Jaszczurki leśne w Ameryce Północnej są zagrożone wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Wylesianie oraz globalne ocieplenie to tematy, które od wielu lat nie schodzą z pierwszych stron gazet i ekranów telewizorów. Chociaż naukowcy od dawna ostrzegali przed ich negatywnymi skutkami dla różnorakich ekosystemów, dopiero teraz, dzięki najnowszym badaniom ekologów z Izraela i Stanów Zjednoczonych, możemy zrozumieć ich pełen wpływ na konkretną grupę zwierząt – jaszczurki leśne zamieszkujące Amerykę Północną.

 

Zespół naukowców pod przewodnictwem profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu w Tel Awiwie, Ofira Levy'ego, dokonał przełomowego odkrycia, które może zmienić nasze podejście do współżycia z przyrodą.

 

Badania przeprowadzone z użyciem komputerowego modelu ekosystemów leśnych w Ameryce Północnej dostarczyły niepokojącego obrazu przyszłości. Wynika z nich, że wylesianie w połączeniu z globalnym ociepleniem negatywnie wpłynie na populacje ponad 84% gatunków jaszczurek leśnych żyjących na tym kontynencie. Co alarmujące, liczebność około 18% z nich może zaniknąć do końca stulecia. To olbrzymie zagrożenie dla tych gadów, które swoje życie spędzają głównie na drzewach, w koronach lub na pniach. 

 

Dotychczasowe przekonania mówiły, że globalne ocieplenie mogłoby mieć pozytywny wpływ na te zwierzęta ze względu na dłuższe ciepłe sezony, które sprzyjałyby ich aktywności. Niestety, najnowsze ustalenia burzą ten pogląd, pokazując, że wylesianie może zniweczyć te potencjalne korzyści dla aż 66% populacji jaszczurek, a liczebność dodatkowych 18% z nich może być znacząco zmniejszona w nadchodzących dekadach.

 

Naukowcy wyjaśniają, że kluczową rolę w życiu tych gadów odgrywać może dostępność pni drzew. Służą one jaszczurkom do szybkiego ogrzewania się w porannym słońcu, co jest szczególnie ważne dla gatunków żyjących w chłodniejszych klimatach. Wylesianie i utrata drzew doprowadzi nie tylko do zubożenia ich naturalnego środowiska, ale także ograniczy ich możliwości termoregulacji, co z kolei przełoży się na spadek ich aktywności o 34%. 

 

Profesor Levy i jego zespół podkreślają, że zachodzące zmiany będą miały głęboki wpływ na całe ekosystemy. Jaszczurki leśne pełnią w nich kluczową rolę, są ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego, zarówno jako drapieżniki, jak i ofiary dla innych zwierząt. Ich spadek liczebności spowoduje kaskadę negatywnych zmian, dotykającą dużej liczby gatunków i zaburzając funkcjonowanie całych ekosystemów.

 

Zbierając wszystkie dostępne wyniki i analizy, można zauważyć, jak skomplikowany i delikatny jest system, na którym opiera się życie na naszej planecie. Jaszczurki leśne, dotąd często ignorowane w dyskusjach o ochronie przyrody, teraz stają się nieoczekiwanymi bohaterami historii, która wskazuje na potrzebę pilnych działań w zakresie zarówno walki z globalnym ociepleniem, jak i ochrony lasów. 

 

Przeprowadzone badania rzucają nowe światło na konsekwencje naszych działań i podkreślają, że każdy gatunek jest ważnym elementem układanki, którą nazywamy ekosystemem. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia przyczynią się do podjęcia działań zmierzających do ochrony jaszczurek leśnych i zapobiegania degradacji ich środowiska naturalnego. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj