Jasny meteor widziany nad Europą. Słyszano też odgłos eksplozji w atmosferze

Kategorie: 

Źródło: IMO

Dzisiejszej nocy w wielu europejskich krajach zaobserwowano jasnozieloną kulę ognia, która rozświetliła nocne niebo. Została ona zarejestrowana przez bardzo wiele kamer zwłaszcza na Węgrzech i w Chorwacji.

Zdarzenie miało miejsce około 20:49 czasu środkowoeuropejskiego, w dniu 8 kwietnia 2018 r. Obserwacja trwała około 5 sekund, po czym słyszano głośny grom dźwiękowy.

Międzynarodowa Organizacja Meteorytowa (IMO) otrzymała dzisiaj rano aż 25 raportów od ludzi, którzy widzieli spadającą kulę ognia. Obserwowano ją począwszy od Węgier przez Chorwację aż do południowych Niemiec. Odgłos głośnego grzmotu słyszany na wielkim obszarze to prawdopodobnie rezultat eksplozji tej kosmicznej skały, do której musiało dojść na wysokości kilkudziesięciu kilometrów.


Miejsca potwierdzonej obserwacji jasnego meteoru nad Europą z 8 kwietnia 2018 r. - Źródło: IMO

Astronomowie sugerują, że ze względu na jasność i długi czas trwania zdarzenia, można założyć, że była to niewielka asteroida o średnicy do kilku metrów, a jakieś jej fragmenty mogły wylądować gdzieś w północnej Chorwacji. Taka prognoza z pewnością uruchomi łowców meteorów, którzy często przeczesują okolice potencjalnych upadków skał z kosmosu.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Moim zdaniem częstotliwość

Moim zdaniem częstotliwość upadków meteorów powinna narastać z roku na rok ze względu ze znaleźliśmy sie w plaszczyźnie zerowej - równik "naszej"galaktyki gdzie pędzi syf kosmiczny z centrum galaktyki wyrzucany do zewnątrz według modelu elektromagnetycznego (nie grawitacyjnego) wszechświata.

Skomentuj