Jasna kula ognia eksplodowała nad Tokio, słyszano grom dźwiękowy

Kategorie: 

Źródło: NHK

Kula ognia przeleciała po niebie nad Tokio wczesnym czwartkiem rano, a następnie eksplodowała. Upadek meteorytu był obserwowany przez wielu naocznych świadków.

Jasna kula ognia była widziana i słyszana nas stolicą Japonii, Tokio. Zjawisko wystąpiło o godzinie 17:32 czasu uniwersalnego, 1 lipca 2020 roku, a o 02:32 czasu japońskiego, 2 lipca. Według doniesień prasowych wiele osób donosiło o odgłosie eksplozji, gromu dźwiękowego, który nastąpił kilka minut po wybuchu meteoru, co jest uważane za bardzo rzadkie.

 

Po wybuchu niebo było oświetlone jasnym światłem na dystansie wielu kilometrów. Przelot kuli ognia zarejestrowało wiele kamer telewizji przemysłowej. Bolid przemierzył niebo z zachodu na wschód. Wielu mieszkańców zgłaszało, że słyszało grom dźwiękowy kilka minut po rozbłyśnięciu kuli ognia. Opisują to jako bardzo głośny grzmot.

 

Poinformowano, że japońskie władze wciąż zbierają informacje o tym wydarzeniu, zaznaczono przy tym, że do tej pory nie zgłoszono żadnych szkód w związku z tym zdarzeniem.  Japońscy astronomowie stwierdzili, że po przelocie kuli ognia świadkowie rzadko słyszą grom.

 

Jedna ze stacj międzynarodowego systemu monitorowania przestrzegania traktatu o kompleksowym zakazie prób jądrowych znajdowała się w odległości prawie 1 150 km od miejsca upadku tego obiektu. Na podstawie zgromadzonych danych obliczono energię źródłową asteroidy wchodzącej w atmosferę na około 150 tysięcy ton TNT. Przy założonej prędkości 14 km/s i gęstości 3000 kg/m3 rozmiar tej kosmicznej skały wynosił około 1,6 m a jej masa to około 1,6 tony.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

O JASNA KULA ! A może to nie

O JASNA KULA ! A może to nie była kula jasna ? Tylko Kim Dzwong Umn zabawki testował ? No, bo tak w ogóle, to co z tym newsem zrobić ? Przeleciała była jasna, potem zgasła i był grom i tyle kulę widzieli? Dobrze że końca świata nie zapowiedzieli.Znowu by sie nie sprawdziło.

Portret użytkownika Piotrek

Meteor został uderzony

Meteor został uderzony pociskiem "niewybuchowym" z tytanu z działa elektromagnetycznego X-B37 dron NASA, dokładnie tak samo jak nad Czelabińskiem. Huk jest spowodowany gwałtownym rozbiciem meteora. Ten meteor i jego romiary zagrażał swoim upadkiem ludziom na terytorium Japoni.    

Portret użytkownika r.abin

"od miejsca upadku tego

"od miejsca upadku tego obiektu"? Obiekt (podobno) eksplodował z hukiem - więc powinno być "od miejsca eksplozji"
Skoro eksplozja obiektów jest powszechna - to dlaczego wciąż "odgrzewa się kotleta" z Meteorem Tunguskim?

Skomentuj