Japońscy naukowcy pracują nad przywróceniem do życia mamutów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Imponujące kudłate stworzenia z długimi zakrzywionymi kłami ostatnio kroczyły po Ziemi w epoce lodowcowej. Po wielu tysiącach lat mamuty mogą jednak po raz kolejny pojawić się na naszej planecie. Japońscy naukowcy twierdzą, że zrobili wielki krok w kierunku przywrócenia do życia tych wymarłych zwierząt.

Japońscy naukowcy wydobyli szpik kostny i tkankę mięśniową ze szczątków mamuta o nazwie Yuka, które przez około 28000 lat leżały zamrożone w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. W pierwszym etapie prac zespół badaczy z Uniwersytetu Kindai w Osace potwierdził autentyczność próbek przy użyciu techniki sekwencjonowania genomu. Następnie naukowcy wstrzyknęli jądra komórkowe z wymarłej tkanki mięśniowej mamuta do jaj mysich komórek. 

Jak podano w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, aktywność biologiczna wykryta w mysich komórkach obejmowała formowanie się struktury, która rzekomo zwykle poprzedza proces podziału komórek. Jeden z autorów badania, Kei Miyamoto, nie krył zadowolenia, twierdząc, że "zrobiono znaczący krok w kierunku przywrócenia mamutów do życia". Przed naukowcami wciąż jednak sporo pracy, ponieważ teraz trzeba przenieść badania do etapu podziału komórkowego.

Japończycy współpracują również z rosyjskimi naukowcami, którzy próbują sklonować wymarłego mamuta przy użyciu techniki znanej jako transfer jądrowy komórek somatycznych. Poza samym ożywieniem stworzenia, badaczom przyświeca również inny cel, a mianowicie zdobycie nowej wiedzy Jak wyjaśniono w raporcie, "starożytne gatunki stanowią źródło bezcennych informacji na temat genetycznych podstaw ewolucji i czynników związanych z wyginięciem". Przypomnijmy, że wedle obecnych ustaleń mamuty wyginęły wraz z końcem epoki lodowcowej, głównie z powodu rosnących temperatur i polowań naszych przodków.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Epiornis

Ci sami, co mnie mieli

Ci sami, co mnie mieli nauczyć o Ziemi kuli?

Na polskim też we mnie nie krzewili tego, że ten język jest najbardziej skomplikowany na Świecie. Niech mi nikt nie próbuje pisać o węgierskim...

Pełnym zdaniem - Ziemia jest płaska Smile

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Kangur.

Właśnie z tamtąd wróciłem...

Właśnie z tamtąd wróciłem... Jasiuuuu

sam zobacz Biggrin

https://zapodaj.net/images/a80e2e9fb4017.jpg

 

Zanim następnym razem zaczniesz udzielać swych niezwykle cennych rad innym, weź pod uwagę to, że każdy ma prawo do własnego zdania i poglądów.

A teraz zamiast zajmować się innymi, zajmij się sobą i wypad na spacer, możesz wziąć rowerek.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Kangur.

@ &  - Bo ja napisałem o

@ &  - Bo ja napisałem o normalnych ludziach, nie o pedałach, szczególnie tych, co się obnoszą...oni nie są nawet podludźmi...tylko degeneratami, którzy powinni być odizolowani od normalnego społeczeństwa, więc ich "zdanie i poglądy" liczą się tyle, co psie gówno na chodniku.

Tak więc skup się i podaj "normalny" przykład

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj