie wykonywał, bez zbędnego spowalniania, aby obecne rozwiązania elektroniki wyrabiały wzajemną przepustowość. Na wyjściu układu można zrobić przedłużkę/konwerter micro, która spowolni przepustowość sygnału pod podpinane urządzenie, do czasu aż większość urządzeń nie zostanie usprawniona o technikę świetlną. 

Taki mały przykład z wielu... te wielu to dla naukowców zadanie, każde działanie ma swoją cenę...

Skomentuj