Japonia planuje instalację specjalnego radaru do monitorowania gruzu kosmicznego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Japońskie Ministerstwo Obrony zbuduje specjalny radar  do śledzenia odpadów kosmicznych i gruzu na orbicie Ziemi w celu uniknięcia kolizji z japońskimi satelitami. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2023. 

Radar położony będzie w zachodniej prefekturze Yamaguchi, w jednej z japońskich baz wojskowych. System będzie rejestrował obecność szczątków w pobliżu działających satelitów i będzie przesyłał dane o nich w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na dostosowanie orbity satelitów względem gruzu, co znacząco obniży groźbę kolizji.

 

Japońskie Ministerstwo Obrony przeznaczyć na ten projekt 4,4 miliarda jenów, czyli około 38 ​​milionów dolarów. Pieniądze na ten cel trafią do budżetu państwa już w kwietniu przyszłego roku.

Według szacunków ONZ, wokół Ziemi krąży około 300 tysięcy szczątków sztucznych obiektów wysłanych przez ludzi, o łącznej masie przekraczającej 5000 ton. Według szacunków japońskiej agencji kosmiczne JAXA, około 18 tysięcy z nich osiąga do 10 centymetrów średnicy.

 

Specjaliści twierdzą że najwięcej śmieci na orbicie pozostawiły USA, Rosja i Chiny. Prawie 95% gruzu to resztki statków kosmicznych, rakiet i narzędzi, które zostały pozostawione przez astronautów. 

Przypomnijmy, że na górze Pico dos Dias w Brazylii działa już rosyjskie obserwatorium przeznaczone właśnie do obserwacji orbitujących nad nami szczątków ludzkiej  działalności w kosmosie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj