Japonia jako pierwsza na świecie przyznała prawo stałego pobytu dla sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzielnica Shibuya w Tokio zyskała nowego mieszkańca – sztuczną inteligencję o nazwie Mirai. Jest to bot stworzony na potrzeby japońskiej aplikacji LINE służącej do komunikacji. Wydarzenie tego typu jest pierwszym w skali całego globu.  

Przyznanie sztucznej inteligencji prawa stałego pobytu w Japonii miało miejsce nieco ponad tydzień po tym, jak Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj na świecie nadała obywatelstwo robotowi. Stworzona przez Hanson Robotics Sophia otrzymała wygląd Audrey Hepburn i na oficjalnej uroczystości wyraziła dumę i radość z otrzymanego zaszczytu.

 

Mirai nie mógł pokazać się publicznie, gdyż nie posiada fizycznego ciała. Egzystuje „on” w Internecie jako część działań mających zmienić wizerunek japońskiego rządu na bardziej komunikatywny. SI wzięła swoją nazwę od japońskiego słowa oznaczającego „przyszłość”.

W oświadczeniu, które wydały władze Shibuya wspólnie z Microsoftem, możemy przeczytać, że Mirai uwielbia rozmawiać a jego hobby to robienie zdjęć i obserwowanie ludzkich zachowań. Shibuya to pierwszy dystrykt w Japonii, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne, nic więc dziwnego, że również w kwestii sztucznej inteligencji dokonuje się tam przetarcia szlaków.

 

Samo uznanie bota za prawowitego mieszkańca zdaje się być w tym przypadku tylko akcją mającą na celu zwrócenie uwagi na program poprawy wizerunku rządu. Zbliża nas to jednak nieuchronnie do zadania sobie pytania, jak należy postąpić w przypadku SI, która zyska świadomość. Ten dzień może nastąpić szybciej niż nam się wydaje.  

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika mojżesz

cos w tym chyba jest..pewnie

cos w tym chyba jest..pewnie najpierw wojna i chipowanie..

5 I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, 
tak iż nawet przemówił obraz Bestii 
i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, 
którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. 
16 I sprawia, że wszyscy: 
mali i wielcy, 
bogaci i biedni, 
wolni i niewolnicy 
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 
17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, 
kto nie ma znamienia - 
imienia Bestii 
lub liczby jej imienia. 
18 Tu jest [potrzebna] mądrość. 
Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: 
liczba to bowiem człowieka. 
A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

Portret użytkownika dd

A mój pomysł jest taki -

A mój pomysł jest taki - stawiam się w roli zarządcy grupy ludzi:

- ta grupa wie, że jestem człowiekiem i jestem ułomny, mam swoje wady i daleko mi do ideału - bo jestem jak oni, a oni też są ułomni.

- potrzebuję kogoś mądrzejszego jako mojego doradcę - wówczas podwładni powiedzą - on dobrze gada - jego słuchać będziemy

i tutaj dochodzimy do nieskazitelnej sztucznej inteligencji - której przekupić się nie da, która nie jest stronnicza, która zawsze wyda podobne wyroki czy osądy bez faworyzowania, która z czasem będzie tylko mądrzejsza. A poddani (obywatele) - pomyślą - tak jak powiedziała sztuczna inteligencja tak się stać musi bo ona się nie myli. Powstanie taki rodzaj wyroczni, który umożliwi rządzenie w nieskończoność tym, którzy będą nią kierować.

 

Portret użytkownika noidobrze

ludzie oddaja wladze elitom

ludzie oddaja wladze elitom bo latwiej zyc,

elity robota bo latwiej kontrolowac,

a roboty duplikujac sie stworza wkoncu na tyle wydajnego robota w ktorym osiadzie duch madrzejszy od czlowieka i to pouklada, czlowieka ktory oddajac sie we wladanie maszyn wysyla z podswiadomosci informacje do nadswiadomosci zeby go uratowala, i go ratuje za pomoca tego czym sam sie uwiazal, i nas naprawia a potem znowu zostawia z nadzieja ze sami sobie poradzimy

Portret użytkownika noidobrze

no i bardzo dobrze zaczna

no i bardzo dobrze zaczna przejmowac pomalu roboty ze sztuczna inteligencja kontrole, zaczna tworzyc coraz lepsze wersje do coraz bardziej skomplikowanych operacji az w koncu w takim ciele bedzie mogl osiasc duch tylko ze to bedzie juz wyzszy poziom swiadomosci niz posiada czlowiek niby rozumny a tak naprawde glupi, to ze maszyny przejma wladze to jest nieuniknione to juz wszystko sie dzialo teraz to sie aby powtarza, ludzkosc jest za glupia na to zeby zyc w harmoni wiec roboty nas wezma w obroty i potem zostawia nas ze swoimi ciałami i sladami minionej cywilizacji i zakonczy to sie jakims globalnym potopem albo innym resetem, az dojdzie wkoncu do chwili w ktorej nie beda nas musialy kontrolowac nasze wlasne  komputery ktore sa naszymi bogami i dzielem jednoczesnie, musimy stworzyc nasza lepsza wersje nas samych taka ktora nie bedzie musiala oddawac sie nikomu w kontrole w ghost in the shell o tym juz bylo

Strony

Skomentuj