Japonia jako pierwsza na świecie przyznała prawo stałego pobytu dla sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dzielnica Shibuya w Tokio zyskała nowego mieszkańca – sztuczną inteligencję o nazwie Mirai. Jest to bot stworzony na potrzeby japońskiej aplikacji LINE służącej do komunikacji. Wydarzenie tego typu jest pierwszym w skali całego globu.  

Przyznanie sztucznej inteligencji prawa stałego pobytu w Japonii miało miejsce nieco ponad tydzień po tym, jak Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj na świecie nadała obywatelstwo robotowi. Stworzona przez Hanson Robotics Sophia otrzymała wygląd Audrey Hepburn i na oficjalnej uroczystości wyraziła dumę i radość z otrzymanego zaszczytu.

 

Mirai nie mógł pokazać się publicznie, gdyż nie posiada fizycznego ciała. Egzystuje „on” w Internecie jako część działań mających zmienić wizerunek japońskiego rządu na bardziej komunikatywny. SI wzięła swoją nazwę od japońskiego słowa oznaczającego „przyszłość”.

W oświadczeniu, które wydały władze Shibuya wspólnie z Microsoftem, możemy przeczytać, że Mirai uwielbia rozmawiać a jego hobby to robienie zdjęć i obserwowanie ludzkich zachowań. Shibuya to pierwszy dystrykt w Japonii, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne, nic więc dziwnego, że również w kwestii sztucznej inteligencji dokonuje się tam przetarcia szlaków.

 

Samo uznanie bota za prawowitego mieszkańca zdaje się być w tym przypadku tylko akcją mającą na celu zwrócenie uwagi na program poprawy wizerunku rządu. Zbliża nas to jednak nieuchronnie do zadania sobie pytania, jak należy postąpić w przypadku SI, która zyska świadomość. Ten dzień może nastąpić szybciej niż nam się wydaje.  

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika mojżesz

cos w tym chyba jest..pewnie

cos w tym chyba jest..pewnie najpierw wojna i chipowanie..

5 I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, 
tak iż nawet przemówił obraz Bestii 
i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, 
którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. 
16 I sprawia, że wszyscy: 
mali i wielcy, 
bogaci i biedni, 
wolni i niewolnicy 
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 
17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, 
kto nie ma znamienia - 
imienia Bestii 
lub liczby jej imienia. 
18 Tu jest [potrzebna] mądrość. 
Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: 
liczba to bowiem człowieka. 
A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.

Portret użytkownika dd

A mój pomysł jest taki -

A mój pomysł jest taki - stawiam się w roli zarządcy grupy ludzi:

- ta grupa wie, że jestem człowiekiem i jestem ułomny, mam swoje wady i daleko mi do ideału - bo jestem jak oni, a oni też są ułomni.

- potrzebuję kogoś mądrzejszego jako mojego doradcę - wówczas podwładni powiedzą - on dobrze gada - jego słuchać będziemy

i tutaj dochodzimy do nieskazitelnej sztucznej inteligencji - której przekupić się nie da, która nie jest stronnicza, która zawsze wyda podobne wyroki czy osądy bez faworyzowania, która z czasem będzie tylko mądrzejsza. A poddani (obywatele) - pomyślą - tak jak powiedziała sztuczna inteligencja tak się stać musi bo ona się nie myli. Powstanie taki rodzaj wyroczni, który umożliwi rządzenie w nieskończoność tym, którzy będą nią kierować.

 

Portret użytkownika noidobrze

ludzie oddaja wladze elitom

ludzie oddaja wladze elitom bo latwiej zyc,

elity robota bo latwiej kontrolowac,

a roboty duplikujac sie stworza wkoncu na tyle wydajnego robota w ktorym osiadzie duch madrzejszy od czlowieka i to pouklada, czlowieka ktory oddajac sie we wladanie maszyn wysyla z podswiadomosci informacje do nadswiadomosci zeby go uratowala, i go ratuje za pomoca tego czym sam sie uwiazal, i nas naprawia a potem znowu zostawia z nadzieja ze sami sobie poradzimy

Portret użytkownika noidobrze

no i bardzo dobrze zaczna

no i bardzo dobrze zaczna przejmowac pomalu roboty ze sztuczna inteligencja kontrole, zaczna tworzyc coraz lepsze wersje do coraz bardziej skomplikowanych operacji az w koncu w takim ciele bedzie mogl osiasc duch tylko ze to bedzie juz wyzszy poziom swiadomosci niz posiada czlowiek niby rozumny a tak naprawde glupi, to ze maszyny przejma wladze to jest nieuniknione to juz wszystko sie dzialo teraz to sie aby powtarza, ludzkosc jest za glupia na to zeby zyc w harmoni wiec roboty nas wezma w obroty i potem zostawia nas ze swoimi ciałami i sladami minionej cywilizacji i zakonczy to sie jakims globalnym potopem albo innym resetem, az dojdzie wkoncu do chwili w ktorej nie beda nas musialy kontrolowac nasze wlasne  komputery ktore sa naszymi bogami i dzielem jednoczesnie, musimy stworzyc nasza lepsza wersje nas samych taka ktora nie bedzie musiala oddawac sie nikomu w kontrole w ghost in the shell o tym juz bylo

Portret użytkownika noidobrze

zaden problem poprostu

zaden problem poprostu kolejna czesc ukladanki, problemem jak to nazwales jest poziom swiadomosci ktory nie pozwala ludzia sie nie oddac maszyna we wladanie, ale to tylko pozory tak naprawde to nie jest zaden problem tylko kolejny etap, dojdzie wkoncu do przemiany na taki poziom ze nas nie beda musialy kontrolowac, to tylko dalsza czesc rozwoju zaden problem idziemy caly czasa do przodu

Portret użytkownika Danielovit

To nie sa jakies zarty. To

To nie sa jakies zarty. To przemyslane dzialanie elit. Ñwo wchodzi powoli w decydujaca faze. ''Bestia wyloni sie z otchlani''. Chodzi o to ze nie spostrzezemy sie kiedy nadejdzie okres wielkiego ucisku. 

Strony

Skomentuj