Japońscy naukowcy zsyntetyzowali brakujący pierwiastek z układu okresowego

Kategorie: 

Źródło: bibliotecapleyades.net

Naukowcy z japońskiego centrum RIKEN ogłosili, że udało im się zsyntetyzować pierwiastek o masie atomowej  113. Po raz pierwszy otrzymano ślady tego pierwiastka w 2003 w jako efekt uboczny dwóch eksperymentów rosyjskim i amerykańskim fizyków, ale to nie zostało uznane przez Międzynarodową Unię Chemiczną.

W przyrodzie istnieją tylko pierwiastki o masie atomowej nieprzekraczającej 92. Wszystkie powyżej tej wielkości można tworzyć tylko w warunkach laboratoryjnych.  Zespół kierowany przez Kosuke Moritę  w artykule opublikowanym w Journal of Physical Society of Japan, opisał wyniki długoterminowych eksperymentów na akceleratorze liniowym, który znajduje się w miejscowości Waco w okolicy Tokio. Od 2003 roku, naukowcy starali się dostać 113 element. Uzyskiwano go poprzez bombardowanie związków bizmutu.

 

Żywotność jądra nowego pierwiastka sięga od 0,3 do 4,9 ms. Japońscy naukowcy wierzą, że ich odkrycie może być podstawą do uznania przez Międzynarodową Unię Chemiczną. Jednak, aby ostatecznie uznano odkrycie musi dojść do potwierdzenia eksperymentu w innym laboratorium. Ważne jest też uzyskanie powtarzalności eksperymentu. Poprzednio ślady tego pierwiastka wykryto przy poszukiwaniu numeru 115, słaby ślad elementu 113 trwał wtedy zbyt krótko. Gdy odkrycie zostanie potwierdzone Japończycy będą pierwszymi Azjatami, którzy nazwą nowy pierwiastek.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jacek

Nie o masie atomowej a o

Nie o masie atomowej a o liczbie atomowej, poprawcie to z łaski swojej. Odnośnie treści, strata czasu i pieniędzy (tylko uzupełnienie rubryki w UO), no chyba że przy "okazji" np. testu nowego sprzętu.

Portret użytkownika dokladny

Owszem, ich glowna

Owszem, ich glowna niesamowita wlasnoscia jest trwalosc co oznacza ze dla ciezkich pierwiastkow jest wyspa stabilnosci .. czyli mozna tam znalezc pierwiastki naprawde niezwykle i uzyteczne.

Skomentuj