Jemen zagroził atakami rakietowymi na saudyjską infrastrukturę naftową

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Minęły już trzy lata od momentu wybuchu wojny w Jemenie. Choć światowe media szeroko rozpisują się o krwawych nalotach w wykonaniu Arabii Saudyjskiej to sytuacja nie uległa poprawie. Jest dokładnie na odwrót – konflikt cały czas eskaluje.

 

Saudyjska koalicja we współpracy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi próbuje za wszelką cenę przywrócić poprzedni rząd, który został obalony w 2015 roku w wyniku przewrotu w wykonaniu proirańskich rebeliantów. Mimo potężnego wsparcia militarnego i całego bogactwa, bliskowschodnia monarchia ma poważne problemy w Jemenie, które coraz częściej dają się we znaki w samej Arabii Saudyjskiej. Wspomniani rebelianci nie tylko opierają się wszelkiej agresji, ale również przeprowadzają ataki bezpośrednio na państwo Saudów.

 

Konflikt ewoluował już do tego stopnia, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zaczynają brać bezpośredni udział w tej wojnie. Zachód bowiem nie tylko sprzedaje uzbrojenie Saudom warte miliardy dolarów - coraz więcej mówi się, że brytyjscy wojskowi nie tylko doradzają, ale wręcz kierują działaniami zbrojnymi w Jemenie. Ponadto, kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że w 2017 roku Stany Zjednoczone w tajemnicy wysłały swoje siły specjalne na jemeńsko-saudyjską granicę. Państwa zachodnie dosłownie przymykają oczy na zbrodnie, które zostały popełnione w Jemenie.

Z drugiej strony, rebelianci, który okupują stolicę Sanę i wielkie połacie terenu w północno-zachodniej części kraju, coraz częściej odpowiadają agresją na agresję. Saudyjska obrona powietrzna coraz częściej przechwytuje rakiety, które odpalane są z terytorium Jemenu. 29 kwietnia w sobotę nad prowincją Dżazan zestrzelono cztery rakiety balistyczne a fragmenty zniszczonych pocisków doprowadziły do śmierci jednej osoby. Wcześniej Jemen wystrzelił dwie rakiety na fabryki należące do saudyjskiego koncernu paliwowego Aramco. Z kolei na początku kwietnia, rebelia dokonała w sumie trzech ataków rakietowych w ciągu 10 dni, a jeden z nich uszkodził saudyjski tankowiec.

 

Jemeńscy bojownicy zapowiedzieli niedawno, że będą atakować kluczową infrastrukturę naftową w Arabii Saudyjskiej z jeszcze większą intensywnością. Oświadczyli również, że zaczęli produkować własne rakiety balistyczne oraz drony i będą reagować na każdą agresję państwa Saudów. Trzeba przyznać, że monarchia jest teraz w bardzo niekorzystnym położeniu – poniosła klęskę w Syrii i przegrywa w Jemenie, a teraz dodatkowo może być zagrożona regularnymi atakami rakietowymi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

I co może to nie wojna

I co może to nie jest wojna cywilizacyjna- światowa? A tu macie jeszcze dodatkowo wtrącenie się w tą wojnę emiratow arabskich https://www.tvn24.pl/jemen-gubernator-sokotry-oskarza-zea-o-naruszenie-suwerennosci,834932,s.html to co dzieje siena bliskim wschodzie to wojna już na całego. Jeżeli już zajmują sobie wyspy to nie widzę tego dobrze. A do 12 maja trump ma podjąć decyzję co dalej z Iranem? Podczas gdy dziś Izrael już zapowiedział, że są gotowi na wojnę z Syrią i Iranem. To dąży do szaleństwa. Brat zabijać będzie brata. Szyici- suitów, szyici- Persów, Persowie- Żydów itd. Straszne rzeczy a w tv oczywiście jakby nic sie nie działo. Niestety tam szykuje się wojna na całego. Ciekawe co na ten temat Rosja i USA? Dzięki Bogu tym razem nie nad Polską.

Portret użytkownika CzarnyOlo

Z tego co wiem to buddyści i

Z tego co wiem to buddyści i hinduiści nie wymordowali przez te tysiąclecia tylu niewinnych ludzi co trójca islam, judaizm oraz kk. Więc odnośnie tych dwóch religii nie było by takie złe. A 500 plus to dadzą ci je jedną ręką a drugą zabiorą w podatkach tak więc z dupy ten twój kawał.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Góry Hindukusz po arabsku

Góry Hindukusz po arabsku znaczą ''mordowanie hindusów'' (Hindu Kush) tamtędy przez te góry wyznawcy religii pokoju prowadzili niewolników, ale mało który przeżył bo nic nie jedli po drodze i stąd powstała taka nazwa tych gór. To jest mało-zabawne jak strasznie zabójcze są te 3 od-jahwego religie mam na myśli talmud biblie koran.

Portret użytkownika reklama

Zapraszam do protestu

Zapraszam do protestu głodowego aby wybudowano w Polsce więcej meczetów i Synagog oraz żeby do Polski sprowadzano żydów i Muzułmanów. Razem głodujmy w każdą żeby w Sprowadzano do Polski żydów i muzułmanów. Wydajemy na 500+ a nie wydajemy na to co potrzebne np: na meczet w każdym wiezieniu, na sprowadzanie żydów i Muzułmanów, Hinduistów, czy Buddystów. Zapraszam do głodówki w każdą sobotę aby sprowadzano do Polski żydów i Muzułmanów nie zapominajcie także o nadawaniu protestów na żywo na YouTube. protestować możecie wszędzie nawet w domu byle nadawać na żywo na YouTube.

Portret użytkownika etam

jak juz trolujesz to rób to z

jak juz trolujesz to rób to z klasa a nie chcesz ludzi podzielic a sie nawet dobrze nie spociłes nad klawiatura nie szkoda ci sprzetu na takie pier********* ? człowieku ambicji troche w tym co robisz a nie dzielic chcesz ludzi wkur***** ich a nawet sie sam nic do tego nie przylozyles no chłopie no nie wiem na akord ten trol czy co ? bo jakosc zeneda

Portret użytkownika uzdrowiciel xD

Zapraszam Cię do mnie do domu

Zapraszam Cię do mnie do domu na kuracje prodem i kijem bejsbolowym. Przyrzekam że po kuracji bedziesz zupelnie zdrowy. Nawet przez mysl Tobie nie przejdzie żyd, muzulmanin czy meczet.

P.s.

Kuracja będzie nadawana na rzywo na Pejstubie.

Skomentuj