Jeśli dojdzie do agresji na Liban tysiace rakiet spadną na Tel Awiw, ostrzega Hezbollah

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Bliski Wschód to nadal miejsce pełne niepokoju. Sytuacja tylko przez kilkadziesiąt godzin wyglądała na ustabilizowaną. Teraz istnieje realne ryzyko destabilizacji regionu na skutek wzrastającego napięcia między Izraelem a Libanem a konkretne Hezbollahem.

 

Szejk Hassan Nasrallah, który jest przywódca libańskiego Hezbollahu, najwyraźniej poczuł się ośmielony rezultatem ośmiodniowej wojny palestyńsko-izraelskiej. Widząc, jaki efekt psychologiczny wywarł ostrzał Tel Awiwu szejk zapowiedział, że grad rakiet z Libanu spadnie na terytorium Izraela, jeśli tylko kraj ten spróbuje ataku jak miało to miejsce w 2006 roku.

 

Taka ostra retoryka tylko pozornie jest artykułowana strachu przed atakiem IDF. Już kampania z 2006 roku pokazała, że IDF nie jest niepokonany, za jakiego usiłuje uchodzić i jest w stanie ugrzęznąć w walce, zwłaszcza w operacji lądowej. W trakcie konfliktu sprzed 6 lat Hezbollah również wystrzelił duża ilość rakiet, szacuje się, że nawet 2000, ale nie wywarły takiego efektu psychologicznego jak ostatni ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.

 

Izraelskie służby wskazują wyraźnie na to, co się zmieniło od tego czasu. Hamas i Hezbollah weszły w posiadanie dużej ilości rakiet średniego zasięgu. Ponieważ trzęsący światową polityką Izrael to kraj wielkości Województwa Dolnośląskiego, posiadanie rakiet o skutecznym zasięgu do 80 kilometrów oznacza, że możliwy będzie ostrzał sporego obszaru tropikalnego państwa żydowskiego.

 

W trakcie całego konfliktu w Gazie Palestyńczycy odpalili ponad 1500 rakiet. Większość z nich spadła nie czyniąc szkody, albo została zestrzelona przez tarczę antyrakietową. Trudno się jednak dziwić Żydom, że nie podoba im się oglądanie smug po rakietach i antyrakietach, nawet, jeśli system obrony w miarę się sprawdza. Zawsze pozostanie możliwość, że kolejna fala rakiet będzie na tyle przytłaczająca pod względem ilość pocisków, że tarcza nie nadąży ich zdejmować.

 

Gdyby Hezbollah wystrzelił dużą ilość rakiet typu Fajr-5, a Mossad twierdzi, że takie rakiety latały ostatnio nad Izraelem, to oznacza to poważne problemy w stolicy Izraela. Nasrallah twierdzi, że Hezbollah posiada około 20 tysięcy rakiet i pocisków, które wykorzysta w razie ewentualnej kolejnej wojny. Izraelskie służby twierdza, ze rakiet może być znacznie więcej. Bardzo możliwe, ze cześć z nich pochodzi z Libii a część została dostarczona przez Iran.

 

 

Źródła:

http://www.usnews.com/news/world/articles/2012/11/25/hezbollah-says-it-would-hit-tel-aviv-in-future-war

http://presstv.com/detail/2012/11/26/274619/gaza-war-revealed-israel-vulnerability/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rolandogomez

A jeśli Ja! się wk...wie na

A jeśli Ja! się wk...wie na Teściową? Zaczniecie kupować więcej wody..? Kim Ja jestem? I Czy ten spór. Was dotyczy? Nie będę bił! Rakiet nie posiadam... Wszystkim - bojącym się. Ukłon składam... Wydarzy się tyle? O Ile.!? Oczekiwać będziecie..! Jezusa brak! Wam "Kac" o świcie. Czas odliczania etc. Od zarania! Urlop! Zadanie? Dzień - jak codzień nie do zjednania. Nie lękajcie się! Prawił Karol ! 22-012 zapraszam do ŚNIADANIA!;-)

Portret użytkownika Gris

Byłoby nienormale gdyby napad

Byłoby nienormale gdyby napad żydów pozostał bez odzewu. Obrona własnego kraju jest podstawowym prawem i obowiazkiem kazdego narodu, a żydostwo nie jest nikim szczególnym. Agresje nalezy odepszec wszelkimi sposobami.

Portret użytkownika Żyd

NIe wiem o co te nerwy

NIe wiem o co te nerwy wiadomo przecież, że my Żydzi jesteśmy po to by Was prowadzić więc jeśli Wasz rozum nie potrafi objąć tak złożonego planu nie macie powodów żeby zakładać, że jest zły. To tak jakby ktoś kto nie ma wykształcenia w dziedzinie medycyny krytykował zabieg gdyż nie rozumiałby go. Po prostu Wy polaczki nie rozumiecie, że rządzimy Wami od dawna a ludzie których przedstawiamy Wam do głosowania są naszymi ludźmi po,pis etc nie ma znaczenia i tak za sznurki łapiemy my. Nie atakujcie Nas gdyż złożoność naszych motywów nie jest na Wasze głowy po prostu i tak nie macie wplywu na to co z wami zrobimy wiec o co te nerwy? No chyba, ze to forma odreagowania - piszcie wtedy do woli wszak coz wam wiecej pozostalo.

Portret użytkownika SurvivorMan

No i po co ten popapraniec z

No i po co ten popapraniec z Hezbollahu otwiera gębę, skoro w Izraelu od czasu zawieszenia broni ustanowionego przed paroma dniami, nikt o nim i jego wszawej organizacji nawet nie wspomniał? Szuka zaczepki? Jest rozejm, to niech będzie jak najdłużej... Po co prowokować kolejną rzeźnię...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Adam88

Pewien znany Izraelczyk,

Pewien znany Izraelczyk, którego nazwiska szkoda wymieniać, zagroził jakiś czas temu odpaleniem w europejskie stolice całego arsenału nuklearnego Izraela. Sensacji nie było a tobie podobni siedzieli cicho, dlaczego?. A tutaj Hezbollah ostrzega jedynie Izrael, że dojdzie do odwetu w przypadku napaści. Hezbollah nie zgadza się na to, że IDF znowu pierdolnie kilka bomb na jakąś noclegownie dla dzieci w Bejrucie a Liban pozostanie dłużny i będzie udawał, że życie toczy się dalej.

Strony

Skomentuj