Kategorie:
Kometa PanSTARRS (C/2011 L4) jest obecnie na orbicie Merkurego i z naszej perspektywy jest jak gdyby "zanurzona" w Słońcu. Obserwatorzy na półkuli południowej, donoszą, że widzą kometę gołym okiem na nocnym niebie.
Zaraz po tym, gdy kometa PanSTARRS przetnie orbitę Merkurego zbliży się do Słońca i wtedy, około 10 marca, stanie się prawdopodobnie tak jasna, że będzie widoczna gołym okiem. Obserwatorzy nocnego nieba na całym świecie będą szukać jej po zmierzchu już po 5 marca.
W ciągu następnych dni kosmiczny wędrowiec będzie najbliżej Słońca i Ziemi. Obecnie kometa świeci z jasnością określaną, jako magnituda +8, czyli nie jest widoczna bez teleskopu lub dłuższego czasu naświetlanie. Jednak, jeśli kometa przetrwa spotkanie e Słońcem, może zwiększyć swoją jasność aż 100-krotnie.
Karl Gruber sfotografował kometę 2 marca w okolicy Melbourne, Australia
Do 10 marca, kiedy PanSTARRS znajdzie się w największym zbliżeniu do Słońca (0,3 AU) wszystko stanie się jasne. Ostatnie szacunki wskazują, że PanSTARRS pojawi się z jasnością wielkości +3, to oznacza, że będzie jasna jak gwiazdy z konstelacji Wielkiego Wozu.
Zdjęcie komety PanSTARRS wykonane w Buenos Aires, Argentyna
Kometa PanSTARRS przedtem nigdy nie była widziana w Układzie Słonecznym. Według astronomów pochodzi ona z obłoku Oorta, dużego roju komet poza Neptunem i Plutonem, zwykle znajdującego się poza zasięgiem ciepła słonecznego. Gdy kometa PanSTARRS przejdzie wewnątrz orbity Merkurego, po raz pierwszy, może się zdarzyć coś rozczarowującego na przykład fragmentacja jądra i spektakularnym zniszczeniem komety. Jeśli do tego nie dojdzie czeka nas miesiąc z kometą PanSTARRS.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Strony
Skomentuj