Jemeńscy rebelianci wkroczyli do Arabii Saudyjskiej

Kategorie: 

www.mc-doualiya.com
Jak donoszą irańskie media, szyicka rebelia z Jemenu dokonuje znacznych postępów w wojnie przeciwko tamtejszej armii oraz Arabii Saudyjskiej. Z podawanych informacji wynika, że szyici zdołali przekroczyć granicę i przejęli nawet niektóre bazy wojskowe.

 

Sytuację w Jemenie na bieżąco opisuje irańska agencja Fars News oraz Press TV. Trudno powiedzieć czy podane informacje są prawdziwe, czy też jest to jedynie propaganda. Media te donoszą, że szyiccy bojownicy zajęli wioskę at Tuwal w prowincji Jizan, położonej w południowo-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Opanowali również dwa posterunki wojskowe i ostrzeliwują saudyjskie bazy wojskowe oraz bazę lotniczą King Khalid.

 

Rebelia dokonuje również postępów w sąsiedniej prowincji Najran, gdzie udało się zniszczyć saudyjskie czołgi. Region ten jest podobno ostrzeliwany za pomocą rakiet i moździerzy a bojownicy wkraczają w głąb tego kraju. Informacji tych nie podają żadne zachodnie media.

 

Szyici walczą w Jemenie na wielu frontach - bronią się przeciwko organizacji al-Kaida i ISIL które stały się aktywne zaraz po wybuchu wojny, walczą z armią rządową lojalną wobec zbiegłego prezydenta Hadiego i jednocześnie atakują Arabię Saudyjską. Jemen wciąż jest bombardowany i ginie coraz więcej ludzi. ONZ szacuje, że niemal 2 tysiące osób straciło życie w ciągu dwóch miesięcy, a ponad 7 tysięcy kolejnych zostało rannych.

 

 

Źródła:

http://presstv.ir/Detail/2015/05/26/412879/Ansarullah-Saudi

http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940306001137

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika qwas

Kto to qźwa w końcu jest -

Kto to qźwa w końcu jest - rebelianci czy bojownicy a może obrońcy? Istnieja dwa główne odłamy islamistów - szyici i sunnici. Szyici są normalni, walczą a w zasadzie się bronią przed eksterminacją ze strony sunnickiej al-Kaidy, ISIL i Arabii Saudyjskiej. Sunnici najpierw chca wyciąć w pień szyitów, w następnej kolejności są chrześcijanie i żydzi.  

Portret użytkownika ks

Arabia Saudyjska slyszalem ze

Arabia Saudyjska slyszalem ze sie stawiala OPEC i Ameryce a Rocefeller wycofuje inwestycje z ropy naftowej. Moze juz nie potrzebuja Arabii Saudyjskiej   albo daja jej do zrozumienia ze ma tanczyc jak jej zagraja. Hugon wie co sie dzieje a Ci co mysla ze wiedza to niech sobie wiedza.

Portret użytkownika MiterMan

wojenki sa od zawsze

wojenki sa od zawsze sterowanie wraz z jej startami i koncami. cala zbrojeniowka bogatszej czesci europy wysyla bron tam gdzie chca aby z niej strzelali i tam gdzie ktos ja kupi za pieniadze z ktorych trzeba oplacic tysiace miejsc pracy w EU....  byl taki rosjanin o ktorym zrobiono film handlarz zycia i smierci ktory znacznie potrafil sie wspinac na same podium tego ogromnego kapitalu w przemysle zbrojenionym lecz sluzby specjalne sie nim zajely i przebywa w wiezieniu a UE wraz USA maja teoretycznie i praktycznie monopol na dozbrajanie wiesniakow ktorzy nie kipia inteligencja i latwo mozna im wsadzic kit w banie zeby znienawidzili tego kogo chca wykorzystujac rozne elementy jak np. religijne czy etniczne...  Kadaffi legalnie kupowal bron z UE lecz sprzedawal ja wrogom zachodu a ze Arabia bogaty czlonek ponizej pępka usa nie miala przewagi nad wrogami tak zachod uzbroil jedna i druga strone wojennej zawieruchy bliskiego wschodu.....  kasa sie zgadza kontrakty pozawierane miejsca pracy sa... proste jak budowa T-34

Portret użytkownika Q090090

"UE wraz USA maja

"UE wraz USA maja teoretycznie i praktycznie monopol na dozbrajanie wiesniakow ktorzy nie kipia inteligencja.."                      witamy w katollandzie..
 

Skomentuj