Japonia i Korea Południowa ostrzegają, że zestrzelą rakietę Korei Północnej

Kategorie: 

Północnokoreańska rakieta - źródło: asiancorrespondent.com

Półwysep koreański znowu może się stać punktem zapalnym. Korea Północna poinformowała 16 marca, że planuje wystrzelenie własnego satelity, nazywają go Kwangmyongsong-3. Sąsiedzi Korei Płn. twierdzą, że to nie wyniesienie satelity a test rakiety balistycznej zdolnej do rażenia w promieniu 4 tysięcy kilometrów.

 

Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie nastąpi między 12 a 16 kwietnia i ma na celu uczczenie setnej rocznicy urodzin wielkiego wodza, Kim Ir Sena. Rakieta nośna nosi nazwę Taepodong i jest to w istocie rakieta balistyczna. Zresztą każda rakieta zdolna do osiągania orbity okołoziemskiej jest również potencjalną rakietą balistyczną.

 

Rosną obawy przed destabilizacją w regionie. Plany Phenianu skrytykował prezydent Barack Obama, który nie bez powodu przebywa na nuklearnym szczycie w Seulu. Południowi Koreańczycy grożą Północy zestrzeleniem rakiety, jeśli wleci w obszar powietrzny Korei Południowej. To samo oświadczyli Japończycy, którzy dodatkowo już kilkukrotnie takiego pogwałcenia przestrzeni powietrznej doświadczyli. Poniższe wideo przedstawia nagranie startu podobnej rakiety z 2009 roku. Korea Północna twierdziła wtedy, że wynosi satelitę, ale trajektoria lotu była nietypowa.

Wizja wojny staje się coraz bardziej realna. Bankrutujący reżim północnokoreański odtworzył strukturę społeczną znaną z epoki stalinizmu. Naród głoduje, ale reżim posiada jedną z większych armii świata. Taka mieszanka może być bardzo niebezpieczna a ewentualne zestrzelenie należącej do północy rakiety będzie z pewnością poczytane za pretekst do krwawej wojny, być może nawet z atakami nuklearnymi.

 

Źródła:

http://fakty.interia.pl/swiat/news/korea-pld-mozemy-zestrzelic-polnocnokoreanska-rakiete,1776706#skipAdnews

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/northkorea/9166492/South-Korea-prepares-to-shoot-down-North-Korean-rocket.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Damiano

.......jednym slowem -

.......jednym slowem - bryndza- North Korea ma plany na kwiecien....usrael jak na razie bierze sie za " dyplomacje " ( Iran ) ....czyli - cisza przed burza a jak w przepowiedniach stoi : bedzie nadzieja i zludny pokoj....ludzie beda mysleli ze bedzie dobrze ...bez wojny...i wlasnie wtedy nastapi krwawa jatka....mysle ze w polowie kwietnia cos w koncu peknie - komus puszcza nerwy....nikt tego z nas nie chce ....ale mysle ze to kwestia czasu i dojedzie do 3 wojny swiatowej :-(......patrzac jeszcze na trzesienia ziemi i wulkany to chyba California do wakacjii znajdzie sie pod woda...sejsmolodzy wiedza ze to nastapi ale nie wiedza dokladnie kiedy....

Portret użytkownika danielov

Obama leci ponoć teraz do

Obama leci ponoć teraz do Turcji. Idzie dostrzec pewne powiązanie w tych jego wizytach najpierw Seul teraz Turcja. Coś się święci. Turcja - właściwie byłaby idealnym sojusznikiem aby szybko zneutralizować Iran który bedzie w pierwszej kolejności chciał odwetu na usraelu.Ta wojna faktycznie moze się zacząć juz w kwietniu- ale nam to się fajnie pisze bo nas to nie dotyczy. Słysząc słowo wojna - każdy ma dreszczyk emocji ....głupcy którzy nie wiedzą jak moze się to skończyć.

Portret użytkownika baca

Na świadectwo,

Na świadectwo, normalnie MUSZE Ci dać plusa bo juz nie pamiętam kiedy nie wyjechałeś z cytatem jakims!
sie porobiło ho ho kiedy tylko zaczales mówic własnymi słowami
jest sensownie - tak trzymaj i nie "naprawiaj" przypadkiem tego Smile

 

Portret użytkownika dizzy

naród goduje ale wojsko też,

naród goduje ale wojsko też, stąd nieustanne rabunki dokonywane przez wojsko na ludności cywilnej. Czy taka armia może jeszcze mówić o jakimś morale? W razie jakiejkolwiek operacji lądowej cała ich armia odda się w ręce "wroga" przy pierwszej sposobności

Portret użytkownika ad vocem

Hmm....I tu się mylisz! Znasz

Hmm....I tu się mylisz!Znasz pojęcie- "homo sovietikus".Myślę,że mamy do czynienia z czymś jeszcze bardziej radykalnym.To co się tam  będzie działo  może być początkiem tego co chciał usrael zrealizować w ostatnich miesiącach na Bliskim Wschodzie."Jak nie kijem go to pałą".Nie wygląda to zbyt..... "ciekawie".W Syrii są już oficjalnie regularne oddział armii rosyjskiej.Kto wie ,czy w Korei Płn nie ma już regularnych oddziałów armii chińskiej?

Skomentuj