Japończycy stworzyli pierwszego na świecie „avatara”

Kategorie: 

Telesar V - wired.com

Specjaliści z Keio University w Tokio opracowali robota humanoidalnego, o nazwie Telesar V, który może być obsługiwany prawie w identyczny sposób jak w filmie Jamesa Camerona, „Avatar”. W celu kontrolowania robota, trzeba nosić kask z wirtualną rzeczywistością i specjalną kamizelkę i rękawiczki.

 

Czujniki zainstalowane na nich są w stanie uchwycić ruch człowieka i zmusić robota do wykonywania tych samych czynności. W tym przypadku czujniki robota, stają się zmysłami operatora. Tak, więc, zarządzający robotem człowiek patrzy na otaczający świat "oczami" tego robota, czyli specjalnymi kamerami a drgania rękawic mogą dać poczucie dotyku powierzchni ciał stałych i obiektów.

W Keio University, uważa się, że takie roboty w najbliższej przyszłości będą wykorzystywane w przypadkach, gdy praca będzie wymagać specjalnych umiejętności człowieka, ale musi być wykonywana w niebezpiecznych warunkach. Taka technologia przydałaby się w szczególności likwidatorom japońskiej elektrowni atomowej "Fukushima-1", którzy aktywnie wykorzystywali roboty do pracy w warunkach wysokiego promieniowania, ale korzystanie z tych urządzeń wyposażonych w manipulator było bardzo ograniczone, ponieważ roboty po prostu nie mogły wykonać pewnych działań, które nie są aż tak trudne dla ludzi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Franio

Gdzie tam podobnie do

Gdzie tam podobnie do Avatara? Moim zdaniem do tego to jeszcze duuużo brakuje. Zupełnie nieporównywalne jest sterowanie myślami (tylko ktywnością mózgu - tak było w Avatarze czy Surogatach) a sterowanie powielaniem ruchów ciała uzbrojonego w setki czujników.

Portret użytkownika Trampol

Dokładnie. Ten wynalazek

Dokładnie. Ten wynalazek bardziej przypomina te wielki mechy, do których się wchodziło i które wykonywały te same czynności, co człowiek. Tam takie wynalazki były w 2150 którymś roku, a my już dziś powoli się do tego zbliżamy. Rzeczywistość zaczyna przeganiać fantazje scenarzystów s-f.To dosyć niepokojące. Trudno mi uwierzyć, że ktoś tego nie wykorzysta i że za pare lat nie powstaną sterowane przez człowieka maszyny, uzbrojone "po zęby" i bardziej odporne. Taka mechaniczna amria mogłaby niezłą sieczkę zrobić w czasie wojny :/

Skomentuj