Japonia przygotowuje się do zrzucenia radioaktywnej wody z Fukushimy do Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Japońska firma TEPCO, opracowała plan usunięcia płynnych odpadów radioaktywnych, które gromadzą się w zniszczonych reaktorach elektrowni jądrowej w Fukushimie. Firma zbuduje podmorski rurociąg o długości 1 km, który ma zrzucać wodę bezpośrednio z ruin pierwszego reaktora do Pacyfiku, gdzie według ekspertów będzie szybko rozcieńczana i odprowadzana przez prądy oceaniczne.

Jak donosi Japan Times, w podłożu skalnym w pobliżu bloku 5, w kierunku wschodnim, zostanie ułożony podwodny tunel o długości 1 km. Wiadomość opublikowana we wtorek nie jest nieoczekiwana. TEPCO to firma energetyczna, której zadaniem jest nadzorowanie sprzątania elektrowni jądrowej, która była epicentrum poważnej katastrofy jądrowej, stanowiącej jeden ze skutków trzęsienia ziemi i tsunami, które uderzyły w Japonię w 2011 roku.

Awaria w Fukushimie, jest stawiana na równi z katastrofą w Czarnobylu, jako jedyny incydent jądrowy, sklasyfikowanym na poziomie 7 w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych. Ostateczny plan zutylizowania radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie, zostanie przedłożony Japońskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Jądrowego w przyszłym miesiącu. Przemysł rybny na tym obszarze, stanowczo sprzeciwia się propozycji TEPCO. Niewielu analityków spodziewa się jednak, że wpłynie to na wprowadzenie w życie planu. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że nie ma innych opcji utylizacji radioaktywnych ścieków.

 

Odkąd japoński rząd zatwierdził plan w kwietniu, TEPCO bada, czy woda powinna być zrzucana bezpośrednio do oceanu, czy kierowana wgłąb Pacyfiku. Plan zrzutu radioaktywnej wody dalej od brzegu ostatecznie zwyciężył, ponieważ eksperci uznali, że taka strategia daje większe szanse na rozcieńczenie wody przez prądy oceaniczne. Przed zrzuceniem zanieczyszczonej wody, TEPCO planuje dokładne oczyszczenie jej z promieniowania, a następnie co najmniej 100-krotne rozcieńczenie jej wodą morską.

 

Warto przypomnieć, że nie tylko japońscy rybacy sprzeciwiają się temu planowi. W kwietniu Chiny zdecydowanie potępiły japońskie plany zrzucania odpadów radioaktywnych do Pacyfiku, grożąc przy tym odwetem. Chiny opisały podejście Japonii jako „skrajnie nieodpowiedzialne” i zauważyły, że wyciek radioaktywnej wody „poważnie zaszkodzi zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu na całym świecie oraz wpłynie na żywotne interesy sąsiednich krajów”.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Dlaczego nikt nie wpadł na

Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł , żeby przetransportować tą skażoną wodę cysternami na stały ląd do jakiegoś kraju posiadającego puste wyrobisko po ropie naftowej , żeby ją tam wlać a otwór zaczopować ? Została by ona tam sobie na zawsze i po kłopocie . Napewno dało by się z kimś w tej kwestii dogadać i została by ona tam już na wieki . 

Portret użytkownika Set

Myślałem, że jesteś

Myślałem, że jesteś bystrzejszy. Takie coś się zawsze rozejdzie w środku i zetknie się z wodami głębinowymi, nic to nie da. Najlepiej byłoby stworzyć maszynę, która potrafi rozpromieniowywać, takiego czegoś brak.

Portret użytkownika Rumcajs

Z tego co wiem będzie to już

Z tego co wiem będzie to już z 4 lub 5 zrzut tej super toksycznej i rakotwórczej wody do oceanu! Te chuje nie mają co z tą wodą robić - jest już ponad 1000 kontenerów na tą wodę i cały czas jej przybywa i przybywa i nie mają wyjścia - wylewają do oceanu i cały ocean aż po Kanadę jest bardzo skażony - tak bardzo że rafy koralowe po stronie Kanady wymarły - kiedyś były kolorowe i piękne tętniące życiem a dziś skały i kolory popiołu. Wszystko mozna zobaczyć na YT - są osoby które pokazują całą prawdę jak było przed i jak jest teraz. Duna Durnford z Kanady na YT.  A tu jest cała prawda na ten temat o fukushimie - nie było jeszcze nigdy nieczego poważniejszego w dziejach znanej nam historii ziemi https://tiny.pl/9t2c3

Z a p r a s z a m - www.NPTV.pl i DobreFilmyTu

 

Portret użytkownika ARTUR

Świat jeszcze nigdy nie był

Świat jeszcze nigdy nie był tak zaśmiecony pomysłami ekologów i głupotą rządzących , jeśli czegoś nie potrafię opanować np. usuwania awarii elektrowni atomowej to jej nie buduję , postępują jak laik bez doświadczenia za sterami samolotu pełnego ludzi . Taki świat musi się skończyć albo wymrzemy jak dinozaury .

Portret użytkownika ​​​​​euklides

No to ja przygotowuję się do

No to ja przygotowuję się do zrzucenia 100 ton zużytego oleju silnikowego do Wisły. Potem zrzucę mój skład azbestu na plac zabaw i jeszcze przygotujcie się na to, że zrzucę do losowych ogródków zawartość szamba. Dopiero po tym ludzie będą się mnie słuchać i szanować, tak jak tych co kierują tą organizacją zwaną państwem.

Portret użytkownika Quark

Podobnie myślał Adam

Podobnie myślał Adam Miałczyński z filmu : "Dzień Świra" , on też żałował że nie jest bandytą co rzuca cegłą bo takich się "szanuje" . Tyle że to strach a nie szacunek ! Nie szanowano mędrców i proroków a ty chcesz , żeby ciebie szanowano ot tak ? Pytanie podstawowe - czy jest za co ? No i kto miałby cię słuchać i szanować ... "poddani" ? Przecież obstajesz za bezpaństwowością to komu chciałbyś wydawać polecenia i z jakiej racji ? Gdy nie ma scentralizowanej władzy koordynującej to każdy robi sobie co chce i gdzie chce ! I teraz powiedz - kto by zabronił komuś sprowadzać z całej europy do Polski wszelkie niebezpieczne odpady i wywalać je na składowiska ??? Kto by ukarał kogoś za zatruwanie rzeki czy wycinkę lasu gdy nie byłoby "króla" tej ziemi co ? Bo widzisz , na te sprawy trzeba patrzeć z szerokiej perspektywy i pamiętać o tym , że władza nie tylko wywiera ucisk ale i chroni interesy narodowe . Wszystko ma swoje plusy i minusy , sęk w tym żeby tych plusów było znacznie więcej niż minusów . 

Portret użytkownika Endymion wk..ny

"Dzień Świra" to jeden z

"Dzień Świra" to jeden z najgłupszych filmów jakie widziałem.. Może kilka fajnych scen, ale nie ratują go.

Nie o tym jednak chcę napisać.

Mamy zcentralizowaną władzę i co? Śmieci z całej Europy jadą do nas, składowane na prywatnej posesji na słupa zakupionej, a potem gmina wydaje 50mln zł na utylizację z pieniędzy mieszkańców. Kolega pracował na myjni dla samochodów ciężarowych. Przyjechała naczepa mroźnia, kierowca Ukrainiec jak zawsze chciał zapłacić ekstra za posprzątanie w środku, a tam nie dało się wejść bez stroju OP1. Został dojechany konkretnie i co powiedział? Naczepa musi być czysta, bo za dwa dni jedzie z dostawą mięsa do centrum logistycznego znanej sieci marketów. Dociśnięty bardziej powiedział, że jest pole ponad 200 hektarów, gdzie właściciel nie jest rolnikiem, a bierze dopłaty do areału "uprawnego". Po środku dziura prawie hektarowa, gdzie zrzuca się niebezpieczne odpady wożone z Niemiec. O tym, że Tusk zgodził się na składowanie radioaktywnych odpadów z niemieckich elektrowni atomowych w polskich zamykanych kopalniach pewnie nie wiesz, albo udajesz! 

 

Nie pozdrawiam

Strony

Skomentuj