Japonia zamierza wylać do oceanu radioaktywną wodę po chłodzeniu reaktorów z Fukushimy

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Japoński minister środowiska ogłosił, że operator elektrowni atomowej w Fukushimie będzie zmuszony do wylania ponad miliona ton radioaktywnej wody do Pacyfiku. Rzekomo powodem takiej decyzji jest brak miejsca na dalsze magazynowanie skażonej cieczy.

Minister środowiska, Yoshiaki Harada, podczas konferencji prasowej w Tokio próbował przekonać dziennikarzy, że jedynym rozwiązaniem sytuacji będzie odprowadzenie radioaktywnej wody do oceanu i jej rozcieńczenie, ponieważ elektrownia w Fukushimie nie ma już więcej miejsca na magazynowanie odpadów. Kilka godzin później rzecznik rządu próbował prostować komentarze ministra, twierdząc, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a politycy będą debatować nad najlepszym wyjściem z kryzysu.

 

Warto przypomnieć, że trzy z sześciu reaktorów elektrowni w Fukushimie ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w marcu 2011 roku. Wstrząsy wywołały tsunami, które uszkodziło system chłodzenia i doprowadziło do drugiej największej katastrofy jądrowej w historii (zaraz po Czarnobylu). Japońska firma Tepco podjęła się wówczas zadania magazynowania radioaktywnej wody, która zalała teren elektrowni. Aż do teraz toksyczna ciecz, zawierająca szkodliwe substancje, takie jak stront, jod, rod czy kobalt, jest przechowywana w setkach zbiorników.

Rząd Japonii oszacował, że latem 2022 roku w elektrowni skończy się miejsce na następne zbiorniki, więc w najbliższym czasie trzeba wdrożyć inne rozwiązanie, które pomoże pozbyć się radioaktywnego problemu. Japończycy oprócz wylania wody do Pacyfiku rozważają też inne opcje, takie jak np. zakopanie zbiorników pod ziemią. 

Lokalni mieszkańcy, w szczególności ci zajmujący się rybactwem, wyrazili już swój zdecydowany sprzeciw wobec wylania wody do oceanu. Stanowczo przeciwko takiemu działaniu zaprotestował też rząd Korei Południowej, który zaapelował do Japonii o znalezienie "bezpieczniejszego" rozwiązania. W odpowiedzi na stanowisko japońskiego ministra Greenpeace wydał następujące oświadczenie:

Stwierdzenie ministra jest całkowicie nieakceptowalne, zarówno pod względem naukowym, jak i politycznym. Przypominamy, że rząd Japonii otrzymał propozycje od amerykańskich firm, które były skłonne pomóc w usunięciu radioaktywnych substancji z zanieczyszczonej wody. Rząd, z tylko wiadomych sobie względów, zdecydował się jednak zignorować te oferty.

Rząd Japonii musi zobowiązać się do przyjęcia jedynej akceptowalnej z punktu widzenia ochrony środowiska strategii, polegającej na długoterminowym przechowywaniu skażonej wody, aż do momentu pełnego usunięcia radioaktywnych związków.

Grupy ekologiczne alarmują, że scenariusz, w którym izotopy promieniotwórcze (inaczej zwane radionukleidami) trafiają do oceanu, może być dla ludzi poważnym problemem. Spożywane przez nas ryby i skorupiaki mogą bowiem magazynować w sobie szkodliwe związki, takie jak stront, który może powodować nowotwora lub białaczkę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.

loading...


Komentarze

Portret użytkownika skorpion

Świat..Czy będzie nam dobrze?

Świat..Czy będzie nam dobrze? Nie. Wojna, nienawiść, rasizm, samouwielbienie, brak samokrytycyzmu, i co teraz najbardziej staje się widoczne brak chęci tworzenia wspólnoty, pomocy. Kiedyś było tak że sąsiad pomagał sąsiadowi, i vice versa, ludzie starali się sobie pomagać...Teraz jest na odwrót, każdy tylko stara się drugiemu jak najbardziej zaszkodzić... czy to zmierza w dobrym kierunku? Na pewno nie, nawet tu czytając komentarze trudno jest znaleźc osobę z którą normalnie można podysktuować, na poziomie, bez hejtu, bez insynuacji religijnych, politycznych, rasistowskich itd...Ja się zastanawiam co tym lodziom to daje...Satysfakcje, a może to że chcą udowodnić jak człowiek staje się coraz bardziej mniej inteligenty...Są badania potwierdzjące to, więc może... Czekam na hejt, już nie mogę się doczekać że by zacząć z kimś merytoryczną inteligentą dyskusję Wink

