Japońska sonda kosmiczna powraca na Ziemię z próbkami asteroidy

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Japońska sonda badawcza Hayabusa-2, uruchomiła silnik jonowy i rozpoczęła główną fazę powrotu na Ziemię po ukończeniu misji na asteroidzie Ryugu. Teraz rozpocznie się manewr, który umożliwi dostarczenie na Ziemię próbek tego ciała niebieskiego.

Pod koniec listopada sonda zaczęła się oddalać od asteroidy używając do tego silników pomocniczych, a 3 grudnia uruchomiono silnik jonowy. Teraz Hayabusa-2 musi wykonać obrót wokół Słońca i dzięki nadanej w ten sposób prędkości przelecieć całą drogę do Ziemi, od której dzieli ją jeszcze około 800 milionów km.

 

Misja „Hayabusa-2” na Ryugu trwała około półtora roku, a teraz następuje finał jej aktywności. Japońska sonda musi dostarczyć na Ziemię próbki gruntu i skał pobranych na asteroidzie. Zgodnie z oczekiwaniami, podróż powrotna zajmie około roku, a Hayabusa-2”zbliży się do Ziemi w przybliżeniu w grudniu 2020 roku. 

Podczas czasu spędzonego na orbicie asteroidy Ryugu, czyli od czerwca 2018 roku, japońska sonda wykonała dwa udane lądowanie na jej powierzchni. Podczas jednego z nich udało się stworzyć sztuczny krater, w celu uzyskania próbek z głębi tego ciała kosmicznego. 

Według naukowców, wszystkie operacje zostały przeprowadzone zgodnie z planem a w specjalnych kapsułach znajdują się fragmenty asteroidy. Możliwość przeprowadzenia takich badań już teraz elektryzuje niemal całą społeczność naukową.
 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj