Jeśli USA porzucą traktat INF, Rosja przywróci bazę wojskową na Kubie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zapowiedź Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z traktatu INF odbiła się szerokim echem na świecie. Rosja już zapowiedziała, że USA poniosą konsekwencje tej decyzji. W Europie ruszy nowy rakietowy i nuklearny wyścig zbrojeń, a Moskwa rozważa przywrócenie bazy wojskowej na Kubie.

 

Traktat INF dotyczy całkowitej likwidacji pocisków balistycznych i manewrujących średniego (500-1000 km) i pośredniego zasięgu (1000-5000 km) wraz z lądowymi wyrzutniami, a także zakazuje ich produkcji, przechowywania i używania. Umowa nie obejmuje pocisków, które można odpalać z morza i powietrza. Stronami traktatu INF są Rosja i Stany Zjednoczone, które od dawna wzajemnie obwiniają się o jego naruszanie.

 

Pod koniec października, Donald Trump ogłosił, że skoro Rosja nie przestrzega tej umowy to Stany Zjednoczone wkrótce mogą rozpocząć proces wycofania się z niego. Prezydentowi USA nie podoba się również to, że traktat nie obejmuje Chin.

Szef komitetu Dumy Państwowej do spraw obrony Władimir Szamanow zapowiedział, że jeśli Stany Zjednoczone porzucą traktat INF, to Rosja, dla zachowania równowagi, może przywrócić bazę wojskową na Kubie. W tym celu potrzebna będzie zgoda tamtejszych władz, ale rozmowy w tej sprawie mogą odbyć się już w nadchodzących dniach, bowiem nowy prezydent Kuby, Miguel Díaz-Canel, rozpoczął w czwartek oficjalną wizytę w Rosji.

 

W zeszłym tygodniu, Władimir Szamanow stwierdził, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii traktatu INF, Rosja może na dłuższą metę wywołać nowy kryzys kubański. Termin ten nawiązuje do niebezpiecznej konfrontacji między USA a Związkiem Radzieckim, która miała miejsce w 1962 roku. ZSRR potajemnie dostarczał rakiety balistyczne, które zagrażały terytorium Stanów Zjednoczonych. Wcześniej, w latach 1959-1960, USA rozmieściły rakietowe pociski balistyczne na terytorium Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji, zaś rok później, agencja CIA próbowała dokonać zamachu stanu na Kubie z pomocą uzbrojonych kubańskich emigrantów – tzw. Inwazja w Zatoce Świń.

 

Możliwość wycofania się z traktatu INF przez USA wywołała zaniepokojenie między innymi w Niemczech oraz w NATO, bowiem wznowienie wyścigu nuklearnego bezpośrednio zagrażałoby bezpieczeństwu w Europie. Teraz okazuje się, że kryzys może również zawitać w  Ameryce Środkowej – tuż u bram Stanów Zjednoczonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Od dawien że już dawna :) 

Od dawien że już dawna :)  Rosja i Kuba patrzą na siebie ze wzajemnym zrozumieniem (USA bowiem burdel sobie z Kuby chciały uczynić, ale nic z tego, nie udało się) Co jednak nie znaczy, że od razu wszystko z Rosją będzie możliwe.Ale...Rosyjska baza na Kubie ? Może tak może nie ? Po pierwsze, rosyjskie GWARANCJE dla Kuby (zagwarantowanie bezpieczeństwa,dofinansowanie,wszechstronne poparcie na arenie miedzynarodowej,uzbrojenie i...oczywiście HANDEL z Rosją na preferencyjnych zasadach (czyli znowu dofinansowanie i reszta korzyści) Rosja to taki kubański kluczyk do rynków świata.Wtedy dopiero, być może ? Będzie zgoda na ponowne utworzenie rosyjskiej bazy na Kubie.Tymczasem Kuba sama sobie wypracowała jako taką niezależność i spokój w stosunkach ze swoim największym wrogiem USA.Zgoda na rosyjską bazę od tego momentu wszystko zmieni.

Portret użytkownika kolo21

Gdzie dwóch sie biję, tam

Gdzie dwóch się biję, tam trzeci szekle zarabia. Może faktycznie, goje to barany i trzeba je regularnie strzyc. Żebym nie był w temacie, to zgodził bym się że zachód nas dyma ile wlezie, w stosunku do neutralnej Rosji. Ale jestem i wiem że liczy się tylko kasa. Więc show musi trwać dla ciemnych mas. Nie ma to jak dawać pożyczki na zbrojenia obydwóm stronom, na procent oczywiście ha ha.

kolo21

Portret użytkownika Lestek

Ojojojoj ale sie Olgino

Ojojojoj ale sie Olgino rozminusowało w tej dyskusji. przy tematach natury ezoterycznej, ufo,etc..., pod komentarzami pojawia sie kilka plusików, kilka minusików,normalne. Ale jak poszło o INF od razu setki. Kużwa zryte ruskie troladła obsiadają nasze fora jak muchy które kupę poczuły.  Zdecydowanie Stany powinny ten traktat wypowiedzieć . Trzeba pokazać ich generalicji że pompowanie Kaliningradu pociskami mającymi w zasięgu cała Polskę i jej okolice,zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej to kiepski pomysł. nie jesteśmy już waszą strefą wpływów. A wasze śmieszne komentarzyk to sobie możecie wciskać waszym własnym tępakom. U nas wywołują co najwyżej drwiący uśmieszek na twarzy.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Ojojoj, ale się banderownia

