Japoński wulkan, spowodował głód w Europie w XII wieku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Erupcja japońskiego wulkanu Asamayama z 1108 roku, mogła stanowić powód wielkiego głodu jaki dotknął w tym czasie Europę. Wskazują na to badania rdzeni lodowych pobranych z grenlandzkich lodowców.


W okolicach XII wieku, Europa doświadczyła niezwykle niszczących anomalii pogodowych. Przez kilka lat dochodziło tam do chłodnych lat i nadmiernych opadów deszczu. Do tej pory, uważano iż anomalie tą wywołał wulkan Hekla zlokalizowany na Islandii. Jednak teraz odkryto innego potencjalnego winnego.

 

Badacze odkryli, że nagły wzrost ilość związków siarki pochodzenia wulkanicznego wydarzył się na przełomie 1108 i 1113 roku, a więc długo po wybuchu wulkanu Hekla. W poszukiwaniu innego źródła emisji, badacze natrafili na dokument opisujący erupcje wulkanu Asamayama która miała miejsce dokładnie w 1108 roku.


Badacze uważają, że wulkan Asamayama jest główną przyczyną trudności doświadczanych przez Europe. Zauważyli oni jednak, że dalsze badania rdzeni lodowych są konieczne do poznania nowych szczegółów na temat tej i wszelkich innych niszczących erupcji, oraz ich wpływu na ziemski klimat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Skomentuj