Jemen rzuca wyzwanie Zachodowi. Nowa morska strategia zagraża interesom Izraela i USA

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Ostatnie oświadczenia przywódcy ruchu Ansarallah w Jemenie, Abdul-Malika al-Houthiego, jasno wskazują, że Jemen nie ustąpi w obliczu agresji ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraela. Al-Houthi ostrzega, że jakiekolwiek działanie wroga przeciwko Jemenowi nie odwróci uwagi od obrony Gazy. Co więcej, Ansarallah ogłosił ostatnio, że ostrzelał ponad 70 statków handlowych powiązanych z Izraelem, a także okręty wojenne na Morzu Czerwonym, Morzu Arabskim, Zatoce Adeńskiej i Oceanie Indyjskim.

 

 

Stanowisko Jemenu podważa również zachodnie doniesienia o tajnych rozmowach pośredniczonych przez Oman między USA a Iranem, rzekomo mających na celu powstrzymanie konfliktu i zapobieżenie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się z "frontu jemeńskiego". Pomimo ogłoszenia przez Waszyngton uwolnienia 10 miliardów dolarów zamrożonych irańskich funduszy i jego zaciekłych działań zastraszających i kuszącej za kulisami, strategiczny ruch Sany w kierunku Oceanu Indyjskiego powinien rozwiać wszelkie pogłoski o zbliżającej się "umowie USA-Iran".

 

Zamiast ulegać presji USA, Teheran pracuje nad utrzymaniem stabilności i zapobieganiem wybuchowi pełnowymiarowej wojny poprzez swoje "fronty wsparcia" w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie. Eskalacja sytuacji w Jemenie stanowi większe wyzwanie regionalne, przesłaniając wszelkie tymczasowe zawieszenia broni w Iraku przez niektóre frakcje.

 

Podczas gdy administracja Bidena próbuje przedstawiać swoje wysiłki dyplomatyczne jako sukcesy, zwłaszcza poprzez pośrednie negocjacje z Teheranem i plany budowy tymczasowego pomostu u wybrzeży Gazy, sytuacja w Jemenie pozostaje upokarzającym kłopotem dla Białego Domu przed zbliżającym się cyklem wyborczym. Dzieje się to na tle gorączkowych prób Białego Domu zarządzania również areną iracką i libańską, które również odrzucają hegemonistyczne interesy USA.

 

Jak mówi rzecznik irackiego ruchu oporu Al-Nujaba, dr Hussein al-Musawi, dla nas "zasady są jasne i stanowcze w odniesieniu do obecności amerykańskiej na irackim terytorium, która oznacza całkowite wycofanie bez żadnej ingerencji w nasze sprawy polityczne, gospodarcze i inne; zakończenie jej kontroli nad aspektami polityki Iraku; wyzwolenie jego ziemi i bogactw; oraz niezależność polityczną i gospodarczą".

 

 

Strategiczne manewry Sany w korytarzu Morze Czerwone-Zatoka Adeńska-Ocean Indyjski nie tylko stanowią rozproszenie uwagi dla amerykańskich i brytyjskich sił morskich, ale także stwarzają nieprzewidziane wyzwania. Podczas gdy sekretarz obrony USA Lloyd Austin przebywał w Izraelu po ogłoszeniu swojej operacji "Strażnik Dobrobytu", jemeńska rewolucja zajmowała się dodawaniem milionów kilometrów kwadratowych do swojego obszaru konfrontacji rakietowej.

 

12% globalnego handlu przechodzącego przez cieśninę Bab el-Mandeb już poniosło poważne straty. Wynikające z tego zakłócenia, w tym wzrost kosztów transportu i składek ubezpieczeniowych, mają prawdopodobnie napędzać inflację i potencjalnie sparaliżować izraelskie porty, takie jak Ejlat, oraz zmniejszyć ruch w Hajfie. Chociaż pełny zakres szkód dla izraelskiego handlu zagranicznego pozostaje niejasny, wstępne szacunki sugerują straty przekraczające 180 miliardów dolarów, uwzględniając wcześniejsze dane handlowe z 2022 roku.

