Japońska sonda Hayabusa-2 po raz drugi wylądowała na asteroidzie Ryugu

Kategorie: 

Źródło: JAXA

W zeszłym roku, należąca do japońskiej agencji kosmicznej JAXA sonda Hayabusa-2 zbliżyła się do asteroidy Ryugu. Statek kosmiczny dostarczył na jej powierzchnię trzy niewielkie łaziki i pobrał próbki gruntu podczas trudnego manewru lądowania. Teraz JAXA ogłosiła kolejny sukces – Hayabusa-2 dokonał drugiego udanego lądowania.

 

W kwietniu, sonda kosmiczna wystrzeliła z pomocą pokładowego działa miedziany pocisk, który wywołał eksplozję na powierzchni asteroidy Ryugu. Następnie japońscy naukowcy próbowali ustalić, czy sonda Hayabusa-2 będzie mogła wylądować w taki sposób, aby pobrała próbki podpowierzchniowego materiału. Ryzykowny manewr lądowania miał miejsce w środę o godzinie 18:22 czasu pacyficznego i najprawdopodobniej zakończył się pełnym sukcesem.

 

Drugie lądowanie na powierzchni asteroidy Ryugu miało istotne znaczenie, ponieważ tym razem pobrano materiał pochodzący z wnętrza asteroidy. Dzięki tym próbkom będziemy mogli dokładniej zbadać jej strukturę.

Sukces sondy kosmicznej Hayabusa-2 ma również istotne znaczenie dla przyszłych misji. Agencja JAXA nie ukrywa, że chce przeprowadzić podobne badania na innych asteroidach w Układzie Słonecznym. Niewykluczone, że pewnego dnia, japońscy naukowcy otrzymają możliwość zbadania asteroid pochodzących z przestrzeni międzygwiezdnej.

 

Jednak misja Hayabusa-2 jeszcze nie dobiegła końca. Statek kosmiczny wkrótce dostarczy na powierzchnię Ryugu łazik ROVER-2 – jest to urządzenie wyposażone w termometr i kamery, które potrafi podskakiwać, aby przemieszczać się z jednego punktu asteroidy do drugiego. Sonda Hayabusa-2 musi również powrócić na Ziemię, aby dostarczyć nam pobrane próbki materiału, co powinno nastąpić w grudniu 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ZwariowanyWariat

Biblia to kłamstwo,

Nowy Testament to kłamstwo, manipulacja uknuta przez Rzym na podstawie wierzeń judaistycznych po zniszczeniu Świątyni Salomona. Wtedy rozpoczął się rzymski katolicyzm. Rok zerowy (tzw. Era przed Chrystysem też została wprowadzona na potrzeby tej religii). Kalendarz był kilkukrotnie "dostrajany". Tym wszystkim kierował Rzym. Bóg biblijny starotestamentowy nie istniej i nigdy nie istniał. Kłamstwo jest kłamstwem. Czy to Nasa, Jaxa czy Rzym. Na pocieszenie pozostaje nam WIELKA NIEWIADOMA. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Medium

A moje spojrzenie jest inne.

A moje spojrzenie jest inne. Najpierw w Cesarstwie Rzymskim panowało wielobóstwo, o czym mówi zarówno mitologia grecka jak rzymska. Nazwa katolicyzm wynika nie z chrześcijaństwa, bo znaczy tyle co kościół powszechny. Dopiero w katolicyzmie pojawiło się chrześcijaństwo i nie dwa tysiące, a niecały tysiąc lat temu. Wiele czasu minęło zanim Cesarstwo Rzymskie je uznało. 

Ewangelie pisano na dworze Elżbiety I, a prawdziwe wprowadzenie chrześcijaństwa miało miejsce mniej więcej z reformacją. 

Biblia czyli tzw. Stary Testament to kompilacja żydowskich zapisków spisana już po Ewangeliach.