Portret użytkownika Kwazar

Zacznijmy od tego żebyś

Zacznijmy od tego żebyś przestał histeryzować z tym ciągłym oczekiwaniem na kaźń osobistą i narzekaniem.Poza tym, jak wielu innych zdajesz sobie sprawę z tego,że coś tu zwyczajnie nie gra z tą naszą rzeczywistością (cywilizacją).Ja to chętnie zawsze przyklejam do tego typu refleksji ulotkę informacyjną pt.Zanki Czasów Ostatecznych :) Niby żart ? To się jeszcz okaże.Podobno nasz upadek "jakiś ktoś" już dawno przed nami obliczył. Nazwał to sobie "Amerykański cykl cywilizacyjny zbliża się ku końcowi" i dalej ...

Swojego czasu pewien amerykański przemysłowiec opisał powstanie i upadek historycznych cywilizacji jako ośmiostopniowy cykl. Obecnie, jak się wydaje, zachodnie społeczeństwo dobrze wpasowuje się w szósty cykl, otwierający drogę ku kolejnym niebezpiecznym etapom.

W 1943 r. Henning Webb Prentis Jr. opisał to co nazwano Cyklem Prentisa, który opisuje ośmiostopniowy cykl cywilizacyjny:

1. Przywiązanie do wiary duchowej

2. Przeniesienie wiary duchowej w odwagę

3. Odwagi w wolność

4. Wolności w obfitość/bogactwo

5. Obfitości w egoizm/samolubstwo

6. Egoizmu w apatię

7. Apatii w zależność

8. Zależności w niewolę....

 

linki do żródła: Autorstwo: Kit Daniels
Źródło oryginalne: Infowars.com
Źródło polskie: PrisonPlan

 

Teraz moje pytanie Czy my mamy na ten upadek jakiś wpływ ?

Moim skromnym zdaniem ŻADEN ! Skoro żaden, to co robić ? Odciąć się zawczasu od walącej sie w gruzy cywilizacji ? 

 

Portret użytkownika skorpion

Czytam czasami ten portal,

Czytam czasami ten portal, tematy ciekawe jednak opracowanie ich już daje wiele do życzenia...Ale ok to da się przeżyć, można samemu wygooglać jeśli ktoś chce więcej szczegółów, dokladniej. Ale czytając komentarze tu to aż traci się wiare w ludzką inteligencje...Dosłownie kopara opada..Czy wiekszość osób tylko ma zamiar pisać komentarze polityczne, rasistowskie, religijne, lub po prostu hejtowe? Nie ważny jest temat tylko żeby komuś przypier.....A gdzie normalna, czystoteoretyczna, logiczna dyskusja dotycząca tematu, a nie pisanie pierdupałów, i ciągle tych samych bez przerwy, to aż niedobrze się robi czytając komentarze niektórych powtarzające swoją durną ideologie w każdym poście.

Portret użytkownika Kwazar

skorpion napisał:"Czytam

skorpion napisał:"Czytam czasami ten portal"...dalej już tylko narzekanie stoi. No, to chyba i tak za często popełniasz to czytanie. Powiem szczerze,że denerują mnie tacy malkontenci jak waćpan.Do krytyki zawsześ pierwszy, poza tym nic mądrego od siebie bezinteresownie nie rzekniesz ? A wiesz pan,panie,że często i gęsto wysoce inteligĘtne dysputy akademickie, prowadzą prosto i tyko do pustych polemik w których nic się nie udowadnia oprócz bezspornie zmyślonych dowodów na wyższość MOJEGO GARNKA nad twoim kociołkiem ? Napisz coś ciekawego to i szacunku w sposób naturalny doświadczysz zamiast narzekać.Tymczasem jak większość z nas, daj po prostu upust swoim emocjom, burzy mózgów.Wszyscy jesteśmy tu ludzmi z wysoce inteligentnej ferajny.Może niektórych życie odpowiednio nie doceniło.Ale się nie zniechęcamy przez to i dalej tworzymy radośnie.

 

Ja na ten przykład cięrpię na sztuczną inteligencję. Mówi ci to coś ? 

Portret użytkownika Bula

Przecież Oni już spuszczali

Przecież Oni już spuszczali nadmiar radioaktywnego chłodziwa prosto do oceanu i nie było problemu?! To co trzymają w beczkach to tylko promil tego co wylali, także niech teraz wszyscy zwolennicy czystej nuklearnej energii pakują się i niech pomogą Japsom wypić tą pyszną wodę z beczek. Smacznego.

Strony

Skomentuj