 

 

Zachód rozpoczął operację morską z wykorzystaniem marynarki wojennej, ale trudno nie zauważyć podstawowych nieefektywności tkwiących w zachodniej operacji morskiej: USA wystrzeliwuje rakiety obronne wartości 2 milionów dolarów, aby powstrzymać drony Houthi wartości 2 tysięcy dolarów. Nie było więc zaskoczeniem, gdy rzecznik Pentagonu przyznał kilka dni temu, że pomimo trwających zachodnich uderzeń na Jemen, zdolności Ansarallah nie zostały osłabione.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Warto zadać sobie pytanie:

Warto zadać sobie pytanie: kiedy się Ukraińcom lepiej i bezpieczniej   żyło w pokoju , za ZSRR , gdzie nie było wojny , wszyscy mieli prace , naród się rozmnażał w pokoju  , czy za  obecnych czasów  demokracji, za USA – UNII – NATO  , gdzie kraj jest obracany w rumowisko, a 20 milionów obywateli uciekło za chlebem i pokojem na emigrację a zachodnie Korporacje przejęły cały majątek Ukrainy ?

2 Piotra 2 : 19  Obiecują im wolność,+ a sami są niewolnikami skażenia.+ Kto bowiem jest pokonany przez drugiego, ten jest przez niego zniewolony.+

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika ba19

Donald Tusk: musimy mentalnie

Donald Tusk: musimy mentalnie oswoić się z groźbą wybuchu wojny

"Nie chcę nikogo straszyć, ale wojna nie jest już pojęciem z przeszłości. Jest realna, w gruncie rzeczy zaczęła się ponad dwa lata temu. To, co obecnie najbardziej niepokoi to fakt, że możliwy jest dosłownie każdy scenariusz — stwierdził Tusk w rozmowie z europejskimi gazetami, w tym z "Gazetą Wyborczą", odpowiadając na pytanie, czy jego zdaniem "wojna jest nieunikniona". "

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-musimy-mentalnie-oswoic-sie-z-grozba-wybuchu-wojny/wx5qsnb,79cfc278

Troją się i dwoją aby napaść na Rosję  , ale Rosja nie ma zamiaru  z  krajami NATO toczyć wojny jak z Ukrainą , więc od razu udrzy atomami w razie napadu NATO na Rosję :

Niestety po to kraje byłego Układu Warszawskiego zostały przyjęte do NATO aby na ich terenie stoczyć z Rosją III wojnę światową !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika inzynier magister

Mam nadzieję, że mogę wyrazić

Mam nadzieję, że mogę wyrazić swoją opinię tu..., jak pisałem wielokrotnie, jako chrześcijanin krzyzowiec jestem razem z Izraelem i USA w sprawie obrony cywilizacji chrześcijańskiej i Izraela, czyli przeciwko islamitom którzy mordowali i mordują chrześcijan ! Dlatego czekamy na super prezydenta Trumpa który zrobi porządek z islamitami i innymi wrogami Izraela i chrześcijan ! Módlmy się za Trumpa żeby go nie zamordowali... Niecha nas wspiera Bóg Jahwe oraz Chrystus !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika syriues

Nie mieszaj mnie w swoje

Nie mieszaj mnie w swoje modły, gdybyś chociaż zaznajomił się to doszedłbyś do wniosku,ze dwoch panow nie mozna mieć, bo jednemu bedzie służył a drugiego olewał. A ty tu przedstawiasz jakas szopkę i przeciwieństwo chrześcijaństwa.Chcesz zostać papieżem, to ci wyznam ,ze bedziesz musial sluzyc generałom jezuickim.Izrael wciaz chce wracać do byka i to nazywasz przykladem?Taki przykład dali Islamowi,ze ich znienawidzili(islamisci), bo regul sie nie trzymają(izrael), w dupie swego boga mają(izrael), bo chca idioci do byka.Zreszta Jahwe skończył się wraz z nastaniem ery Ryb.Takze odrob zadanie domowe.Bo jak się mózgu nie używa, to niestety robi sie nieciekawie. 

Skomentuj