Jemeńscy rebelianci ostrzeliwują bazy wojskowe w Arabii Saudyjskiej

Kategorie: 

Źródło: U.S. Navy
Wojna w Jemenie przybiera nieco dziwny obrót. Arabia Saudyjska zaangażowała się w konflikt zbrojny w tym kraju aby przywrócić do władzy prezydenta, który poprosił o tzw. bratnią pomoc. Wygląda jednak na to, że rebelianci są zbyt silni a państwo Saudów powinno zacząć negocjować nad porozumieniem i przyznać się do porażki.

 

Irańska agencja Fars News donosi, że sytuacja w Jemenie wciąż jest bardzo trudna. Saudyjskie siły lotnicze bombardują tereny kontrolowane przez szyicką rebelię, niszcząc przy okazji budynki mieszkalne i zabijając cywilów. Bojownicy w odpowiedzi na naloty postanowili zaatakować bazy wojskowe, położone w południowej części Arabii Saudyjskiej.

 

Z podawanych informacji wynika, że rebelianci korzystając z rakiet Scud uderzyli w bazy znajdujące się w prowincji Asir i Jizan. W wyniku walk giną zarówno szyiccy bojownicy jak i saudyjscy żołnierze. Wojna w Jemenie trwa już trzeci miesiąc i mogła pochłonąć nawet 5 tysięcy ofiar.

 

 

Źródło: http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940407001528

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Zbigniew Brzeziński dla

Zbigniew Brzeziński dla "Spiegla": zapewnić Rosję, że Ukraina nie wstąpi do NATO

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania "Spiegla" opowiedział się za dostawami na Ukrainę broni przeciwpancernej.
"Podnieść cenę, jaką musza zaplacić Rosjanie"
Brzeziński uznał za celowe dostarczenie Ukraińcom broni defensywnej do obrony dużych miast, przede wszystkim broni przeciwpancernej i moździerzy. - Powinniśmy podnieść cenę, jaką muszą zapłacić Rosjanie za stosowanie przemocy - wyjaśnił.
Zdaniem Brzezińskiego mamy obecnie do czynienia z nową odsłoną zimnej wojny. - Jeżeli Ukraina nie załamie się, presja na (prezydenta Władimira) Putina u niego w domu będzie rosła i zmusi go do poszukiwania alternatywy - ocenił. - Miejmy nadzieję, że Putin jest na tyle mądry, iż będzie działał raczej wcześniej, niż za późno - podkreślił politolog i dodał, że rosyjski przywódca wyróżnia się "instynktownym sprytem".
 Brzeziński tak doradzał Carterowi, że ten szybko stracił uznanie Amerykanów. A teraz gada głupstwa wyczytane chyba w "Gazecie Wyborczej", bo twierdzi, że trzeba dać Ukrainie broń przeciwpancerną do ochrony dużych miast. Przecież separatyści nie atakują żadnych dużych miast, tylko bronią się przed armią ukraińską, która atakuje Donieck i okolice. To Ukraińcy są mobilni i przyjeżdżają do Donbasu atakować separatystów bornią pancerną. Więc komu należałoby przysłać broń antypancerną? Czy w USA nikt nie słyszał o facecie nazwiskiem Alzheimer? 
CIEKAWE ILE TEN SŁUGUS SZATAŃSKI JESZCZE BĘDZIE TU NA ZIEMI REALIZOWAŁ SWOJĄ POSŁUGĘ, DLA SWEGO PANA Z PIEKŁA RODEM, CZAS JUŻ WYRUSZYĆ, TAM, GDZIE JEGO MIEJSCE I DAĆ SZANSĘ NASZEJ CYWILIZACJI I MATCE ZIEMI. 

 

Portret użytkownika SurvivorMan

NATO i jakiekowiek gwarancje?

NATO i jakiekowiek gwarancje? Te dwa słowa się wzajemnie wykluczają.
Przecież NATO w pakcie z 1997 roku już wtedy zobowiązało się nie rozszerzać granic na wschód... Tymczasem, wszyscy wiemy ile krajów "na wschód..." przystąpiło do paktu po 1997 roku...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Time Traveler

Trzeba jeszcze dodać fakt, że

Trzeba jeszcze dodać fakt, że Putin reaktywował z czasów zimnej wojny POCIĄGI nieustannie jeżdżące 24h/dobę z wyrzutniami rakiet międzykontynentalnych.  Te atomowe pociągi strasznie irytowały USA ze względu min na to, że są celem bardzo trudnym do zniszczenia - ponieeważ nieustannie znajdują się w ruchu i nieustannie jeżdżą po olbrzymim terytorium Rosji - zawsze inną trasą - dla tych pociągów nie ma powtarzalnych tras - zawsze inną trasą.  

Portret użytkownika Brzęk_monet_w_słoneczny_dzień.

Ta... Pewnie zanim się taki

Ta... Pewnie zanim się taki pociąg zepsuł, to już w Pentagonie wiedzieli. A raczej zapalała się diodka na ich wielkim komputerze, a co 15 minut jakiś technik przychodził i spisywał stan diodek, dekodował i sporządzał raport.

Portret użytkownika Hathor

Z tego co wiem systemy

Z tego co wiem systemy patriot są rozlokowane wokół dużych saudyjskich aglomeracji miejskich i przynależących do nich baz wojskowych - głównie są to jednoski przeciwlotnicze, przeciwrakietowe - które ochraniają miasta narażone na atak ze strony Iranu : Rijad. Medyna, Mekka,
Nie da się ochronić wszystkich miast i baz wojskowych, jest to niemożliwe nawet w najbardziej zmilitaryzowanej strefie na Ziemi - czyli w Izraelu.

Portret użytkownika achiles

Chrzest

Chrzest bojowy[edytuj | edytuj kod]
W trakcie operacji wyzwolenia zajętego przez Irak Kuwejtu, pod kryptonimem „Pustynna Burza”, doszło do pierwszego w historii aktywnego zwalczania pocisków balistycznych. Saddam Husajn, mając na celu sprowokowanie Izraela do militarnej odpowiedzi, co mogło doprowadzić do wzburzenia w krajach arabskich i rozłamu w antyirackiej koalicji, rozkazał wystrzelić na ten kraj znajdujące się w posiadaniu Iraku taktyczne pociski balistyczne Scud oraz Al Hussein, przy czym ostrzałem objęto również uczestniczącą w koalicji Arabię Saudyjską. Pierwsze bojowe użycie systemu Patriot nastąpiło 18 stycznia 1991 r., jak się jednak później okazało, alarm wynikł na skutek usterki komputera[10], w rzeczywistości bowiem, Irak nie przeprowadził w tym dniu żadnego ataku na Arabię Saudyjską[11]. To wydarzenie, zupełnie bezpodstawnie, zostało uznane za pierwsze w historii zestrzelenie pocisku balistycznego, mimo braku pocisku, który miałby zostać zestrzelony. W trakcie pierwszej wojny irackiej, system Patriot został bojowo użyty ponad 40 razy, osiągając pewną liczbę trafień, jednakże rola systemów Patriot w pierwszej wojnie irackiej do dnia dzisiejszego jest przedmiotem wielu kontrowersji.
Klęska w Dhahran[edytuj | edytuj kod]
25 lutego 1991 roku, iracki Scud spadł na koszary w Dhahran w Arabii Saudyjskiej, zabijając 28 amerykańskich żołnierzy. Jak ujawniło dochodzenie rządowe, niepowodzenie przechwycenia Scuda nad Dhahran zostało spowodowane błędem oprogramowania w zegarze systemowym komputera. Bateria Patriot w Dhahran była w dyżurze bojowym już od stu godzin, w tym czasie zegar systemowy komputera systematycznie zwiększał błąd w pomiarze czasu, który w momencie zaplanowanego strzału wynosił już 1/3 sekundy. W przypadku strzału do tak szybkiego celu jak rakieta balistyczna, spowodowało to błąd w określeniu pozycji wynoszący 687 metrów. Radary prawidłowo wykryły stanowiącego cel Scuda, komputery określiły jego prędkość i trajektorię, jednakże na skutek błędnego pomiaru czasu nieprawidłowo wyliczyły planowane miejsce jego zniszczenia przez pocisk PAC. We właściwym momencie celu nie było w miejscu, w którym powinien się znajdować zgodnie z błędnymi wyliczeniami, wobec czego komputer stwierdził fałszywy namiar i usunął dane celu z systemu, przechwycenie nie nastąpiło, a Scud uderzył w koszary zabijając 28 ludzi. Wskazać przy tym należy, że system Patriot, opracowywany pierwotnie do zwalczania radzieckich środków napadu powietrznego i balistycznego, konstruowany był z założeniem, że w celu utrudnienia lokalizacji nie będzie działał w jednym miejscu dłużej niż 8 godzin[12].
Armia izraelska zidentyfikowała ten błąd oprogramowania już przed feralnym dniem i 11 lutego 1991 r. poinformowała o nim producenta oprogramowania, jednakże odpowiednia „łata” dotarła do Arabii Saudyjskiej dopiero 26 lutego, a więc jeden dzień po uderzeniu Scuda w Dhahran.
https://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot 
I TO SĄ WŁAŚNIE TE PATRIOTY, ZA GRUBE MILIARDY $ w skuteczności ich działania w boju, do którego niby zostały stworzone. 

Portret użytkownika Hathor

Nie jestem zwolennikiem sys.

Nie jestem zwolennikiem sys. patriot, piszesz o 1991 roku, kiedy system ten dopiero raczkował, prawie ćwieć wieku to przepaść jeśli chodzi o tech. rakietowe.  Dziś to bardzo dojrzałe rozwiązanie, które zostaje powoli wyparte przez MEADS.

Portret użytkownika 85r

No skudy to technologia lat

No skudy to technologia lat pięćdziesiątych a patrioty to chyba broń która tylko propagandowo odstrasza bo po za mocną nazwą to one dużo nie potrafią.
Odpowiednikiem  skudów są obecnie iskandery które lecą do warszawy z kalingradu 2 minuty.
Więc prawda taka że ewka nie zdąży nawet do schronu spier....

Portret użytkownika sceptyyk

A Ty jak wyliczyłes te

A Ty jak wyliczyłes te 2.5min? Mi wychodzi + - 4min, ale ja staram sie mysleć samodzielnie, sprawdzać i nie powielać dziennikarskich głupot- ot tak dla zasady...                                                                           

Portret użytkownika SurvivorMan

Odległość południowych

Odległość południowych rubieży Obwodu Kaliningradzkiego od Warszawy, to w linii prostej mniej niż 300 km.
Dane odnoście prędkości tego pocisku są na tyle rozbieżne, że słuszne może być i jego 2 minuty i moje 2,5 minuty i Twoje 4...
Jeśli faktycznie myślisz samodzielnie, to chyba ogarniasz że nie ma różnicy czy Warszawiak dowie się że wyparuje za 2 minuty czy za 4???
Jakie to ma znaczenie???

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj