Japończycy zaprezentowali robota, który wspina się po pionowej drabinie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tokio Metropolitan zaprezentowali czworonożnego robota wyposażonego w chwytaki, które pozwalają mu na to, aby wspinał się nawet na pionowe drabiny. Przy tym nie przeszkadzają one w tym, aby urządzenie mogło się poruszać krocząc jak każde czworonożne stworzenie.

Koncepcja Robota zdolnego do wchodzenia na drabinę została przedstawiony przez japońskich naukowców na konferencji IROS 2019. Urządzenie jest wyposażone w cztery nogi, na końcach których znajdują się czujniki siły i dotyku oraz zatrzaski, które umożliwiają, aby robot chwytał się poręczy podczas wchodzenia po schodach.

 

Do nawigacji robot wykorzystuje dwa dalmierze laserowe, umieszczone z tyłu i cztery kamery znajdujące się na głowie. Informacje z różnych czujników, łączą się w chmurę punktów, które są zaangażowane w analizie konkretnych algorytmów. Oznacza to, że zastosowania tego robota moga być bardzo różne, a zdolnośc wchodzenia po drabinie ma tylko zamanifestować stopień zaawansowania technicznego konstrukcji.

 

Roboty kroczące stanowią naturalny kierunek rozwoju robotyki. Dzięki uniwersalności tych urządzeń moga one znaleźć zastosowanie w bardzo wielu branżach. Można sobie wyobrazić magazyny obsługiwane wyłącznie przez takie urządzenia. Niewątpliwie tak będzie wyglądał świat przyszłosci, w którym dla ludzi nie bedzie już tyle pracy co obecnie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj