Jasny meteor oświetlił niebo w stanach wschodniego wybrzeża USA

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wieczorem 16 kwietnia br. mieszkańcy wschodniego wybrzeża USA obserwowali kulę ognia na niebie. Meteor był widoczny w ośmiu stanach (od Roanoke w Wirginii do Bostonu), w tym w stolicy kraju Waszyngtonie, a nawet z satelity GOES-16 - podaje Capital Weather Gang.

 

Jasna kula ognia była widoczna nad Waszyngtonem we wtorek wieczorem i zarejestrował ją dodatkowo obserwator w kosmosie. Lot ciała niebieskiego został sfilmowany kamerami i rejestratorami w samochodach.

 

Setki raportów zalały stronę internetową Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego we wtorek wieczorem, po tym jak jasna kula ognia rozbłysła na niebie nad Waszyngtonem. Przelot obiektu był widoczny przez 8 sekund. Leciał on z prędkością 80 kilometrów i widziano go w głębi lądu.

 

Satelita pogodowy GOES-16, który nieustannie czuwa nad półkulą zachodnią na orbicie 36 tys. km nad Ziemią posiada specjalny czujnik, znany jako Geostationary Lightning Mapper, czyli GLM. GLM rejestruje wszelkie jasne błyski, zwykle z wyładowań atmosferycznych, i wysyła te dane do bazy, więc meteorolodzy mogą śledzić pogodę. Kule ogniste są meteorami, które świecą tak jasno, że pasują lub przekraczają jasność planety Wenus - najjaśniejszej planety na naszym nocnym niebie.

 

Czujnik nie rozróżnia jednak różnych błysków światła. Niezależnie od tego, co spowodowało „jasność”, jeśli się coś takiego zadzieje, urządzenie wysyła swój raport. Kulminacja deszczu meteorów, zwany rojem Lirydy , osiągnie szczyt w nocy 22 - 23 kwietnia br.

 

Meteory są często wystarczająco duże, aby przynajmniej część oryginalnego obiektu przetrwała przejście przez atmosferę. Kiedy spadają na ziemię, nazywane są meteorytami.

 

Podczas gdy trajektoria z raportów Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego umieszcza kulę ognistą głównie nad lądem, widok GOES-16 pokazuje, że rzeczywiście spłonął nad oceanem. Jeśli jakiekolwiek kawałki tego obiektu przetrwały, prawdopodobnie są teraz na dnie oceanu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika tola

Wysyp meteorów. Co będzie

Wysyp meteorów. Co będzie następne, pojawienie sie kosmitów? Ludzie uwierzą że Boga nie ma i że to nas Ufonauci stworzyli. Nie dajcie się zwieść. 

 

Ziemia ma plaski kształt, a kosmosu nie ma. Jeteśmy podnóżkiem Boga. 

Skomentuj