Jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, czym jest świadomość

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0

Ludzki mózg pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Współczesna nauka potrafi rozróżnić regiony mózgu i przypisać im odpowiednie funkcje, ale wciąż nie wiemy, czym jest świadomość i skąd właściwie pochodzi. Wyniki najnowszych badań pozwalają nam lepiej zrozumieć ten fenomen.

 

Międzynarodowy zespół naukowy twierdzi, że udało mu się zidentyfikować neurologiczną sygnaturę świadomości. Zamiast wskazać na konkretny region, badacze mówią o specyficznym wzorze aktywności w całym mózgu, charakterystycznym tylko dla osób, które są przebudzone i reagują.

 

Naukowcy zeskanowali mózgi 159 uczestników metodą rezonansu magnetycznego. Część osób, która była zdrowa, wykonywała zadania umysłowe. Dane pozyskane z tej grupy odniesiono do pacjentów w stanie wegetatywnym, pacjentów przebudzonych, którzy nie reagowali z powodu urazu mózgu oraz osób z minimalną świadomością.

Skany mózgów pozwoliły stworzyć cztery różne wzory aktywności neurologicznej. Wśród osób zdrowych zauważono najbardziej złożoną aktywność, powiązaną z wieloma regionami mózgu. Słabiej pod tym względem wypadli pacjenci z urazami mózgu i z minimalną świadomością. Z kolei osoby w śpiączce miały dość specyficzne wzorce – były znacznie mniej złożone i bardziej powiązane z konkretnymi obszarami mózgu.

 

Na podstawie tych badań można powiedzieć, że świadomość wynika ze zdolności mózgu do przetwarzania informacji. Dziś z całą pewnością wiemy, że świadomość nie jest skupiona tylko w jednym obszarze i na pewno jesteśmy bliżej zrozumienia tego fenomenu, niż kiedykolwiek.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emil14y

Moim zdaniem świadomość, to

Moim zdaniem świadomość, to zdolność do refleksyjnego myślenia. Po wyłączeniu refleksji (np. podając stosowny zastrzyk) świadomość  zostaje wyłączona - pomimo widzenia i słyszenia - skojarzenia (sprzężenia zwrotne) są odcięte. Nie można wtedy mówić o świadomości. - Z obserwacji własnych.

Portret użytkownika MiamiVibe

I tak nic nie wiadomo.

I tak nic nie wiadomo. Świadomość, nienawiść, miłość, uczucie wolności, radość czy tam spełnienie itd. itp. mogą być jedynie reakcją chemiczno - elektryczną w mięsnym organie i znikają ze śmiercią owego organu, można to porównać do ludzkości, którą wypaliła w jednym momencie do cna inna rasa i wynikający z tego zanik religii, bogów, systemów, kultur i wszystkiego innego co się wzięło z ludzkiej głowy i tak po ludzkości z przykładu pozostaną budynki, malunki itd. a po człowieku ciało, które rozpadnie się w proch.

Portret użytkownika euklides

Sorry, ale to tylko

Sorry, ale to tylko obserwacja przejawów świadomości na poziomie wyładowań w mózgu. Świadomo osoba porusza też nierzadko rękami i nogami oraz oddycha, ale wcale nas to nie przybliża do zrozumienia tego czym jest świadomość. Widzimy tylko objawy tego, że osoba jest świadoma.

Portret użytkownika devoratus

Nieprawda. Ta obserwacja jest

Nieprawda. Ta obserwacja jest tylko przejawem funkcjonowania mózgu, któy próbuje zrozumieć (a więc porównać te doświadczenia z czymś, co zna z przeszłości - bo tylko w ten sposób działa mózg) świadomość, która jest poziom wyżej. Z niższego poziomu nie można zrozumieć czegoś wyższego.Czym jest świadomość? W dużym skrócie obserwowaniem NIE tego, co się dzieje, ale obserwowaniem samego obserwującego to, co się dzieje.

 

 

Portret użytkownika tomasz26

jak dla mnie swiadomos w

jak dla mnie swiadomos w nazewnictwie ezo to dusza jeśli nazwać ją cywilizacyjnie to  jest informacją  czyli taki laptop z jego obudową to ego zawartość  to duch internet to świadomość to taka  moja subiektywa układanka technicznego zapisu elektrycznego człowieka  

Skomentuj