Japonia po raz pierwszy potwierdziła śmierć pracownika Fukushimy w wyniku napromieniowania

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Promieniowanie emitowane przez uszkodzoną elektrownię atomową w Fukushimie przyczyniło się do śmierci jednego z pracowników. Rząd Japonii po raz pierwszy potwierdził, że mężczyzna zmarł na raka z powodu ekspozycji na wysokie dawki promieniowania.

 

Ofiarą jest obywatel Japonii w wieku ponad 50 lat, który pracował w uszkodzonej elektrowni w Fukushimie. Mężczyzna zmarł niedawno na raka płuc. Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej dokładnie przyjrzało się okolicznościom jego śmierci i ustalono, że przyczyną było zatrucie popromienne.

 

Przez ponad 28 lat aż do 2015 roku, mężczyzna pracował głównie na terenie elektrowni atomowej w Fukushimie, która została zniszczona w 2011 roku w wyniku potężnego trzęsienia ziemi i tsunami. Odpowiadał za pomiar promieniowania w elektrowni tuż po katastrofie. Pracownik był narażony na promieniowanie o dawce 195 milisiwertów – to jest dawka czterokrotnie większa od tej, która stanowi wysokie zagrożenie zachorowania na raka.

Dotychczas rząd przyznał, że czterech innych pracowników elektrowni w Fukushimie zachorowało na nowotwory. Tym razem, po raz pierwszy od 2011 roku, oficjalnie stwierdzono zgon w wyniku zatrucia popromiennego. To oznacza, że rodzina pracownika otrzyma od rządu odszkodowanie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Zatrucie popromienne? Aż

Zatrucie popromienne? Aż poguglałam i dowiedziałam się, że zatrucie popromienne jest równoważne z pojęciem choroba popromienna. Nie wiedziałam o tym.

Warto sobie przypomnieć objawy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_popromienna

To i tak cud, że tam w Japonii ludzie jak muchy nie padają z powodu choroby popromiennej, a dopiero rak ich niszczy.

BTW: To nie palenie jest przyczyną raka płuc tylko oddychanie skażonym powietrzem.

Skomentuj