Japonia planuje zastąpić robotami pracowników przechodzących na emeryturę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Firmy japońskie borykają się z problemem zastąpienia pracowników odchodzących na emeryturę. W odpowiedzi na to, tamtejsze korporacje postanowiły rozpocząć produkcję roboty mogące przejąć obowiązki zatrudnionych wcześniej osób.

Obecnie ponad jedna czwarta populacji japońskiej liczy ponad 65 lat, a liczba ta ma wzrosnąć do 40 procent w ciągu najbliższych 40 lat. To zła wiadomość dla firm, które będą musiały zastąpić odchodzących na emeryturę pracowników. Szczególnie ucierpią branże, w których automatyzacja nie postępuje szybko, jest to m. in. budownictwo.

Niektóre firmy pracują nad rozwojem nowych robotów, które mogą sprawdzić się przy budowie wieżowców. Eksperci podejrzewają, że roboty będą mogły nie tylko budować, lecz także wykonywać prace takie jak np. spawanie. Nawet jeśli automatyzacja, która istnieje obecnie zostanie wprowadzona, będzie ona stanowiła jedynie 1% wszystkich przedsięwzięć budowlanych.

Roboty budowlane, a także autonomiczne pojazdy, takie jak wózki widłowe, będą wykorzystywane przede wszystkim na nocnych i weekendowych zmianach. Ponieważ technologia ta jest nowinką, pracownicy mogliby czuć się w jej obecności niekomfortowo, a nawet przeszkadzać sobie w pracy.

 

Robotyzacja coraz mocniej wkracza w codziennie życie Japończyków. Zaledwie kilkanaście dni temu sztuczna inteligencja kandydowała na burmistrza w jednym z japońskich miast. Roboty mają również zastąpić maklerów giełdowych w przyszłości.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj