Japońscy naukowcy odkryli „geny dobrego snu”

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grupa profesora Hiromasy Funato (Hiromasa Funato) badała wpływ różnych mutacji na charakter snu u eksperymentalnych myszy. W pracy wykazano, że mutacje prowadzące do spadku aktywności enzymu deacetylazy histonowej 4 (HDAC4) powodowały, że zwierzęta spały dłużej i głębiej niż myszy z prawidłowym HDAC4. Białko to bierze udział w regulacji wielu genów, w tym najwyraźniej tych, które uruchamiają wewnątrzkomórkowe mechanizmy związane ze snem w neuronach.

 

 

Spadek aktywności HDAC4 może być spowodowany dodatkiem grupy fosforowej (fosforylacja). Dzięki tej modyfikacji chemicznej cząsteczki HDAC4 są usuwane z jądra komórkowego i nie zmniejszają znacząco aktywności jego genów. Potwierdziły to dodatkowe eksperymenty. Naukowcy zmodyfikowali w nich białko tak, aby utrudniało jego fosforylację lub zablokowało pracę innego enzymu, SIK3, który przeprowadza taką reakcję. Myszy z podobnymi zmianami spały mniej niż zwykle. I odwrotnie, przy sztucznym wzroście fosforylacji HDAC4 sen wydłużał się, stawał się głębszy i bardziej spokojny.

 

Naukowcy zidentyfikowali kolejny krok w tym łańcuchu. Białko LKB1, które z kolei reguluje pracę SIK3, wpłynęło również na charakter snu zwierząt doświadczalnych.

„Nasza praca pokazuje, że w komórkach mózgowych istnieje szlak sygnałowy od LKB1 przez SIK3, a następnie do HDAC4” – mówi prof. Funato. „Ta ścieżka ostatecznie prowadzi do fosforylacji HDAC4, która poprawia sen. Najprawdopodobniej ze względu na fakt, że białko to wpływa na pracę odpowiednich genów.

Sztucznie zmieniając ilości SIK3 i HDAC4 w różnych komórkach mózgowych, biolodzy wykazali, że aktywność tych białek w korze mózgowej determinuje głębokość snu, a w podwzgórzu – czas jego trwania. Najwyraźniej enzymy te wpływają na neurony pobudzające, tj. działając na odpowiednie geny, tłumią ich aktywność podczas snu. Być może, jeśli naukowcom uda się lepiej zrozumieć, jak działa ten szlak sygnałowy, otrzymamy zupełnie nowe i skuteczniejsze leki zwalczające zaburzenia snu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

JPRLę - dla snu nie ma

JPRLę - dla snu nie ma żadnych genów - jest tylko i wyłącznie zmęczenie organimu więc ten artykuł jest wyssany z kuśki jakiegoś psełdonałkofca a jakiś mu podobny to powiela jak zapchajdziurę na ZNZ.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika axell69

Gdyby  oni  odkryli  gen

Gdyby  oni  odkryli  gen kiepskiego autora   artów , był bym szczerze wdzięczny , wiec w oczekiwaniu  na lekarstwo   przeciw  durnowatości  wrodzonej   włączam cierpliwość   i oczekuje  zmian medycznego podejścia  do badań  nad  autorami   legendarnych cipowatych wrzutek na które wszyscy  szczamy zimnym , z nudów, moczem .

Chyba  każdy już wie to  że by wyspać się  dobrze  należy mieć  dobre  życie  każdego  dnia - więc badania takie , zdaniem  sTalinna , są  całkiem  okey opisane  ale nie mają niczego w sobie co mozna  by nazwać prawdą 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Skomentuj