Japoński superwulkan Aira może wkrótce zagrozić ludzkości

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ryzyko jakie stwarza superwulkan Yellowstone jest znane od dawna i ostatnio mówi się o tym bardzo dużo, ale to nie jedyna wielka kaldera na świecie, która może eksplodować niszcząc okolicę i zmieniając klimat. Równie niebezpieczny może się okazać superwulkan Aira znajdujący się na japońskiej wyspie Kiusiu.

 

Kaldera wulkanu Aira mierzy 17 km na 23 km. Właściwie w jej wnętrzu znajduje się miasto Kagoshima o populacji ponad 600 tysięcy osób. Jest tam też zlokalizowany wulkan Sakurajima. Jedynie w okresie od 9 do 13 lutego wulkan wybuchł 36 razy. Kolumna popiołu nie raz dochodziła do 4 km. Niektórzy eksperci sugerują, że jego ostatnia aktywność może być zwiastunem nadciągającej katastrofy.

 

Pomiary sejsmiczne prowadzone w tej okolicy wskazują, że pod ziemią kumuluje się bardzo dużo energii, która może zostać w pewnym momencie uwolniona, co wywoła nieuchronnie wielką katastrofę. Naukowcy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia dużej erupcji wulkanicznej i katastrofalnego trzęsienia ziemi w Japonii w ciągu najbliższych 10 lat wynosi aż 70%, a w ciągu dwóch najbliższych dekad aż 99%. Nikt nie wie czy potem Japonia będzie się nadawała jeszcze do zamieszkania.

Źródło: wikipedia.org

Ostatnia erupcja superwulkanu Aira miała miejsce 22 tysięcy lat temu i była określana na skali VEI (Indeks Eksplozywności Wulkanicznej), jako poziom 7. Wulkan wyemitował wtedy 110 km3 materiału piroklastycznego, który rozprzestrzenił się w promieniu 1000 km. Dla porównania wulkan Pinatubo wyemitował w 1991 roku około 10 km3, a ostatnia erupcja o porównywalnych rozmiarach miała miejsce na Ziemi w 1815 roku, gdy doszło do wybuchu wulkanu Tambora.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Żyję dla Ciebie panie Cejrowski, składam śluby Maksowi i przyrzekam wierność Januszowi. Boże, broń prawo tak jak i prawice od biczy lewaków.

Portret użytkownika zenon1_89

Sorry, ale ten "news" to

Sorry, ale ten "news" to klasyka typowa dla tego portalu... , Przepraszam, ZnZ to nie portal, to kupa śmieci. To, że arty nie są merytoryczne poprawne / dokładne, zorjętowałem się już jakiś czas temu. Teraz dowiedziałem się, że nie ma tu także korekty językowej tesków. 
 
Szkoda mi na was czasu. Żegnam.

Portret użytkownika Ojejku

Ja sobie cenię ten portal,

Ja sobie cenię ten portal, nie ze względu na treść, lecz dzięki komentarzom zwykłych użytkowników umieczszonym pod każdym artykułem, po przepuszczeniu tychże komentarzy przez sito mojej wiedzy, często pozostaje mi kilka ciekawych do zbadania.

Strony

Skomentuj