Jeden rozbłysk słoneczny może zakończyć życie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo zależni jesteśmy od zachowania Słońca. Wydaje nam się, że jego emisje będą ewentualnie czymś spektakularnym o ile wystąpią zawsze oczekiwane zorze polarne. Nikt nie brał jednak dotychczas pod uwagę, że pojedyncza wielka emisja słoneczna może mieć potencjał odpowiedni nawet do zniszczenia całego życia na Ziemi.

 

Astrofizycy z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus, są pewni, że w przyszłości może nastąpić tak silny rozbłysk słoneczny, którego konsekwencją mogłoby być nawet niemal całkowite zniszczenie życia na Ziemi. Jakkolwiek rozbłyski na Słońcu są czymś normalnym, to hiper-rozbłysk, o którym mowa to coś o zupełnie innym ciężarze gatunkowym.

 

Mowa o zjawisku silniejszym niż największy znany ziemskiej nauce rozbłysk z jesieni 1859, zwany wydarzeniem Carringtońskim, od nazwiska brytyjskiego astrofizyka który go zaobserwował. Jego skutkiem była potężna burza magnetyczna i gigantyczne zakłócenia raczkującej technologii telegraficznej. Wielu operatorów telegrafów zostało wtedy porażonych na skutek indukcji magnetycznej wyzwolonej przez napierające na naszą magnetosferę naładowane cząstki elementarne.

 

Jak wynika z obserwacji wielu gwiazd podobnych do Słońca, prawdopodobieństwo super-rozbłysku o potencjalnie niszczącym charakterze jest całkiem spore. Coś takiego mogłoby się okazać miażdżącym ciosem dla całej flory i fauny z nami włącznie. Mowa o sytuacji w której mamy do czynienia z zupełną degradacją warstwy ozonowej skutkującą wystawienie na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego. Skutkiem tego musiałyby być powszechne nowotwory.

 

Obserwacje dokonywane za pomocą kosmicznych teleskopów wskazują na to, że natura zwykłych rozbłysków i tych monstrualnych, jest dokładnie taka sama. Różnica jest tylko w skali. Należy to traktować jako poważne ostrzeżenie dla nas. W ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat wiemy o przynajmniej dwóch okresach wielkiej aktywności słonecznej, nikt jednak nie wie kiedy nastąpi kolejny.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Opowiadanie głupot w tym

Opowiadanie głupot w tym temacie wchodzi w nową fazę, tak jakby nie dotyczyło elit  chorych z nienawiści do ogółu, gotowych wszelkimi środkami zastraszyć ogół i wpędfzic go w wojne , napadając na Europe przez rózne elementy islamskie , dla wywoiłania wojny między chrześcijaństwem , a islamem , na terytorium europejskim, bo inaczej tej wojny nie da si e wywołać , jak finansując ten exodus inslamistów na Europę i przyzwolenie elit europejskich na tą wojnę celowo bo top spisek całych elit preciwko ludności świata.

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Mógłbyś przed wysłaniem w

Mógłbyś przed wysłaniem w przestrzeń wirtualną choć pisownię sprawdzić, może jakiś program na bieżąco podpowiadający błędy sobie włączyć? Przecież tych twoich niewątpliwych racji czytać się nie daje...Masz na dole opcję "edytuj" - skorzystaj, idź, i nie pisz tak więcej...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika keri

Rozbłysk może zniszczyć

Rozbłysk może zniszczyć komunikację, niby nic, lecz niektórzy wtedy odkryją, że bez telefonów bardzo źle funkcjonują.
Warto się zastanowić, czy Słońce jest gwiazdą, gdyż to wcale nie jest oczywiste, a nawet nic na to nie wskazuje ...
Jeśli Słońce zgaśnie na krótki czas, będzie to dowód, że Słońce gwiazdą nie jest ...a cały kosmos wokół Ziemi jest ... w środku Ziemi ponad linią Karmana.
Warto mieć otwarty umysł i nie polegać na tym, co wdrukowała nam w szkołach edukacja.
 

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Ale przywaliłeś! W której

Ale przywaliłeś! W której smażalni mózgowia się stołujesz że aż tak dołujesz?! Ps. a Słońce rzeczywiscie nie jest gwiazdą - to największa w US dynia co to jej pam Buk rozłupać nie zdolił, i w centrum US w....lił a my kręcimy się wkoło niego niczym ci, z ktorymi walczyli Filistyni, co też się krecili po pustyni...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika keri

Siły w kosmosie są

Siły w kosmosie są elektryczne i magnetyczne, grawitacja jest mało istotna, jest zresztą pochodną magnetyzmu.
Wszystkie gwiazdy (oprócz Słońca) zachowują się tak jakby miałe stałe miejsca i w ogóle się nie poruszały względem siebie i jakby wszystkie miały te same odległości od Ziemi. Stąd są tworzone mapy obrotowe nieba - wystarczy odpowiednio obrócić mapę i już wiadomo, jakie gwiazdy są nad nami. Wszystkie gwizdozbiory są niezmienne od tysiącleci, żadne gwiazdy w nich nie zmieniły położenia względem siebie, chociaż powinny. Ziemia porusza się z prędkością 1mln km/h (wokół osi, wokół Słońca i ze Słońcem wokół galaktyki, he, he). Przy takiej prędkości gwiazdy, które są bliżej Ziemi powinny wyglądać tak, jakby szybciej zmieniały położenie, a te bardziej odlegle jakby poruszały się wolniej, podobnie jak to widzimy przez okno jadąc pociągiem.
Słońce zachowuje się zupełnie inaczej niż gwiazdy, zachowuje się podobnie jak Księżyc i ma obserwowaną wielkośc Księżyca Smile
Słońce jako jedyna gwiazda zmienia położenie względem innych gwiazd, dlatego nie ma go na obrotowej mapie nieba /gwiazd.
 
Czy Słońce jest gwiazdą? Nie ma z nimi nic wspólnego.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Strony

Skomentuj