Ojojoj, ale się banderownia zajeżyła. Nasze polskie fora to obsiedliście właśnie wy bander-trolle od tymy i próbujecie lansować tu waszą prymitywną rusofobiczną i pro-bander-uSSmańską propagandę. Ale na próżno. To nie są wasze fora, tylko nasze polskie. Wasze są na tvn24, TVPis, czy inne ścieki tego typu.
Bandycki uSSman zawsze łamał wszelkie traktaty, więc nie dziwi, że nadal to robi.
Rakiety w Kaliningradzie są odpowiedzią na uSSmańskie agresywne ruchy instalujące swoje żołdactwo coraz bliżej Rosji. To chyba jasne? 
Strefa wpływów? Polska obecnie jest w strefie wpływów bandyckiego uSSmana, o czym każdy wie, więc o czym ty bredzisz? W tej strefie wpływów Polska jest ograbiana od 89 roku, a teraz bandyta zza oceanu żąda jeszcze 300 mld dolarów. Na dodatek wspiera nazizm i banderyzm za wschodnią granicą Polski. I tobie ta strefa wpływów pasuje??????? No oczywiście. Bander-ukrowi to pasuje, ALE NIE POLAKOWI !!!!!!!!! Poniał ukro-troll? Tak więc wasze ukro-produkowanie się na polskich portalach jak zwykle odbija się niczym piłka od ściany. Sobie, a muzom ukro-trolle.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Moriar

To nie USA porzucają traktat

To nie USA porzucają traktat tylko Rosja już od dawna przeprowadza próby takich rakiet. Juz dwa razy był tam Amerykaniec w tej sprawie i nic nie wskóral więc pozostało tylko takie wyjście. Tak mimochodem  to Rosja nie dojada tylko zbroi się na potęgę chociaż ze względu na korupcję wszystko rozpada się. Rakiety kosmiczne spadają. Czołg Armata zanim się pojawił to uż zniknął bo Anglicy i Amerykanie wyprodukowali anty działo. Ukraina także zbudował odpowiednią haubicę, zmodernizowała rakiety średniego zasięgu z nowoczesną awioniką, Zmodernizowala wszystkie czołgi i samoloty, dostaje dwie korwety od USA. Histeria w Moskwie osiągnęła szczyt. Sam Putin dąży do wojny a jego oświadczenie, że Rosjanie pójdą do raju a inni zdechną świadczy o rozstrojonej psychice czlowieka, któremu nic nie wychodzi. 

Portret użytkownika U_P_Adlina

To  nie Rosja zakłada bazy

To  nie Rosja zakłada bazy przy granicach z uSSmanami, tylko na odwrót, więc to uSSman - jak zwykle - łamie traktaty. Nie bredź.
Rosja nie dojada? Buhahahaha? Przestań, bo to nie twój nazi-majdan kijowski, hehehehe!
Rakiety spadają? Katastrofy rakiet, czy promów kosmicznych miały też miejsce w uSSmanii, więc znowu robisz z siebie idiotę. I nie zapominaj, że uSSman wciąż ogląda kosmos tylko dzięki rosyjskim silnikom, hehehehehe!
O czołgach nie masz pojęcia. Oto, co mówi w tym temacie Yakow Kedmi, izraelski ekspert: ”W technice pancernej USA jest 2 (słownie - dwa) pokolenia za Armatą.
T-90 jest pokolenie przed Abramsem i resztą". Dociera? Niedawno sami brytole pisali o tym, że rosyjski czołg T-14 Armata wyprzedza konstrukcje NATO o dziesięciolecia. Oczywiście nie słyszałeś? To poczytaj, bo się ośmieszasz.
Twoja bander-ukraina nie zmodernizowała nawet kibli, nie mówiąc o uzbrojeniu. To bankrut, który jedzie tylko na tym, co wyżebrze od żydo-zachodu, a ty bredzisz o modernizacjach, hehehehehe! No nie rozśmieszaj ludzi trollno. Od uSSmanów twój banderland dostaje głównie stare zdezelowane sprzęty, bo taniej uSSmanowi jest dać je ukro-dziadom, niż utylizować, hehehehehe!
Histeria w Moskwie? Gdzie? Widać tam głównie spokój i opanowanie. ZA to uSSman i mycaki rzeczywiście są w histerii, co widać po ich skrajnie nerwowych ruchach i retoryce. Bęcki w Syrii zrobiły swoje, hehehehe! A wy jak zwykle nie mając tego, co chcielibyście mieć tworzycie sobie urojoną "rzeczywistość", hehehehe! Żałosne.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj