Japońska agencja kosmiczna utraciła kontakt z nowym satelitą Hitomi

Kategorie: 

Źródło: astro-h.isas.jaxa.jp

W zeszłym miesiącu, Japonia wystrzeliła nowego satelitę naukowo-badawczego, który miał zajmować się obserwacją Wszechświata. Niestety kilka dni temu, gdy sonda miała rozpocząć pracę, japońska agencja kosmiczna JAXA niespodziewanie utraciła z nią kontakt.

 

Hitomi posiada w sumie 4 teleskopy i 6 detektorów. Urządzenie miało zajmować się między innymi badaniami Wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, prowadzić obserwacje czarnych dziur i gromadzić dane dotyczące powstawania i ewolucji galaktyk. Satelita waży 2,7 tony i jest najcięższym japońskim satelitą na orbicie.

Logo misji - źródło: JAXA

Agencja kosmiczna JAXA próbuje obecnie nawiązać łączność i odzyskać kontrolę nad sondą. Nikt tak naprawdę nie wie co właściwie się stało. Podejrzewa się, że jakiś obiekt mógł uderzyć w satelitę, co doprowadziło do jego uszkodzenia.

 

Amerykański system Joint Space Operations Center zidentyfikował w jego pobliżu pięć fragmentów, które mogą należeć do uszkodzonego satelity. Obserwatorzy zauważyli również, że wykonuje on jeden pełny obrót co 10 sekund. Teoria kolizji z innym ciałem niebieskim wydaje się obecnie najbardziej prawdopodobna. Pozostaje jednak zaczekać aż JAXA odzyska kontrolę nad sondą, oczywiście jeśli będzie to możliwe, i powiadomi co było faktyczną przyczyną awarii.

 

 

 

Źródło: http://www.space.com/32408-japan-hitomi-satellite-tumbling-video-rescue-efforts.html

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zyx

Dziwne: bardziej szkoda mi

Dziwne: bardziej szkoda mi tego satelity niż milionów Szwedów, Niemców + Merkel, Francuzów, feministek, religijnych fanatyków, Belgów, czy tych którzy nadal myślą, że ściągnięcie ciapatych allachów to fajny pomysł.

Portret użytkownika Xenox93

Tal, a co jeśli NASA nie

Tal, a co jeśli NASA nie podoba się to, że kończy się ich monopol na wszechświat? Chodzi mi o to, że dużo osób twierdzi, że NASA ukrywa przed nami, mieszając prawdę z fałszem. Podają, różne teorie, które się uzupełniają lub wykluczają. Niby dużo wiedzą, ale jak się okazuje wiedzą mało, itd.
Co więcej, prawdziwa wiedza dot. wszechświata jest jedynie dla celów militarnych. Z kolei nauka dla kowalskich( licząc również uniwersytety dla kowalskich ) może mieć dostęp do strzępków wiedzy. Po co?
 
Nie chce mi się wierzyć, że dostępność materiałów w XXI w. nie umożliwia nam przewidzenie pogody Biggrin A czemu nie ma wiedzieć o tym zwykły Kowalski lub inne państwo? Chyba nie muszę odpowiadać, co jest kluczem wygrania bitw i wojen. Zawsze pogoda byłem jednym z wielu kluczowych elementów, które decydowały o wygranej Szczesliwy Pójdźmy dalej, skoro wiedzą jak działa pogoda i wszechświat, to czemu by tego nie kontrolować? Hmm?
Skoro to wszystko okazałoby się prawdą( co nie musi być ), to prosta droga do stwierdzenia, że NASA( USA ) nie jest na rękę, aby inne państwa również posiadły tę wiedzę, bo monopol się kończy oraz coś więcej Wink
NASA chce "połączenia" sił innych państw, przy wsparciu ich, ale tylko z Ziemi, ostatecznie przy budowanie statku ISS. Ktoś kto będzie posiadał bazy w większości państw, do tego marynarka wojenna, siły powietrzne, a najbardziej potężna broń pochodząca ze wszechświata, czyt. w/w stacja ISS, to jest nie pokonany. Pomijam inwigilację, bo to pozwala na 99% sukcesu wprowadzenia państwa policyjnego i chyba nie muszę kończyć jaki obraz się pojawia :/
 
PS. Owszem obce cywilizacje istnieją, może nawet współpracują z USA, ale nie musi być to prawdą. Co jeśli to wszystko służy do tego, aby kontrolować innych? Wyobraź sobie statek lądujący na Ziemi. Wierzący widzą w nim mesjasza/zbawicieli. Wyznawcy UFO widzą obcą cywilizację, a nie wierzący albo się poddadzą temu co widzą, bo zobaczą potęgę lub będą z tym walczyć bądź zginą.
 
Pomijam możliwość użycia hologramu sprawiającego, że wszystko będzie wyglądać magicznie/hightech Wink
 
A jako fraza do szukania to - projekty DARPA Biggrin

Portret użytkownika N1KT

zdziwisz się po przeczytaniu

zdziwisz się po przeczytaniu tego co napisałem:
 
jak zobaczyłem tytuł tego posta to pomyślałem tak:
 
nawet przybysze z kosmosu robią im blokadę na sondzie bo wiedzą że teraz nasz świat cały, a zwłaszcza Japonia ma teraz ważniejszy problem z Fukushimą i stopionym paliwem atomowym. Japończycy muszą się zająć tym problemem, a nie szukać ucieczki gdzie indziej i okłamywać wszystkich ludzi na całym świecie... Apokalipsa prawdziwa się dzieje aktualnie!

Portret użytkownika Xenox93

Oczywiście nie neguję tego co

Oczywiście nie neguję tego co napisałeś. Może być tak, jak napisałeś, ale nie wykluczajmy innych opcji Wink
 
Pamiętaj, że nie ma dobitnego dowodu na to, że Chiny mają kontakt z obcą cywilizacją, co nie znaczy, że wykluczam to, rozumiesz? Szczesliwy
 
Chodzi mi o to, że teorii jest kilka, a niektóre się wykluczają. Istnieje teoria, która zakłada, że obce cywilizacje przez najmbliższy czas nie skontaktowały się z nami, a to co widzimy jako UFO to tylko badania USA i innych baz wojskowych. Czego nie można wyklucz. Oczywiście nie jest to również dowód na to, że obcych cywilizacji nie ma, bo tak nie jest. Obce cywilizacje oczyście na pewno istnieją. Tylko czy na pewno ta sytuacja ma związek z nimi?
 
Trzymanie się tylko jednej wersji to ignoracja. Nie dostrzeganie innych problemów i możliwych przyczyn takiej sytuacji.
Istnieje również najprostrze wytłumaczenie, czyli możliwość zderzenia się z innymi rzeczami znajdującymi się w przestrzeni kosmicznej Wink Tylko, czy aby na pewno? Pytań jest pełno, a prawdziwej odpowiedzi nie poznamy Szczesliwy

Skomentuj