Jedna z największych dziur ozonowych w historii wkrótce zaniknie

Kategorie: 

Źródło: Copernicus Atmosphere Monitoring Service, ECMWF

Dziura w warstwie ozonowej Ziemi, która w tym roku była większa niż Antarktyda, zamknie się w tym tygodniu. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ ozon pochłania promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze Słońca. Jej brak oznacza, że ​​więcej wysokoenergetycznego promieniowania dociera do Ziemi, co może zaszkodzić żywym komórkom. Według Europejskiego Centrum Prognoz Średniego Zasięgu, tegoroczna dziura ozonowa miała 9 miejsce w historii obserwacji.

 

Warstwa ozonowa jest niszczona przez reakcje chemiczne wywołane energią słoneczną. Rozmiar rocznej dziury, która tworzy się latem na półkuli południowej, w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych i zwiększa się pod wpływem zimna. Pomimo tych naturalnych wahań, eksperci spodziewają się, że dziura zostanie całkowicie zamknięta w 2050 roku.

CAMS monitoruje na bieżąco ilość promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. W ostatnich tygodniach zaobserwowano bardzo wysokie wskaźniki o wartości przekraczającej 8 poziom. Dla ludzi poziom 8 oznacza bardzo wysokie ryzyko chorób spowodowanych ekspozycją na Słońce bez ochrony. Tymczasem nad niektórymi rejonami Antarktydy, promieniowanie osiągało poziom 11.

via GIPHY

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj