Jasne światła na powierzchni planety karłowatej Ceres zaskakują naukowców

Kategorie: 

Planeta karłowata Ceres - Źródło: NASA/DAWN

Należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn nadal zbliża się do planety karłowatej Ceres, znajdującej się w Pasie Asteroid między Marsem a Jowiszem Kolejne zdjęcia Ceresa były wykonywane w regularnych odstępach czasu, aż zaczęły być widoczne szczegóły powierzchni. Wtedy zauważono dziwne światła na powierzchni tego globu. Ich pochodzenie do dzisiaj pozostaje nieznane.

 

Ceres jest największym ciałem niebieskim w Pasie Asteroid. Dotychczas dysponowaliśmy jedynie jego zamglonymi zdjęciami. Sonda Dawn pozwoli na dokładne zbadanie tego ciała niebieskiego. Najnowsze zdjęcie zostało wykonane 19 lutego w czasie gdy pojazd znajdował się 46 tysięcy km od powierzchni Ceresa. Widać na nim, że jasna plama to w istocie dwie plamy. Obszary te odbijają aż do 40% światła słonecznego, które do nich dociera.

 

Jedna z możliwych opcji jest taka, że te wyraźnie jaśniejsze plamy to jakiś rodzaj wulkanizmu. Konwencjonalnego lub na przykład w formie lodowego wulkanu. Oznaczałoby to, że plamy są napędzane zjawiskami pochodzenia geologicznego. Wszystko to jednak tylko spekulacje, bo konieczne są dokładniejsze badania i zdjęcia powierzchni planetoidy w wyższej rozdzielczości.

Dziwne światła zarejestrowane na Ceresie - Źródło: NASA/DAWN

O dziwnych jasnych plamach na powierzchni Ceresa z pewnością jeszcze usłyszymy. Astronomowie mają nadzieję dowiedzieć się więcej już wkrótce, ponieważ 6 marca planowane jest zakończenie podróży sondy Dawn do pierwszego jej celu.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika Delta Force 3

Moll jaki ty jesteś głupi to

Moll jaki ty jesteś głupi to nie ma słów na to AMR wyzwał mnie na czacie i oczywiście ja dostane bana bo coś powiedziałem na niego i gdzie ty tam widziałeś grożenie wypierdku wiesz co pi****l się wielki zasrany Moderatorze c**j ci w dupe.

Portret użytkownika tubylec

Ta sonda kosmiczna tak lata

Ta sonda kosmiczna tak lata po kosmosie jak łazik curviosity jeździ po Marsie hahahaha .. i fotografuje krzyże, ptaki, jaja (pewnie tychże ptaków) i inne wpadki .. nie dam się na to nabrać, to wszystko ściema dla zajumania kasy i utwierdzenia mas w przekonaniu że w kosmosie jest inaczej niż naprawdę jest. Te dwie białe plamki na zdjęciu to też może być wszystko .. zwłaszcza w czasach photoshopa.

Strony

Skomentuj