Jeśli paliwa kopalne pochodzą ze skamieniałości, dlaczego naukowcy odkryli je na jednym z księżyców Saturna?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Ostatnie odkrycia paliw kopalnych na jednym z księżyców Saturna, Tytanie, rzucają nowe światło na nasze rozumienie pochodzenia tych zasobów. Tradycyjnie paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, uważane są za produkty rozkładu organicznych szczątków zwierząt i roślin, przetwarzanych przez miliony lat pod wpływem ciepła i ciśnienia w skorupie ziemskiej. Jednak obecność znacznych ilości węglowodorów na Tytanie, księżycu pozbawionym znanych form życia, sugeruje alternatywne scenariusze ich powstawania.

 

Dr Willie Soon, astrofizyk z długim stażem na Uniwersytecie Harvarda, w rozmowie z Tuckerem Carlsonem wyraził pogląd, że odkrycia na Tytanie obalają teorię, iż paliwa kopalne muszą pochodzić wyłącznie ze skamieniałości. Soon zauważył, że Tytan, mimo braku dowodów na istnienie tam dawnych lasów, torfowisk czy dinozaurów, posiada ogromne ilości płynnych węglowodorów, przewyższające zasoby Ziemi.

 

To odkrycie może wspierać teorię abiotycznego powstawania paliw kopalnych, która sugeruje, że niektóre zasoby węglowodorów mogą powstawać z procesów niezwiązanych z materią organiczną. Przykładowo, w 2009 roku eksperyment wykazał, że metan pod wysokim ciśnieniem może przekształcać się w bardziej złożone węglowodory. Podobne zjawisko może mieć miejsce na Tytanie, gdzie obecność metanu i innych węglowodorów nie jest związana z procesami biologicznymi.

 

Ten punkt widzenia otwiera debatę na temat pochodzenia paliw kopalnych na Ziemi. Jak wskazuje dr Soon, wciąż wiele nie wiemy o procesach geologicznych, które mogłyby prowadzić do powstawania paliw kopalnych. Również dziwne obserwacje, takie jak twierdzenia o samouzupełniających się złożach ropy, wskazują na konieczność dalszych badań.

 

Joe, inny ekspert w tej dziedzinie, podkreśla brak pełnego zrozumienia i przejrzystości w komunikacji naukowej na temat pochodzenia paliw kopalnych. Wzywa do otwartej i uczciwej dyskusji na ten temat, zwłaszcza w kontekście globalnej zależności od tych zasobów.

 

Odkrycie na Tytanie, choć nie daje bezpośrednich odpowiedzi na pytania dotyczące pochodzenia ziemskich paliw kopalnych, otwiera nowe perspektywy w tej dyskusji. Może to być punkt zwrotny, który zachęci do przemyślenia naszego podejścia do energetyki i potencjalnie, do dalszych badań nad alternatywnymi scenariuszami powstawania paliw kopalnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika trhtrhrth

Ze 20 lat temu czytałem

Ze 20 lat temu czytałem gdzieś że sa dwie teorie powstawania ropy naftowej i węgla. druga z tych teorii mówi że powstaja w wyniku przemian jądrowych lub wysokich ciśnień we wnętrzu ziemi.

Portret użytkownika Endymion

Teorii jest wiele, ale tylko

Teorii jest wiele, ale tylko teoria kopernikańska jest dogmatem. Mie wiem jak wygląda Świat, ale wiem, że nie wygląda tak jak nam go opisują. Zastanawiając się nad powodem tego kłamstwa, dochodzę do wniosku, że jesteśmy hodowani. Cel hodowli też jest niewiadomy; obstawiam niewolnictwo albo dawcy energii duchowej. Dochodząc do pytania, kto nas hoduje, znów jest niewiadoma; czy to są istoty duchowe, czy fizyczne, jeśli fizyczne, czy są innym gatunkiem, czy może nasi praprzodkowie/? Pokazuje nam się teatr walki o domominację mocarstw, niczym demokraci kontra republikanie, czy też PiS kontra PO, a jak plandemia pokazała, oni wszyscy w sprawach nadrzędnych są jednomyslni, jakby wykonywali rozkazy kogoś lub czegoś co ma władzę nad Światem. Nie mamy technologii ani możliwości aby to udowodnić więc jesteśmy skazani na narzuconą narrację. Jeśli komuś udało by się zdobyć niezbite dowody, to zostanie wyśmiany, zignorowany, zakrzyczany, zabity. Jestem pewien, że pośpiech z jakim wprowadzane są obecne zmiany na Świecie jest silnie zkorelowany z nastaniem nowej Ery - Wodnika, gdzie toczy się wojna o naszą samoświadomość, abyśmy jej nie uzyskali, a jeśli się to uda, aby była na właściwej smyczy. Jedyne co możemy zrobic, to starać się być dobrymi ludźmi i dbać o swoją duszę, mając nadzieję, że pozwoli nam przejśc zwycięsko przez nadchodzącą transformację.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

A co zawsze wiernie sie nam

A co zawsze wiernie sie nam daje do przemyślenia, abysmy sie opowiedzieli po jakiej stronie jestesmy.czy ciemna ,czy jasna,a resza wyginiemy itd.albo ktos wygra?

Ogolnie rzecz biorąc, to nasz mozg jest dostrojony tak ,by to widzieć. Elektron wiecej lub mniej,inme pole magnetyczne i widziałbyś i my coś innego.Takze matrix moze byc różny

Portret użytkownika Endymion

syriues, cos tam wiesz,

syriues, cos tam wiesz, zgadzam się z tym, ale do cholery jasnej, czy nie skończyłeś nawet podstawówki aby pisać jasno, logicznie i zwięźle? Ja rozumiem, że ludzie inteligentni dokonują skrótów myślowych, ale człowiek inteligentny powinien mieć świadomość, że pisząc publicznie na forum, które czytają różni ludzie o różnych poziomach intelektu nie zawsze zrozumieją jego toku myślenia. Piszesz tak jakbym ja napisał "czerwony, czarny, głupi"; ja wiem co mam na myśli, a tej zagadki mało kto podejmie się rozwiązania, większość oleje i nie skorzysta z mojej wiedzy ponieważ następuje dysfunkcja komunikacyjna, a Ty to uprawiasz.

Prosze Cię, abyś jaśniej wyrażał się w bardziej przystępnej formie sformułowań.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj