Japończycy zbudowali robota do nauki tańca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Inżynierowie z Uniwersytetu Tohoku w Japonii stworzyli pierwszego na świecie robota, który potrafi nie tylko tańczyć, ale także prowadzi partnera, podpowiadając mu właściwe kroki. Czujniki wbudowane w robota rejestrują ruchy osoby, a program komputerowy porównuje je z krokami profesjonalnego tancerza.

 

Wysokość robota wynosi prawie 2 metry, urządzenie porusza się na kółkach, ale górna część tułowia imituje ruchy prawdziwego tancerza. Laserowe czujniki monitorują ruchy osoby, a program komputerowy porównuje je z zarejestrowanymi krokami profesjonalnych tancerzy.

 

Jeśli jest to konieczne, robot sugeruje jak prawidłowo wykonać ruch. Po pewnym czasie „nauczyciel” zmniejsza siłę przyczepności, aby osoba mogła swobodniej tańczyć i polegać w mniejszym stopniu na maszynie.Program został przetestowany na sześciu ochotnikach, którzy nie posiadali doświadczenia w tańcu. Pięcioro z nich przy pomocy robota nauczyło się podstawowych kroków. Zdaniem twórców roboty-instruktorzy będą w przyszłości programowani do trenowania ludzi w różnych dyscyplinach, będą mogli także pomagać pacjentom podczas rehabilitacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Skomentuj