Japońscy odkrywcy ustanowili rekord! Wykonali odwiert na głebokości 8 kilometrów p.p.m

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Japońscy odkrywcy, pobili niedawno rekord świata, wykopując najgłębszy odwiert na morzu. Wykorzystywany przez nich gigantyczny próbnik tłokowy, dotarł na głębokości ponad 8 kilometrów. Badaczom udało się również wydobyć rdzeń o długości 37 metrów.

 

Rekord, został ustanowiony jeszcze 14 maja 2021 roku, na pokładzie statku Kaimei, należącego do projektu badawczego Expedition 386. Do wykopu, doszło na stanowisku w Rowie Japońskim na zachodnim Pacyfiku. Samo opadnięcie sprzętu na dno oceanu zajęło badaczom 2 godziny i 40 minut. Poprzedni rekord został ustanowiony jeszcze w 1978 roku, kiedy statek wiertniczy Glomar Challenger wydobył rdzeń z dna rowu Mariańskiego na głębokości 7 kilometrów.


Lena Maeda, ECORD/IODP/JAMSTEC

Expedition 386 to efekt współpracy Europejskiego Konsorcjum ds. Badań i Odwiertów Oceanicznych (ECORD) oraz Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Morskiej (JAMSTEC). Do 10 maja badacze zebrali w sumie 342 metry próbek rdzeniowych z ośmiu lokalizacji wzdłuż całego rowu japońskiego. Naukowcy chcą je wykorzystać do zrozumienia historii trzęsień ziemi w Japonii i na zachodnim Pacyfiku. Naukowcy mają nadzieję, że odzyskany 37-metrowy rdzeń zachowa szczegóły starożytnych trzęsień ziemi, które miały miejsce przed jakimikolwiek pisemnymi dowodami.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj