Jeśli Ukraina nie zwycięży, ryzyko dla bezpieczeństwa krajów bałtyckich i Polski wzrośnie wielokrotnie

Kategorie: 

Źródło: tg

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział wczoraj, że członkowie NATO dostają „zielone światło” od USA na wysłanie myśliwców na Ukrainę oraz że USA i sojusznicy zwiększają wsparcie obronne dla państwa ukraińskiego. W niedalekiej przyszłości powinno to oznaczać wysłanie na Ukrainę z Polski samolotów stanowiących uzbrojenie polskiej armii, zamiast tego Stany Zjednoczone pomogą Polsce zdobyć nowe myśliwce, ale oczekuje się, że w przyszłości po tych dostawach pojawi się znacznie więcej propozycji. Czy ta decyzja wzmocni potencjał bojowy armii ukraińskiej i jak bardzo będzie uciążliwa dla Moskwy? Czy można to zakwalifikować jako zaangażowanie wojskowe NATO w walkach na Ukrainie?

 

 

Trudno to zinterpretować jako militarne zaangażowanie Ameryki w ten konflikt. Biden zachowuje się bardzo ostrożnie, poważnie traktuje wszystko, co słyszy się z Kremla, wszystkie wypowiedzi stamtąd płynące. Jeśli chodzi o sankcje gospodarcze, tutaj, jak mówią, cała naprzód. Jeśli chodzi o bezpośrednią interwencję militarną Ameryki w konflikcie, to zawsze mówi się, że takiej nie będzie. Tutaj mówimy tylko o dostawie myśliwców, jeśli w ogóle. Co więcej, są to przestarzałe samoloty MiG, które pozostają w Polsce, a zamiast których Ameryka oczywiście coś Polsce zaoferuje. Jeśli te dostawy się rozpoczną, może to zmienić zasady gry. Jeśli na lądzie armia ukraińska zdoła przejąć inicjatywę i odeprzeć zmasowane ofensywy i ostrzał, to w powietrzu dominuje lotnictwo rosyjskie. Jeśli pojawi się tam konkurencja, to, po pierwsze, straty rosyjskiej armii mogą wzrosnąć i w ogóle cały ten ofensywny impuls ze strony Kremla wygaśnie.

 

Wczoraj główne rosyjskie agencje informacyjne poinformowały, że na Ukrainie prowadzone są prace nad stworzeniem broni jądrowej. Agencje opublikowały swoje raporty, powołując się na źródła w służbach specjalnych, od których rzekomo dowiedziano się, że Ukraina prowadzi potajemnie program jądrowy od 1994 r., a w 2014 r. zintensyfikowała prace w jego ramach. Raporty te mówiły, że za kilka miesięcy na Ukrainie może pojawić się broń nuklearna i biologiczna. Czy rosyjska propaganda wymyśla coraz więcej fantastycznych usprawiedliwień dla rozpoczęcia wojny z Ukrainą? Chyba tak. Wydaje się, że ludzie nie wierzą dostatecznie w te oryginalne informacje. Trzeba jednak próbować karmić lud cały czas nowymi legendami.

 

Rzeczywiście w Rosji dominuje oryginalna narracja, że w Kijowie są naziści, faszyści, a teraz zostanie przeprowadzona specjalna operacja, która nie zajmie dużo czasu. To gadanie już jednak nie działa, nie ma potwierdzenia tego wszystkiego. Minęło dziesięć dni i żaden faszysta-nazista, tak jak to próbują pokazać narodowi, się nie wybił na popularność w tym tragicznym czasie. Rosjanie mogą mieć wątpliwości, co do tego, co się naprawdę dzieje. To nie przypadek, że zamykają i izolują rosyjską przestrzeń informacyjną, tak że nie ma alternatywnych informacji, alternatywnych narracji i źródeł, które trzymałyby ludzi w oszołomieniu. Teraz budowana jest taka opowieść o piętnastu laboratoriach, w których opracowano broń biologiczną, a wszystkie z jakiegoś powodu stały przy ukraińsko – rosyjskiej granicy, co brzmi jak absurd, ponieważ nie jest do końca jasne, dlaczego tak niebezpieczne obiekty powinny być umieszczane na granicy. Jeśli chodzi o broń jądrową, po prostu nie można jej stworzyć bez zwrócenia uwagi na ten proces, ponieważ wymaga to instalacji do wzbogacania uranu. Po prostu nie da się ich zbudować własnymi rękami gdzieś w garażu. Są to technologie, które trzeba zaczerpnąć z innych krajów. Ukraina nie opracowała i nie opracowuje broni jądrowej.

 

O tym, że Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a nie z narodem rosyjskim, powiedział wczoraj estoński minister spraw wewnętrznych Christian Jaani, komentując kwestię pojawiających się na portalach społecznościowych fałszywych informacji o atakach na ludzi mających miejsce rzekomo w Estonii na tle etnicznym. Jaani powiedział, że wojna na Ukrainie nie podzieliła społeczeństwa estońskiego, ponieważ zdecydowana większość ludzi w tym społeczeństwie, niezależnie od narodowości, ma taki sam stosunek do tego, co się dzieje. Jaani powiedział, że za rozpowszechnianiem fałszywych informacji o zamachach stoi reżim Putina, który ma na celu rozbicie społeczeństwa estońskiego i zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Estonii. Dystrybutorzy tych wiadomości naprawdę mają nadzieję, że uda im się wywołać jakieś starcia i panikę, albo ci prowokatorzy działają w zwykłym trybie inercyjnym, po prostu dlatego, że mają taką pracę…

 

Jeśli cofniesz się 15-20 lat, będzie można zobaczyć, że takich działań Rosja  często dopuszczała się wobec sąsiadów. Rosyjskojęzyczne społeczności lokalne były postrzegane jako instrument polityki zagranicznej. Teraz wydaje się, że możliwości takich manipulacji jest znacznie mniej, bo np. rosyjskojęzyczni mieszkańcy krajów bałtyckich wychowali dzieci, które są dwujęzyczne. Płynnie operują estońskim, ale świetnie operują też językiem państwowym kraju, w którym żyją. Mają kilka kanałów pozyskiwania informacji, w przeciwieństwie do starszych pokoleń, których przedstawiciele często otrzymują informacje tylko w języku rosyjskim. Dlatego oczywiście należy zachować czujność w tej sprawie, ale sytuacja nie jest już tak napięta jak 15 lat temu.

 

Kanclerz estońskiego Ministerstwa Obrony Kusti Salm powiedział wczoraj, że Estonii nie grozi obecnie atak militarny z kilku powodów. Po pierwsze, większość wojsk rosyjskich, znajdujących się tuż przy granicy z Estonią, została wycofana na Ukrainę i tam jednostki te poniosły ogromne straty. Zwiększono także obecność i gotowość sił NATO w Estonii i na całym skrzydle wschodnim. Salm podkreślił, że do dyspozycji Estońskich Sił Zbrojnych oddano 2 tys. żołnierzy brytyjskich, co świadczy o dużym zaufaniu do Estońskich Sił Zbrojnych. Czy rzeczywiście nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Estonii ze strony Rosji?

 

Odczucia są bardzo realistyczne, ale trzeba wziąć pod uwagę jeden bardzo ważny czynnik. Ten czynnik jest wynikiem działań wojennych na Ukrainie. Jeśli armia rosyjska zostanie pokonana, będzie wrażliwa, a dowództwo wojskowe będzie starało się podzielić ciężar upokorzenia z politycznym kierownictwem kraju. Nie będzie mowy o nowym ataku. Jeśli wynik będzie inny, chociaż nie chcielibyśmy w to wierzyć, to wszystkie oceny sytuacji będą różne. Wówczas zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów bałtyckich i Polski wzrośnie wielokrotnie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika orka

Od początku konfliktu między

Od początku konfliktu między Rosją a ukrainą jest jakiś ukryty niewidoczny dla nas, zwykłych zjadaczy chleba, cel. Bo zastanawia niemrawe zdobywanie ukrainy przez Rosję, która ze swoim potencjałem powinna przejść ukrainę w ciągu tygodnia i zatrzymać się na granicach sąsiadujących z ukrainą. Jaka jest w tym konflikcie rola państw tzw. zachodnich, jaki cel miały rozmowy Putina z przedstawicielami tamtych państw, dlaczego Putin nie zamknął całej współpracy z zachodem skoro ci uruchomili daleko idące sankcje wobec Rosji, dlaczego o ataku Rosji na ukrainę Usa ostrzegało usrael czyli co wspólnego koczownicy mają z tą wojną, dlaczego sąsiadujące z ukrainą kraje przyjmują uciekających ukraińców gdy ci deklarują wyjazd pociągami do Polski (ich przejazdy są opłacane przez polski rząd), jaka jest faktyczna liczba ukraińców w Polsce i jaką politykę chce zastosować rząd wobec nich poza tym co już zadeklarował, dlaczego w tej "wojnie" uczestniczy tylko Polska a nie uczestniczą inne kraje nato sąsiadujące z ukrainą.

Portret użytkownika Q

Instalację do wzbogacania

Instalację do wzbogacania uranu da się zbudować i nie trzeba nic kupować bo skoro ludzie ją wymyślili to i ludzie zrobić mogą. A Ukraina ma tą przewagę , że posiadając elektrownie atomowe w tym skażoną strefę Czarnobyla - łatwo mogliby ukryć tam taką instalację nie obawiajac się jej wykrycia z racji podwyższonego promieniowania tła , a i surowiec mają własny. Nie sądzę też by Putin był zainteresowany podbojem Europy .. nic podobnego. Przecież on wie , że takiej wojny by nie wygrał - z resztą po co mu to ? Ukraińcy popełnili jeden zasadniczy błąd , mianowicie widząc rosyjskie manewry za "miedzą" mogli się zawczasu odpowiednio przygotować koncentrując broń ofensywną na wschodzie kraju. W momencie rosyjskiego ataku powinni nie zwlekając uderzyć na wroga wszystkim co mają miażdząc rosyjskie wojsko na przedpolach i wojna skończyła by się bez strat własnych. 

Najlepszą obroną jest atak , a skoro wpuścili ich na swoje terytorium to teraz mają tam niezły burdel..

Portret użytkownika anty żyd

Do piszących tu jankesko

Do piszących tu jankesko-żydowskich propgandystów.Myślicie,ze jesteście lepsi od Rosji tylko dlatego,ze macie machine medilano-propgandową? Wasze wojny od Iraku po Jemen niczym się nie różnić od agresji Rosji na Ukraine.Tylko w samym Jemenie zgineło już setki tysięcy ludzi, a blokada którą zarządzili sojusznicy USA stworzyła największy kryzys humanitarny na świecie.Izrael w dzien w dzień masakruje cywilów palestyńskich okupując już praktycznie całą ich ziemie.WY PROAGANDZISCI I FARYZEUSZE ZACHODNI BEDZIE ZDYCHAC W PEIKLE RAZEM Z PUTINEM.MYSLICIE ŻE PÓJDZIECIE DO RAJU WY KURWY JANKESKO-ŻYDOWSKIE?

Portret użytkownika sekator

A tymczasem niebo nad

A tymczasem niebo nad Mazurami zaciągnięte szczelnie przez chemtraillsy. Dzielni Kał-Boje, latają na naszym paliwie jak wściekli, a rząd rekompensuje sobie to rozdawnictwo benzyny podnosząc ceny w stacjach, nam. Nawet nie bąkną mimochodem, o rujnujących kosztach scielenia smug chemicznych, bo skoro rebe Rockefeller kazał, to służba musi! Sczepionki psu na budę, zmarło trochę grzybów, ale ZUS jeszcze nie odtrąbił Victorii. Zbyt mało, może 15% z tego na co liczono, wybrało Krainę wiecznych łowów. A mieli się tak obłowić,a rentach i emeryturach? Niewypłaconych, kojfniętym wyszczepionym?

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Idea opisująca, jak zmienić

Idea opisująca, jak zmienić postrzeganie przez społeczeństwo kwestii, które są społecznie nieakceptowane. 

"Okno Overtona" - inaczej okno dyskursu.

Jej autor, Joseph P. Overton, były wiceprezes Mackinac Center for Public Policy, twierdził, że polityczna żywotność idei zależy tylko od tego, czy mieści się w "oknie", a nie od indywidualnych preferencji polityków.

(pl.wikipedia.org)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Okno_Overtona

Portret użytkownika J23

załóżmy że Ukraina się obroni

załóżmy że Ukraina się obroni i Ruscy będą musieli się wycofać .Co dalej , Uzbrojeni przez zachód i także przez nas ,będą mieli silna armię .Na dotychczasowych ich mapach Ukraina sięgała pod Kraków bo jak mówili to ich terytoria .U nas będzie ich miliony , myślicie że odejdą ? Zajmą to co od dawna uważają za swoje może nawet więcej , przyjdzie to im z łatwością , Będą musieli też podzielić się trochę z eskimosami bo Ci też uważają że część Polsko Ukraińskich terytorii im się należą .Nie bez powodu prezydent i premier Ukrainy to eskimosi .A Polacy ? Polacy zostaną Polestyńczykami

Portret użytkownika Kot732

Polacy uwierzyli w zachodnią

Polacy uwierzyli w zachodnią piramidę finansową i w zachodni dobrobyt który karmi sie ludzką krzywdą, ale nadchodzi tego kres i niestety - spotka ich za to kara. Jaka ? A kij to dokładnie wie Biggrin Jedno jest pewne, kara będzie straszliwa za lizanie dupy uSSraelowi.

Czemu te ciule z koszulkami "Achtung Russia" wysypały węgiel pod ambasadą Rosji ? Nie lepiej było dać ten węgiel do koksowników na granicy ? Polska nie ma przyszłości, naród skazany na zagładę.

Bo jedyne co jeszcze może u siebie to: wrak ! wrak ! wrak ! szczekać na Rosję ROFL

A poza tym uważam, że NATO, UE i USA muszą zostać zniszczone.

Portret użytkownika mojżesz

tak myslalem...sprawa

tak myslalem...sprawa przyklepana przez polinski syjonistyczny rzad...czyli wojne rozpocznie albo zakonczy wybuch atomowy...- jak przewidzial jasnowidz Jackowski. (chociaz podobno ma to nie byc prawda - tez mozliwe..)..ciekawe czy jak dostaniemy nuke czy amerykanie odpala w rosje...w kazdym razie pewnie wszystkie gieldy padna wiec chyba kazdemu bedzie bez roznicy...mysle ze Putin powienien dokonac nuke izrahelll wtedy chociaz zapobieglby dalszym apokaliptycznym wydarzeniom i nie powstala by 3 swiatynia zydowska dla zydowskiego antychrysta na polish holocauscie..

Nieoficjalnie: Możliwe spotkanie Bidena i Dudy. W tle amerykańskie F-16 i systemy obrony przeciwrakietowej dla Polski

Niewykluczone, że w najbliższych dniach ma zostać ogłoszona polityczna decyzja o jeszcze większym zaangażowaniu amerykańskich sił na tzw. wschodniej flance NATO, w tym o przekazaniu Polsce amerykańskich myśliwców F-16, które miałyby zastąpić MiG-i-29, czekające w gotowości na ukraińskich pilotów.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/joe-biden-i-andrzej-duda-usa-maja-nowa-militarna-oferte-dla-polski/n5h5b0k,79cfc278

 

 

 

 

skoro Putin nie jest "zydowska" marionetka powinien dokonac nuke izrahelll skoro zelenski jest "zydem"...zakonczyloby to wszystkie wojny na swiecie i zapobieglo apokaliptycznym wydarzeniom 3 swiatyni "zydowskiej"...tak mi sie wydaje..

 

Strony

Skomentuj