Japończycy stworzyli realistycznego robota-awatara

Kategorie: 

Źródło: MELTIN MMI na youtube.com

Japonia jak zwykle zaskakuje w dziedzinie nowych technologii. Tym razem pojawiło się nagranie demonstrujące pracę robota-awatara, opracowanego przez firmę Meltin. Robot jest w stanie dokładnie odwzorować każdy ruch wykonywany przez jego operatora.  

Program stworzony przez firmę Meltin analizuje ruchy ludzkiego ciała w czasie rzeczywistym, a następnie przekazuje informacje robotowi, który je powtarza. W przyszłości, oprócz kontrolerów ruchu, operator robota będzie posiadał również hełm VR, który dosłownie umożliwi patrzenie na świat „oczami” maszyny.

 

Kontrola ruchu robota, to nie wszystko, dzięki wbudowanym w maszynę czujnikom operator odczuwa także nacisk na poszczególne, chwytane przedmioty. Dzięki temu robot może wykonywać bardzo delikatne manewry, na przykład chwytając jajko i nie zgniatając go.

 

Do tej pory działanie poprzez ludzkie awatary należało bardziej do wizji science-fiction, ale jak widać, technologia zaczęła już doganiać nasze najbardziej odrealnione pomysły. Roboty sterowane ludzkim ciałem z pewnością znajdą wiele zastosowań, przede wszystkim w niebezpiecznych sytuacjach, na przykład podczas akcji ratunkowych. Jednak kto wie, możliwe, że kiedyś będą wykorzystywane po prostu do pracy zdalnej.

 

Mimo, że dzieło Japończyków już posiada zadziwiającą precyzję, twórcy informują, że to dopiero zalążek ich projektu, a dzieło będzie systematycznie rozwijane o nowe, bardziej zaawansowane możliwości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj