Jasny niebieski meteor widziany nad Hiszpanią i Portugalią

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Ostatnio nad Półwyspem Iberyjskim obserwujemy wzmożoną aktywność meteorytów, co budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Tej nocy, około godz. 0:46 CET (23:46 czasu lizbońskiego), jasny meteoryt rozświetlił niebo Hiszpanii i Portugalii. Według informacji Obrony Cywilnej Portugalii, meteoryt mógł spaść w miejscowości Pereira, w Castro Daire, na północy Portugalii, 60 km na południowy zachód od Porto. Władze Portugalii ogłosiły alert i zmobilizowały strażaków na wypadek uzyskania dalszych informacji.

 

To nie pierwszy raz, gdy mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego mają okazję obserwować tego typu zjawiska. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy odnotowano kilka znaczących zdarzeń. Pierwszym z nich był bolid, który przeleciał nad wschodnimi regionami Hiszpanii 29 marca. Według doniesień, obiekt ten mógł mieć średnicę sięgającą nawet 1 metra i poruszał się z prędkością około 40 tys. km/h. Chociaż nie odnotowano żadnych szkód, to wydarzenie wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców, którzy mogli podziwiać to spektakularne zjawisko.

 

Kolejny incydent miał miejsce 18 kwietnia, kiedy nad Półwyspem Iberyjskim zaobserwowano jasny obiekt . Jak wynika z relacji naocznych świadków, obiekt ten przeleciał nisko nad horyzontem, oświetlając niebo na kilka sekund. Choć nie udało się potwierdzić, czy był to meteoryt, to samo zjawisko wzbudziło spore emocje wśród obserwatorów.

 

Teraz, zaledwie kilka tygodni później, mamy do czynienia z kolejnym tego typu wydarzeniem. Jasny meteoryt, który rozświetlił nocne niebo nad Hiszpanią i Portugalią, to kolejny przykład wzmożonej aktywności meteorytowej w tym regionie.

 

Takie zjawiska, choć budzą podziw i zainteresowanie wśród obserwatorów, mogą również nieść ze sobą potencjalne zagrożenia. Choć w żadnym z dotychczasowych przypadków nie odnotowano szkód, to spaść mogący na ziemię meteoryt mógłby stanowić poważne niebezpieczeństwo.

 

Dlatego też władze obu krajów reagują na takie zdarzenia w sposób niezwykle ostrożny. Ogłoszenie alertu i zmobilizowanie służb ratowniczych to standardowe działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj